Skocz do zawartości

Co głównie rzutuje na cenę budowy domu


Recommended Posts

Przymierzam się do budowy domu (pierwszego icon_biggrin.gif ). Jestem na etapie wyboru projektu.
Pewnie większość będących na tym samym etapie co ja będzie mocno zainteresowana Waszymi wpisami, drodzo doświadczeni icon_smile.gif
Chciałbym aby dom był ładny ale to jest pojęcie wzgledne. Dodatkow przede wszystkim musi być umiarkowanie niedrogi w budowie.
Najbardzie przypadł nam do gustu projekt Kastor z pracowni dobredomy. Skupiamy się na parterówkach z użytkowym poddaszem. Planujemy wykończyć tylko dół. U góry zostawimy gołe ściany bez instalacji i tynków. Jak będą pieniądze to się dokończy.
http://dobredomy.pl/?id_project=82

Chciałbym abyście wpisali, że np. taniej wyszedłby dach dwuspadzisty lub np. dobrze że zwarta bryła, albo, coś innego. Każde spostrzeżenie cenne.

Ja mam następujące spostrzeżenia:
  • zrezygnujemy z "wypustki" w jadalni. Wtedy unikniemy dodatkowego skomplikowania dach
  • zrezygnujemy z daszkiem nad wejściem. [list]
  • Przedłużymy wysuniecie znad garażu.
  • Bardzo podoba nam się komin "dwustronny" z opcją kominka na tarasie. Wydaje mi się, że wtedy też można tam zrobić grilla. Nie wiem o ile podraża koszty drugi komin ale nie chcielibyśmy z tego rezygnować
    znajomy polecił aby podnieść dach o 3 cegły kolankowe. Wtedy będziemy mieli bardziej ustawne poddasze


    Proszę o Wasze sugestie i wpisy

    Czy Waszym zdaniem ten typ domu będzie drogi w budowie????
    pozdrawiam. W kolejnych postach dodam kolejne projekty. [list]
Link do komentarza
Witam, znalazłem fajny text na temat tego wątku.
Koszty budowy domu - od czego zależą?

Gotowe projekty domów oferują Inwestorowi różne schematy funkcjonalne wnętrza zamknięte w różniących się między sobą bryłach budynku. Zarówno sposób rozmieszczenia funkcji, jak i forma budynku mają ogromny wpływ na późniejsze koszty jego budowy.

Podstawowe kryteria oceny, czy dany projekt będzie miał rozsądne koszty realizacji są bardzo proste; im mniejszy stopień jego skomplikowania, tym mniej będzie kosztowała budowa. Jeżeli domek będzie kompaktowy, a jego bryła jak najbardziej zbliżona do sześcianu, to najmniej wydamy na realizację. Oczywiście nie jest naszym zadaniem przekonanie Państwa do powrotu do projektów w formie dobrze znanych z poprzednich dziesięcioleci "kostek", które są ciągle doskonale widoczne w polskim krajobrazie, ale o podanie zależności pomiędzy zwartą bryłą domu, a wynikającą z tego faktu najmniejszą ilością ścian zewnętrznych i stropów przy zadanej z góry wielkości powierzchni użytkowej. Niniejszy tekst będzie traktować przede wszystkim o pokazaniu zależności pomiędzy kształtem rzutu poziomego, ilością kondygnacji i typem dachu a kosztami budowy domu.

W przypadku rzutu poziomego, to im mniej będzie "powycinany" i rozczłonkowany, tym mniejsza będzie powierzchnia ścian zewnętrznych. Ma to decydujący wpływ nie tylko na koszt materiału i robocizny, ale także będzie rzutowało na późniejsze koszty utrzymania, przede wszystkim ogrzewania. Projekty domów jednorodzinnych mające rzuty w formie litery L lub U okażą się zdecydowanie droższe nie tylko w realizacji, ale też później koszt ogrzewania będzie większy niż w przypadku budynków na planie prostokąta. Ważne jest żeby być świadomym, co wiąże się z wyborem takiego, a nie innego projektu, natomiast nie jest celowe kierowanie się tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi. Znakomita większość Inwestorów będzie przywiązywać wagę także do strony estetycznej i wizualnej domu i tutaj projekty domów najprostsze i pozbawione wszelkich elementów nie tylko urozmaicających elewacje, ale także pełniących funkcje użytkowe nie będą najlepszym wyborem. W tym miejscu wymienić można na przykład podcień w miejscu tarasu zewnętrznego, albo wykusze na ścianie bocznej jadalni, dodające elewacjom budynku dodatkowego uroku.

Bardzo ważną kwestią jest podjęcie decyzji, czy dom ma być rozplanowany na jednym poziomie, czy oprócz parteru ma posiadać następne kondygnacje w formie piętra (pięter) lub poddasza. Na pewno dom z poddaszem użytkowym pod dachem stromym będzie korzystniejszy cenowo w budowie, niż "parterówka" z poddaszem nieużytkowym. Mimo to domy parterowe będą zawsze znajdowały swoich wielbicieli, gdyż mając wszystkie funkcje rozmieszczone na jednym poziomie nie ma konieczności codziennego wielokrotnego wspinania się po schodach.

Osobnym tematem jest konfrontacja domów z dachami dwuspadowymi oraz kopertowymi i wielospadowymi. Dach dwuspadowy będzie tańszy w realizacji, a ponadto pod takim przekryciem uzyskiwana jest nieporównywalnie większa powierzchnia użytkowa. Projekty domów z dachami kopertowymi (cztero- lub wielospadowymi) oferują mniejszą powierzchnię użytkową poddasza przy takiej samej powierzchni podłogi, ale też nie zawsze na górnej kondygnacji większa powierzchnia jest potrzebna. W klasycznym domu ze strefą dzienną na parterze, z ewentualnym dodatkowym pokojem oraz garażem często dwustanowiskowym może okazać się niemożliwe zaplanowanie odpowiedniej funkcji w postaci pomieszczeń na całej powierzchni użytkowej, którą uzyskać można pod ewentualnym dachem dwuspadowym. Z tego też względu gotowe projekty domów z dachem kopertowym będą się cieszyć popularnością zwłaszcza wśród tych Inwestorów, którzy zdecydują się na rozwiązania z większością funkcji rozmieszczonej na parterze.

Ostatnimi czynnikami, które wpływają na sumaryczny koszt budowy, są decyzje w sprawie wyboru okiem, drzwi, instalacji oraz pozostałych materiałów wykończeniowych. Rozpiętość cenowa może być w tym przypadku ogromna. Decydując się na najdroższe instalacje czy materiały wykończeniowe można bardzo szybko "roztrwonić" oszczędności, które daje wybór ekonomicznego projektu. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce, gdy budując nie zawsze najtańszy od strony projektowej domek (który za to może być zdecydowanie efektowniejszy) rozsądnie podejdzie się do drugiego etapu budowy po stanie surowym.

Efekt końcowy będzie zależał od kompleksowego podejścia do inwestycji i nie ma jednoznacznej recepty na pomyślność całego przedsięwzięcia; konieczne może się okazać znalezienie "kompromisu pomiędzy rozsądkiem a fantazją".

architekt Tomasz Włodarczyk
powrót na górę



Hehe! Sam sobie odpowiedziałem
tekst pochodzi ze strony http://www.krajobrazy.com.pl/koszty_budowy/
Link do komentarza
Cytat

Przymierzam się do budowy domu (pierwszego icon_biggrin.gif ). Jestem na etapie wyboru projektu.
Pewnie większość będących na tym samym etapie co ja będzie mocno zainteresowana Waszymi wpisami, drodzo doświadczeni icon_smile.gif
Chciałbym aby dom był ładny ale to jest pojęcie wzgledne. Dodatkow przede wszystkim musi być umiarkowanie niedrogi w budowie.
Najbardzie przypadł nam do gustu projekt Kastor z pracowni dobredomy. Skupiamy się na parterówkach z użytkowym poddaszem. Planujemy wykończyć tylko dół. U góry zostawimy gołe ściany bez instalacji i tynków. Jak będą pieniądze to się dokończy.
http://dobredomy.pl/?id_project=82

Chciałbym abyście wpisali, że np. taniej wyszedłby dach dwuspadzisty lub np. dobrze że zwarta bryła, albo, coś innego. Każde spostrzeżenie cenne.

Ja mam następujące spostrzeżenia:

  • zrezygnujemy z "wypustki" w jadalni. Wtedy unikniemy dodatkowego skomplikowania dach
  • zrezygnujemy z daszkiem nad wejściem. [list]
  • Przedłużymy wysuniecie znad garażu.
  • Bardzo podoba nam się komin "dwustronny" z opcją kominka na tarasie. Wydaje mi się, że wtedy też można tam zrobić grilla. Nie wiem o ile podraża koszty drugi komin ale nie chcielibyśmy z tego rezygnować
    znajomy polecił aby podnieść dach o 3 cegły kolankowe. Wtedy będziemy mieli bardziej ustawne poddasze


    Proszę o Wasze sugestie i wpisy

    Czy Waszym zdaniem ten typ domu będzie drogi w budowie????
    pozdrawiam. W kolejnych postach dodam kolejne projekty. [list]


dach i tak jest skomplikowany i drogi dom jest ładny zwłaszcza ten dwustronny kominek jestem w trakcie budowy więc wiem ile kosztuje dach dom też mam parterowy picasaweb.goole.pl/maja.max8.Zastanów się czy rezygnować z wykuszu daje większą przestrzeń wewnątrz.Jeżeli robisz schody i chcesz mieć na górze pokój to ścianę kolankowa podnieś,ale zastanów się cz nie zepsuje to bryły domu.maja
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja podobnie jak Wy jestem juz po zakupie działki i przeglądając projekty wybrałem myśle ze tani w budowie domek projektu Archeton "KALMIA" http://projekty.budujemydom.pl/projekty.ph...lmia_-_archeton .
Wydaje mi sie bardzo ergonomiczny , chociaz małe poprawki należy wprowadzić.
Link do komentarza
Chyba jednak zmiana projektu

WYGLĄDA NA TO Że ZDECYDUJEMY SIĘ NA PROJEKT GAWRON Z PRACOWNI ARCHECO


http://domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegol...137&unset=2

Przeglądając wszystkie projekty ten najbardziej przypadł nam do gustu.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA:
parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji
prosta konstrukcja (czyt. niedrogi w budowie)
zadaszony taras z wyjściem z salonu
przynajmniej dwa pokoje w części nocne
graż w bryle domu

DODATKOWE ZALETY:
- ładny :DDD
- kominek w centralnej części (przylega do łazienki) ułatwi rozprowadzenie ciepła
- w miarę duża i przestronna część dzienna (połączona kuchnia z salonem)



WADY:
- łazienka bez okna
- brak garderoby
- brak spiżarni
- brak pomieszczenia przy garażu (np na kosiarkę, grabie, łopatę...)



PROSZĘ o Wasze opinie!!!!
Jak sądzicie; czy będzie drogi w budowie?
POMOCY, już mam totalny mętlik w głowie
_________________
Zaczynam budowę pierwszego domu :DDDDD
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Ja podobnie jak Wy jestem juz po zakupie działki i przeglądając projekty wybrałem myśle ze tani w budowie domek projektu Archeton "KALMIA" http://projekty.budujemydom.pl/projekty.ph...lmia_-_archeton .
Wydaje mi sie bardzo ergonomiczny , chociaz małe poprawki należy wprowadzić.


Jak oglądam projekty 100-120m domów z trzema kominami o których się mówi, że będą tanie w budowie to się bardzo dziwię. Pomijam inne aspekty projektów.
Pozdrawiam, życzę trafnych wyborów.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Jak oglądam projekty 100-120m domów z trzema kominami o których się mówi, że będą tanie w budowie to się bardzo dziwię. Pomijam inne aspekty projektów.
Pozdrawiam, życzę trafnych wyborów.



Wiesz ale czymś musisz oddychać - prawda?
Szwagier wybrał projekt, w którym jakby trochę mało przewidziano otworów wentylacyjnych, nasz "wujek" stwierdził, że przy takim dociepleniu jakie obecnie jest stosowane to on nie będzie miał czym oddychać. Więc pytanie, co tak naprawdę jest drogie, a co konieczne icon_smile.gif pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jak oglądam projekty 100-120m domów z trzema kominami o których się mówi, że będą tanie w budowie to się bardzo dziwię. Pomijam inne aspekty projektów.
Pozdrawiam, życzę trafnych wyborów.



ten konkretny projekt zawiera AZ 4 kominy nie wiem po co ...ale koleżanka Kasia853 napisała trzeba czym oddychać prawda jest w tym co piszesz ALE warto takowy projekt przemyśleć czy faktycznie az tyle kominów jest potrzebnych te pieniądze można wydać na bardziej potrzebne rzeczy ,JA uważam
ze jest prościej,łatwiej ,wygodniej a możne i taniej udać sie do architekta pokazać jemu co sie podoba i z nim przedyskutować całość projektu jakiekolwiek zmiany w projekcie związane sa z kasa za ich wykonanie i możne sie tak stać ze projekt indywidualny będzie tańszy od gotowego z zmianami
projekt indywidualny jest to cena w przedziale 5 do 7 tysięcy zł wiec chyba warto sprawę przemyśleć........pamiętajcie również o warunkach zabudowy które określa gmina (wypis i wyrys) możne być tak ze projekt gotowy będzie tylko do tego żeby nim zając się w WC
podzrwiam
Link do komentarza
Cytat

,JA uważam
ze jest prościej,łatwiej ,wygodniej a możne i taniej udać sie do architekta pokazać jemu co sie podoba i z nim przedyskutować całość projektu jakiekolwiek zmiany w projekcie związane sa z kasa za ich wykonanie i możne sie tak stać ze projekt indywidualny będzie tańszy od gotowego z zmianami
projekt indywidualny jest to cena w przedziale 5 do 7 tysięcy zł wiec chyba warto sprawę przemyśleć........pamiętajcie również o warunkach zabudowy które określa gmina (wypis i wyrys) możne być tak ze projekt gotowy będzie tylko do tego żeby nim zając się w WC
podzrwiam




Zgadzam sie z tym w 100 procentach. Wlasnie tak zrobilem, zabralem ze soba 3 wydruki projektowk z neta i zawiozlem architektowi, stworzyl mi dom wlasnie taki jaki chcielismy, duzo podpowiedzial, doradzil. Mielismy z zona wplyw na kazdy szczegol w domu. Zaplacilismy 2500 zl, duzo mniej niz pisze TERMINATOR, z tym ze nie wiem co powinien zawierac projekt, nasz nie mial projektow instalacji i w ogole wydawal mi sie jakis "ubogi", bynajmniej pozwolenie dostalem, dom juz stoi przykryty dachowka, nie zaluje decyzji. Zdecydowanie polecam projekt indywidualny.
jezeli chodzi o tanie budowanie to duzo daje zbieranie ofert z okolicznych hurtowni, targowanie cen i ciagle negocjacje.
Pozdrawiam i zycze trafnych decyzji
Link do komentarza
Witam,
Sam długo zastanawiałem się nad domem, przejrzałem setki projektów z różnych studiów, gazet itp. i mam wrażenie, że wszystkie są takie same. W końcu zdecydowałem się na architekta, zapłaciłem 8 tysięcy za projekt (250m2) i jestem bardzo zadowolony. Najpierw opisaliśmy co chcemy, potem wstępny rysunek i poprawki i w ten sposób narodził się nasz projekt. Trochę to trwało, ale mamy indywidualny rysunek, który uwzględnia wszystkie nasze oczekiwania. Polecam takie rozwiązanie, ponieważ dom to nie samochód, ciężko zmienić i ma stać parę lat a my mamy się w nim dobrze czuć, tu się nie oszczędzi wbrew pozorom.
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...