Skocz do zawartości

dom narazie to tylko plan


lucka

Recommended Posts

Rodzice mojego przyszlego męża mają tererny ktore obecnie uzytkowane sa jako pola po żniwach chca ten teren podzielic na 3 synów w tym Mojego mateusza jednak to kazdy z nich musi sie samodzielnei ta sprawa sie zająć i dlatego pisze , by dowiedziec sie jak sie za to zabrac ?jakie dokumnety powinismy miec i skad ?
Link do komentarza
Ci synowie nie moga sie samodzielnie ta sprawa zajac bo do tego potrzebni sa tez rodzice. Najlepiej udac sie do notariusza (niestety zaplacic), ale on powie dokladnie jakie trzeba dokumenty zlozyc i jaka umowe podpisac. Zakladam ze rodzice figuruja w ksiedze wieczystej jako wlasciciele calej dzialki (a przynajmniej jedno z rodzicow) bo inaczej bedzie trzeba najpierw ustalic prawnego wlasciciela. Z tego co wiem to dzialka musi tez byc wymierzona i podzial naniesiony na mape (trzeba bedzie zaplacic geodecie - w niektorych miastach trzeba czekac na geodete czasami nawet 3 miesiace). Przy podpisywaniu umowy u notariusza musza byc obecne wszystkie strony, czyli wszyscy bracia i wlasciciel ziemi, tak samo jak pozniej w sadzie. Dopiero jak z sadu przyjda dokumenty potwierdzajace wpisy do ksiegi wieczystej to jest sie wlascicielem ziemi. Niestety trwa to przynajmniej rok i duzo kosztuje ale to rozwiazanie jest i tak tansze niz czekanie az wlasciciel umrze i przeprowadzanie postepowania spadkowego. Juz lepiej przekazac to w formie darowizny (nie trzeba placic podatku spadkowego).

W mojej rodzinie wlasnie tak sie to odbylo i chociaz nie bralam udzialu to z grubsza wlasnie tak cala procedura wygladala. Najlepiej dogadac sie z bracmi ze wszystkie koszty dzieli sie na 3 (notariusz, geodeta, oplaty sadowe) i udac sie cala trojka do notariusza zeby nie bylo ze robicie cos za plecami innych. Notariusz wam wszystko powie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...