Skocz do zawartości

Pozwolenia na budowę


Segarek

Recommended Posts

Znalazłem dzisiaj w sieci taki tekst o którym chciałbym pogadać.

Gazeta Prawna dotarła do przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacji prawa budowlanego, która ma znacząco usprawnić proces inwestycyjny. Projekt jest nowelizacją obecnie obowiązujących przepisów, jednak liczba zmian jest tak duża, a ich ranga tak istotna, że można powiedzieć, iż resort infrastruktury przygotował zupełnie nowe prawo budowlane.

Budowa bez pozwolenia

Usprawniona ma zostać przede wszystkim procedura rozpoczynania inwestycji budowlanych. Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę.
Chcemy zlikwidować decyzję o pozwoleniu na budowę, która jest zgodą organu administracji na rozpoczęcie określonej inwestycji. Dziś wydanie takiej zgody sprowadza się często do sprawdzenia, czy zostały dostarczone wszystkie wymagane dokumenty. W związku z tym nie ma żadnych przeszkód, żeby wyeliminować tego rodzaju zgodę z procedury rozpoczynania inwestycji - mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za budownictwo.


W pierwszej chwili pomyślałem że to fajna sprawa. Potem zacząłem wątpić czy to ułatwi życie ludziom takim jak ja - którzy przymierzają się do własnej chałupki. A teraz nie wiem. Jak myślicie będzie lepiej?
Link do komentarza
Też mnie interesuje ten temat. Właśnie zamierzam kupić działkę i zastanwiam się czy się spieszyć i załatwiać pozwolenie na budowę czy czekać na zmianę prawa. Czy przyniesie ono jakieś istotne oszczędności finansowe, czasowe. Może ktoś, kto ma za sobą obecną procedurę będzie mógł porównać, bo dla mnie wszystkie opisy załatwiania dokumentów są jak na razie czystą abstrakcją.
Podam link do tego artykułu:
http://waluty.com/a35896-nie_bedzie_pozwol...inwestycji.html
żeby można było porównać.
Na mój rozum i do "pozwolenia na budowę" i do "rejestracji inwestycji" konieczne jest załatwienie tych samych dokumentów, ekspertyz i nie wiem jeszcze czego. Więc na czym polega uproszczenie prawa?
Proszę o opinię bardziej doświadczonych.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Ja się trochę boję że ta ustawa może być bardzo korzystna dla dużych inwestorów a my na tym niewiele skorzystamy.




troszke poczytałem - mozna projekt ściagnąć ze str, ministerstwa.
Niestety czarno to widzę.
Ma być mediator do sporów przy planach -nie doczytałem sie jego uprawnień.
M być podatek, jesli ktos nie zabuduje ogrodu, który jest w terenach budowlanych - taki element początku podatku katastralnego (czyli zaczynasz dzierżawić własny majątek od Państwa).
Przy wiekszych inwestycjach (zdaje się powyżej 350m kwadr.) musisz wynająć inspektora do spraw inwestorskich (ponieważ wg ustawodawcy nieznasz się na tym jako inwestor).
Teraz wyobraź sobie, jakie możliwości stoją przed takim inspektorem (znane są opowieści sprzed wojny, jak zarządcymajątków puszczali swych pracodawców z torbami).
Ale Palikot jest dobry, i zrobi dla ciebie więcej, niż chcesz.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata temu...


Cytat

temat z 2008 roku i pomimo sporego upływu czasu, pozostały tylko nadzieje. Może jakiś zakładzik ktoś przyjmie, za ile lat wejdzie nowe lepsze?



stawiam na zbliżające się wybory chociaż wątpię bo jak narazie się tym tematem nie zainteresował a myślę że to ułatwiłoby sprawę podczas budowy domu , a najlepiej to powinien wystarczyć jedynie projekt zabudowy bo reszta jest zbędna . Edytowano przez witwoj77 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...