Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

problem z wodą

Recommended Posts

Gość
Prosimy o poradę dotyczącą podłączenia do głównego systemu wodnego i kanalizacyjnego. W 2001 roku rozpoczęliśmy budowę domu jednorodzinnego według uzyskanych z Urzędu Miasta wszystkich potrzebnych decyzji (m.in. warunków zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z przyłączeniami mediów) oraz pozwoleń na budowę.
Z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji otrzymaliśmy pozytywne opinie i uzgodnienia warunków technicznych oraz informację o możliwości podłączenia do wodociągu i kanalizacji miejskiej.
Przedsiębiorstwo to wskazało na istniejące rurociągi i studzienki kanalizacyjne, zastrzegając jednak, że w razie konieczności ułożenia przewodów na terenie nie będącym naszą własnością mamy przedstawić kopię zgody właściciela terenu na przejscie przez parcelę.
Rurociągi te przebiegają na samym skraju działki sąsiada, lecz sąsaid ten nie wykazuje dobrej woli i znie daje zgody na wykonanie podłączenia urządzeń wodno-kanalizacyjnych do naszej nieruchomości (oraz do trzech innych domów).
Rurociąg kanalizacyjny został wykonany w 1992 roku na zlecenie UM i jest już wyposażony w studzienki z myślą o przyszłym podłączeniu dla przyszłych mieszkańców (m.in. dla nas).
Wykonane studzienki wzduż istnejącego rurociagu są oddalone o ok. 3-4 metry od granicy naszej nieruchomości. Teren, na którym się znajdują, jest zachwaszczony, zaniedbany i stoi ugorem.
Sąsiad jeszcze przed realizacją inwestycji UM wyraził zgodę pisemną na wybudowanie w/w rurociagu na swoim terenie. Był również informowany o celu, przeznaczeniu i lokalizacji urządzeń wodno-kanalizacyjnych (m.in. o późniejszym podłączeniu naszej nieruchomości, gdyż w tym celu została wybudowana studzienka kanalizacyjna obok granicy naszej działki).
Zgoda właścicieli działek, na których posesjach zostały ułożone rurociagi miejskie, stanowi załącznik decyzji z 1992 roku wydanej przez UM. Jednak ten dokument dla nas jest nie do zdobycia.
W Przedsiębiorstwie Wodociagów i Kanalizacji z kolei poinformowano nas, że istnienie takiej zgody wystarczy Przedsiębiorstwu na realizację podłączenia naszej nieruchomości do urządzeń wod-kan.
Z tym problemem borykamy się już trzy lata i wszędzie odsyłają nas, jak w przysłowiu - "Od Annasza do Kajfasza". Nieprzychylność sąsiada nie pozwala nam ukończyć budowy domu (obecnie stan surowy zamknięty).
Czy w myśl obowiązujących przepisów prawa (art. 74, 75 Konstytucji RP), to nie UM powinien rozstrzygnąć tę sprawę?
Czy jeden sąsiad ma prawo pozbawić nas dostępu do wody i kanalizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Czy jeden sąsiad ma prawo pozbawić nas dostępu do wody i kanalizacji?

Ma gdyż doprowadzenie przyłącza narusza jego prawo własności i nie ma tu większego znaczenia czy przyłącz przebiegać będzie przez ugory czy jego ogródek. Wyrażenie zgody na budowę rurociągu nie jest też równoznaczne ze zgodą na każdorazowe prowadzenie przyłączy.
Jak powinno sie tą sprawę teraz załatwić?
Należałoby wystąpić do właścicela nieruchomości z prośbą o ustanowienie służebności doprowadzenia przyłączy proponując odpowiednie wynagrodzenie. Jeżeli właściciel nie wyrazi zgody na polubowne załatwienie sprawy przysługuje Państwu żądanie ustanowienia przymusowo takiego dostępu w drodze postępowania sądowego. W tym celu należy wnieść wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości o ustanowienie służebności. Wnosząc taki wniosek do sądu pamiętać należy jednak, że służebność ustanawiana jest za wynagrodzeniem dla właściciela (wysokość określi sąd) a cała procedura trwa sporo czasu i wiąże się z kosztami.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość gargamel
   wziąłem sobie te rady do serca i dobrze wyszło! malowałem duluxem easycare wałkiem z długim włosiem, 2 warstwy, sprawnie bez dłuższych przerw i wyszło super, bez smug czy prześwitów
  • Sposobów na malowanie ścian może być tyle, ile osób, które się tego podejmują. Wszystko zależy od naszych chęci, głowy pełnej pomysłów oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę nad konkretnym pomieszczeniem.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://www.budujemydom.pl/sciany-wewnetrzne/25209-sposoby-na-malowanie-scian-wewnetrznych
  • To jakieś poplątanie z pomieszaniem + pomieszanie kompetencji. We wniosku o WZiZT nie pisze sie o takich "parametrach" - te parametry określa gmina przy decyzji o wydaniu WZiZT.   Wejdź na stronę gminy i pobierz wniosek o wydanie WZiZT - wypełnij go zgodnie ze wskazówkami, dołącz wymagane załączniki i złóż w gminie.   Jak gmina będzie miała "wątpliwości" - zwróci się do Ciebie o ich wyjaśnienie.   Jeśli coś nie będzie zgodne z "ładem architektonicznym gminy" - gmina poprosi o zmianę w Twoim wniosku.
  • Energooszczędność, bezpieczeństwo, ciekawy design i przystępna cena - to cechy produktów oferowanych w tym roku przez firmę Hörmann w specjalnej promocji. Ucieczce ciepła z garażu i domu zapobiegają dobrze izolowane termicznie bramy segmentowe oraz energooszczędne drzwi wejściowe.   W tegorocznej promocji firmy Hörmann są to zbudowane z pełnych segmentów o grubości 42 mm i wyposażone w wysokiej jakości uszczelki bramy RenoMatic i RenoMatic light oraz stalowe i aluminiowe drzwi wejściowe Thermo65 oraz ThermoSafe. Zarówno skrzydła, jak i aluminiowe ościeżnice tych drzwi posiadają przegrody termiczne. Dzięki temu Themo65 o grubości skrzydła 65 mm mają współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 0,87 W/(m2K), a ThermoSafe z płytą o grubości 73 mm osiągają UD nawet około 0,8 W/(m2K).   Ponadto 6 promocyjnych wzorów drzwi Thermo65 standardowo oferowanych jest z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2, a wszystkie wzory drzwi ThermoSafe mają klasę przeciwwłamaniową RC 3.   Pełne bezpieczeństwo bram RenoMatic gwarantuje napęd ProMatic z systemem sterowania radiowego BiSecur i 128-bitowym kodowaniem sygnału.   Zaletą tej promocyjnej oferty jest też szeroka paleta atrakcyjnych wzorów. Ciekawą propozycją są naświetla boczne do drzwi Thermo65. Te o szerokości 400-550 mm można zamówić w klasie RC 2. Promocja potrwa do końca roku.   Zapraszamy do zapoznania się z ofertą promocyjną oraz prospektem drzwi zewnętrznych
    
  • Co pływa w tych rurkach, w sensie jakie medium grzewcze masz w instalacji?
 • Popularne tematy

×