Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

problem z wodą

Recommended Posts

Gość
Prosimy o poradę dotyczącą podłączenia do głównego systemu wodnego i kanalizacyjnego. W 2001 roku rozpoczęliśmy budowę domu jednorodzinnego według uzyskanych z Urzędu Miasta wszystkich potrzebnych decyzji (m.in. warunków zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z przyłączeniami mediów) oraz pozwoleń na budowę.
Z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji otrzymaliśmy pozytywne opinie i uzgodnienia warunków technicznych oraz informację o możliwości podłączenia do wodociągu i kanalizacji miejskiej.
Przedsiębiorstwo to wskazało na istniejące rurociągi i studzienki kanalizacyjne, zastrzegając jednak, że w razie konieczności ułożenia przewodów na terenie nie będącym naszą własnością mamy przedstawić kopię zgody właściciela terenu na przejscie przez parcelę.
Rurociągi te przebiegają na samym skraju działki sąsiada, lecz sąsaid ten nie wykazuje dobrej woli i znie daje zgody na wykonanie podłączenia urządzeń wodno-kanalizacyjnych do naszej nieruchomości (oraz do trzech innych domów).
Rurociąg kanalizacyjny został wykonany w 1992 roku na zlecenie UM i jest już wyposażony w studzienki z myślą o przyszłym podłączeniu dla przyszłych mieszkańców (m.in. dla nas).
Wykonane studzienki wzduż istnejącego rurociagu są oddalone o ok. 3-4 metry od granicy naszej nieruchomości. Teren, na którym się znajdują, jest zachwaszczony, zaniedbany i stoi ugorem.
Sąsiad jeszcze przed realizacją inwestycji UM wyraził zgodę pisemną na wybudowanie w/w rurociagu na swoim terenie. Był również informowany o celu, przeznaczeniu i lokalizacji urządzeń wodno-kanalizacyjnych (m.in. o późniejszym podłączeniu naszej nieruchomości, gdyż w tym celu została wybudowana studzienka kanalizacyjna obok granicy naszej działki).
Zgoda właścicieli działek, na których posesjach zostały ułożone rurociagi miejskie, stanowi załącznik decyzji z 1992 roku wydanej przez UM. Jednak ten dokument dla nas jest nie do zdobycia.
W Przedsiębiorstwie Wodociagów i Kanalizacji z kolei poinformowano nas, że istnienie takiej zgody wystarczy Przedsiębiorstwu na realizację podłączenia naszej nieruchomości do urządzeń wod-kan.
Z tym problemem borykamy się już trzy lata i wszędzie odsyłają nas, jak w przysłowiu - "Od Annasza do Kajfasza". Nieprzychylność sąsiada nie pozwala nam ukończyć budowy domu (obecnie stan surowy zamknięty).
Czy w myśl obowiązujących przepisów prawa (art. 74, 75 Konstytucji RP), to nie UM powinien rozstrzygnąć tę sprawę?
Czy jeden sąsiad ma prawo pozbawić nas dostępu do wody i kanalizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Czy jeden sąsiad ma prawo pozbawić nas dostępu do wody i kanalizacji?

Ma gdyż doprowadzenie przyłącza narusza jego prawo własności i nie ma tu większego znaczenia czy przyłącz przebiegać będzie przez ugory czy jego ogródek. Wyrażenie zgody na budowę rurociągu nie jest też równoznaczne ze zgodą na każdorazowe prowadzenie przyłączy.
Jak powinno sie tą sprawę teraz załatwić?
Należałoby wystąpić do właścicela nieruchomości z prośbą o ustanowienie służebności doprowadzenia przyłączy proponując odpowiednie wynagrodzenie. Jeżeli właściciel nie wyrazi zgody na polubowne załatwienie sprawy przysługuje Państwu żądanie ustanowienia przymusowo takiego dostępu w drodze postępowania sądowego. W tym celu należy wnieść wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości o ustanowienie służebności. Wnosząc taki wniosek do sądu pamiętać należy jednak, że służebność ustanawiana jest za wynagrodzeniem dla właściciela (wysokość określi sąd) a cała procedura trwa sporo czasu i wiąże się z kosztami.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To samo już słyszałem. Niby mam się cieszyć, ale zupełnie nie jestem zadowolony. Powiedz mi jak pozbyć się tego mchu!  
  • masz czyste powietrze i wysoką wilgotność. Toksycznie nie jest.
  • Swoją drogą, zakładając temat na forum ekspertów OKNOPLAST liczyłem, że któryś z nich zabierze on głos w tej sprawie. W końcu to autoryzowany montażysta popełnił powyższe prace. Zresztą - jak pamiętam - mówił że takie zalecenia były na ostatnich (w 2017r.) szkoleniach. Chętnie przeczytam rady jak z ich punktu widzenia można byłoby ratować ten "montaż".  
  • Witam wszystkich serdecznie!

   Przymierzam się do remontu poddasza samodzielnie, z małą pomocą znajomych lub ewentualnym wynajęciem jakiegoś specjalisty. Korzystając z pomocy fachowców mam kilka pytań. Poddasze ma powierzchnie 10x11m patrząc po linii domu. Nie mam aktualnych planów architektonicznych, ponieważ dom jest budowany w latach 60 i niestety gdzieś przepadły. Dom jest nieocieplony z zewnątrz, dach kopertowy. Jest to dom z piwnicą, parterem mieszkalnym i poddaszem. Cały czas użytkowany. Z tego co wiem budowany jest z cegły z pustką termiczną oraz są wymienione okna na 3 warstwowe PVC na dole. Temperatura w zimie jest okej, więc nie śpieszy się póki co z ocieplaniem całego domu z zewnątrz ( to też później jest w planach ). Wiadomo, że ciepło przez ściany ucieka, ale myślę, że na poddaszu nie będzie to tak odczuwalne gdy się je ociepli z góry i dołu. 

   1. Chcę zacząć od ocieplenia dachu wełną szklaną. Szerokość między krokwiami to około 80 cm, a wysokość krokwi to 14. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 10 cm wełny między krokwie ( + szczelina wentylacyjna ) i 20 cm na górę? 
   2. Niektóre krokwie są popękane. Co w takim wypadku? Wzmocnić je? W załącznikach dodam zdjęcie, o których mowa. 
   3. Co zrobić ze ścianami, na których są okna? Zamurować czy wstawić trochę wyżej okna poziome? Murowanie wiąże się z utratą światła, którego i tak będzie mało na poddaszu. Myślałem o oknach kolankowych ale to wiąże się z rozcinaniem dachu i dodatkowymi kosztami. Nie wiem czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze później na ocieplenie domu z zewnątrz. Jak myślicie? Co doradzicie? 
   4. Warto zrobić oddzielne ogrzewanie na górze? Na dole w domu jest zwykły piec węglowy. Na górze chciałem zrobić oddzielnie ogrzewanie gazowe z racji wygody. Trzeba byłoby wybrać albo zrobić nowe ogrzewanie na cały dom albo tylko oddzielne gazowe na górę. 
   5. Na załączonym zdjęciu daje kilka największych uwag.
   - CZERWONE - Pęknięcia na krokwiach. Co z tym zrobić?
   - NIEBIESKIE - łączenia murłaty w tym miejscu są dość liche na moje oko. Zostawić to? Są to dwie deski połączone ze sobą metalowymi łączeniami. Nie wiem na ile jest to wytrzymałe. 
   - ŻÓŁTE - nierówności w deskowaniu. Przeszkadza to w czymś? Dach nie przecieka ale zastanawiam się czy później nie będzie to stanowić problemu. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. 


   Ps. Jeszcze odnośnie okien to jeśli zrobię tam podłogę bez podniesienia okien to będą one na wysokości stóp, czyli totalny bezsens. Teraz decyzja czy zamurować czy podnieść okna lub ewentualnie wstawić okna kolankowe z wycinaniem dachu. 


   Pytania mogą wydawać się banalne, ale szczerze mówiąc nie mam za bardzo doświadczenia w takich sprawach, więc wole łopatologicznie zapytać fachowców 
  • Mnie weszła faza, a Tobie jak na razie weszło jedynie zero! Bidny jesteś i nie ogarniasz niczego, jak już zresztą wspomniałeś, dlatego współczuję Ci i żegnam! Bądź zdrów w swoim mało cywilizowanym świecie, tam pewnie będziesz jakimś idolem, kto to wie czym się zajmujecie? Pa, pa!
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×