Skocz do zawartości

Czy muszę ubić wykopy pod fundamenty?


Recommended Posts

Cytat

W wykopanych ławach wylewasz chudziak i układasz zbrojenie i zalewasz ławy lub, w wykopanych ławach układasz zbrojenie lekko podniesione i wylewasz ławy. Spotkałem sie też z izolacją na chudziaku ale ja uważam ze to zależy od gruntu i poziomu wód gruntowych.



lub zamiast chudziaka wykop wykładasz folią, układasz zbrojenie łąw które podnosisz na kawałkach gruzu (żeby nie dotykały folii) i zalewasz ławy.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
To Ja wiem że muszę tak zrobić, mi chodzi o to czy muszę ubić ziemię ubijarką (taka stopą),słyszałem że jak sie nie ubje to kiedy tam w przyszłości może się zapaść dom-pytanie czy muszę obowiązkowo ubić,jak wy robiliście?



Nie słyszałęm, żeby ktoś ubijał pod ławami. Ja ubijałem tylko pod chudziakiem który wylewałem na podłodze domu (i nie stopą/skoczkiem, bo jest gorsza, tylko zagęszczarką 90). Jak się dom zapada to prawdopodobnie dlatego, że został posadowiony na niestabilnym gruncie.

U siebie zdjąłem chumus koparką, doły pod ławę były kopane łopatą. Na tej głębokości ziemia jest twarda. Ubijasz tylko tam, gdzie dosypujesz ziemi (podłoga pomiędzy ścianami fundamentowymi). Ściany fundamentowe z zewnątrz zasypujesz, ale nie ma sensu ich ubijać (szkoda kasy), pod wpływem wody i śniegu ziemia sama się ubije.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

I żadnej zabawy z zeskrobywaniem humusu??



Humus bezwzględnie musisz zdjąć, pod łąwy wykopujesz dół tak głęboki, jak potrzebujesz i ukłądasz ławy. Na takiej głębokości grunt będzie twardy i nie ma potrzeby go ubijać (ubijasz ziemię, którą dosypujesz, a przecież pod ławami nic nie dosypujesz).
Link do komentarza
Cytat

Humus bezwzględnie musisz zdjąć, pod łąwy wykopujesz dół tak głęboki, jak potrzebujesz i ukłądasz ławy. Na takiej głębokości grunt będzie twardy i nie ma potrzeby go ubijać (ubijasz ziemię, którą dosypujesz, a przecież pod ławami nic nie dosypujesz).



Ale humus zwykle jest na wierzchu, a fundament jest głeboko na jakieć 120 cm. Prawda?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam,
To Ja wiem że muszę tak zrobić, mi chodzi o to czy muszę ubić ziemię ubijarką (taka stopą),słyszałem że jak sie nie ubje to kiedy tam w przyszłości może się zapaść dom-pytanie czy muszę obowiązkowo ubić,jak wy robiliście?




Jeszcze raz - nic nie ubijasz pod fundamentem. Kopiesz do warstwy nośnej poniżej poziomu przemarzania gruntu (zwykle ok1.2m) i wyrównujesz wykop nie ubijając, tylko do gruntu nieruszonego. Na tym wylewasz ławę.Kropka.
Potem dajesz izolację poziomą na ławie i na tym stoją mury fundamentowe.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...