Skocz do zawartości

Co pod blachę dachową?


Recommended Posts

Dach będę krył blachodachówką. Chciałbym się dowiedzieć, co jest lepsze:

- dach odeskowany i pokryty papa i na to blach?
czy
- pod blachę położyć membranę paroprzepuszczaną.

Jedni mi doradzają, że będę miał sztywniejszy dach więc lepiej mieć deskowanie. A drudzy odradzają, ponieważ para się będzie skraplać, bo papa nie przepuszacza.

Jest jeszcze wątek finansowy. Wersja z membraną jest około 4 tyś tańsza.

Co radzicie?
Link do komentarza
Cytat

Dach będę krył blachodachówką. Chciałbym się dowiedzieć, co jest lepsze:

- dach odeskowany i pokryty papa i na to blach?
czy
- pod blachę położyć membranę paroprzepuszczaną.

Jedni mi doradzają, że będę miał sztywniejszy dach więc lepiej mieć deskowanie. A drudzy odradzają, ponieważ para się będzie skraplać, bo papa nie przepuszacza.

Jest jeszcze wątek finansowy. Wersja z membraną jest około 4 tyś tańsza.

Co radzicie?



Mam pełne deskowanie, papę i dachówkę.

W zeszłym roku też się zastanawiałem czy membrana czy deskowanie.

Ocieplając poddasze dajesz odstęp od desek ok. 1,5 cm i jest wszystko ok. nic nie powino gnić.

Membrany są bardzo nietrwałe (wielokrotnie widziałem na budowie porwane na dachu, przez wiatr, przez ekipy dekarzy). Dach jest rzeczywiście dużo sztywniejszy przy deskowaniu (Krokwie mi się bujały, po deskowaniu sztywne jak drut). Membrana powinna być po 2-4 miesiącach od położenia zasłonięta od słońca a to Ci się nie uda, bo słońce będzie na nią operować od spodu (nie będzeisz miał podbitki o ocieplonego poddasza w tym samym roku). Są zwolennicy desek i zwolennicy membrany. Sam musisz wybrać.
Link do komentarza
Cytat

Dach będę krył blachodachówką. Chciałbym się dowiedzieć, co jest lepsze:

- dach odeskowany i pokryty papa i na to blach?
czy
- pod blachę położyć membranę paroprzepuszczaną.

Jedni mi doradzają, że będę miał sztywniejszy dach więc lepiej mieć deskowanie. A drudzy odradzają, ponieważ para się będzie skraplać, bo papa nie przepuszacza.

Jest jeszcze wątek finansowy. Wersja z membraną jest około 4 tyś tańsza.

Co radzicie?


Pod blachodachówkę wystarczy folia paroprzepuszczalna.Sztywność dachu zapewnią łaty i sama blachodachówka/jeśli mówimy o arkuszach a nie pojedyńczej blachodachówce/Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dach będę krył blachodachówką. Chciałbym się dowiedzieć, co jest lepsze:

- dach odeskowany i pokryty papa i na to blach?
czy
- pod blachę położyć membranę paroprzepuszczaną.

Jedni mi doradzają, że będę miał sztywniejszy dach więc lepiej mieć deskowanie. A drudzy odradzają, ponieważ para się będzie skraplać, bo papa nie przepuszacza.

Jest jeszcze wątek finansowy. Wersja z membraną jest około 4 tyś tańsza.

Co radzicie?


Wybierz folię paroprzepuszczalną trójwarstwową np. MDM 95. Nie deskuj, a tym bardziej nie pokrywaj papą. O ile deski są w stanie absorbować i oddawać parę wodną, tak papa będzie ją zatrzymywać w deskach. Nie ma możliwości przy blachodachówce w pełni odprowadzić pary przez zastosowanie pustek wentylacyjnych. A tak na marginesie w (z kosmosu) wymyślonym systemie "papowym" także zalecana jest folia paroprzepuszczalna, ponieważ służy ona jako ekran jednostronny czyli przepuszcza parę z wewnątrz i nie pozwala jej wnikać z powrotem do pomieszczenia. Twój wybór:) Raab Karcher rulezzz;)
Link do komentarza
Deskowanie pod blachodachówkę to zbędny wydatek, a gdy zostanie zrobione nieprawidłowo, to może przyczynić się do niszczenia konstrukcji dachowej. Jedynie przy małym nachyleniu dachu 10 - 15 st. stosuje się pełne deskowanie z pokryciem papowym. Nie zastępuje ono jednak folii paroprzepuszczalnej, która powinna być ułożona bezpośrednio na krokwiach, a deski układa się na kontrłatach dzięki czemu tworzy się pustka wentylacyjna.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...