Skocz do zawartości

zabudowa siedliskowa


kamila84

Recommended Posts

Witam!
Mój ojciec posiada 2 graniczące ze sobą działki rolne o łacznej powierzchni 3.060 ha, posiada też status rolnika, gmina posiadała plan zagospodarowania ale jego ważność upłynęła w 2003 r. obecnie jest na etapie zbierania wniosków (zmiana w planie za około 2-3 lata). Pytaliśmy w gminie czy jest możliwość zabudowy siedliskowej, a w odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że jest to możliwe powyżej 5 ha. Jakie są teraz rozwiązania dla takiej sytuacji? Budowę chcielibyśmy rozpocząć znacznie wcześniej niż za 3 lata icon_sad.gif !
Czy jeżeli zakupimy dodatkowe 2 ha ale nie sąsiadujące z pozostałymi działkami (będące po prostu na terenie gminy) to czy uzyskamy zgodę na zabudowę siedliskową?
Jak wygląda natomiast sytuacja z przekształceniem np. 0.50 ha działki rolnej pod zabudowę? Najpierw jest wniosek składany do gminy o zmianę przeznaczenia działki, czy o warunki zabudowy, czy może o jakieś inne skomplikowane rzeczy! icon_smile.gif
Proszę o pomoc bo jestem w tych kwestaich kompletnym laikiem, pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Link do komentarza
Najprościej będzie wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla konkretnej działki. Zgodnie z przepisami (ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art 60) jeśli działka spełnia poniższe wymagania do zabudowy siedliskowej nie jest potrzebne posiadanie gospodarstwa o powierzchni większej niż średnia w gminie, czyli "co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;"

Jeśli warunek ten nie jest spełniony to dokupienie gruntu do wymaganej powierzchni w innym miejscu umożliwia wykluczenie tych wymogów. Natomiast wydzielenie działki budowlanej będzie ewentualnie możliwe po opracowaniu planu zagospodarowania przewidującego zabudowę mieszkaniową na tym terenie.
Link do komentarza
Cytat

Najprościej będzie wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla konkretnej działki. Zgodnie z przepisami (ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art 60) jeśli działka spełnia poniższe wymagania do zabudowy siedliskowej nie jest potrzebne posiadanie gospodarstwa o powierzchni większej niż średnia w gminie, czyli "co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;"

Jeśli warunek ten nie jest spełniony to dokupienie gruntu do wymaganej powierzchni w innym miejscu umożliwia wykluczenie tych wymogów. Natomiast wydzielenie działki budowlanej będzie ewentualnie możliwe po opracowaniu planu zagospodarowania przewidującego zabudowę mieszkaniową na tym terenie.





Dziękuję za szybką odpowiedź, dziś wybieram się do gminy icon_smile.gif pozdrawiam
Link do komentarza
Poinformowano mnie w gminie, że w moim przypadku złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy nic mi nie da icon_sad.gif A także, że działki pod zabudowę siedliskową muszą być w skupisku, więc dokupienie brakujących 2 ha jest raczej niemożliwe. Jedyne dla mnie rozwiązanie to złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia części działki w planie i czekać 2-3 lata icon_sad.gif lub sprzedać wszystko i kupić działkę już przekształconą. Ale z drugiej strony ziemia jest w rodzinie od kilku 10-leci a jej klasa to III, IIIB, IVA więc trochę szkoda. Powoli dopada mnie frustracja kiedy myślę o polskim prawie icon_sad.gif
Link do komentarza
Zbudowa siedliskowa jest wtedy gdy dom stoi na dwoch działkach?

Nie. Zabudowa siedliskowa wymaga między innymi odpowiedniej (dla danej Gminy) powierzchni, akurat u mnie jest to 5 ha (bowiem taka jest średnia powierzchnia gospodarstw w gminie), może być to jedna duża działka bądź więcej o ile są ze sobą w skupieniu (taką informację usłyszałam u siebie w gminie)- w moim przypadku są to 2 działki do których i tak brakuje mi 2 ha icon_sad.gif
Mam nadzieję, że nie zamieszałam icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Zbudowa siedliskowa jest wtedy gdy dom stoi na dwoch działkach?

Nie. Zabudowa siedliskowa wymaga między innymi odpowiedniej (dla danej Gminy) powierzchni, akurat u mnie jest to 5 ha (bowiem taka jest średnia powierzchnia gospodarstw w gminie), może być to jedna duża działka bądź więcej o ile są ze sobą w skupieniu (taką informację usłyszałam u siebie w gminie)- w moim przypadku są to 2 działki do których i tak brakuje mi 2 ha icon_sad.gif
Mam nadzieję, że nie zamieszałam icon_smile.gif



Co oznacza termin "w skupieniu"? Czy to jest termin prawny, wynika z przepisów? Jeśli tak to z jakich przepisów?
Czy może urzędnik coś wymyślił aby pozbyć się klienta i nie ma to podstaw prawnych?
Czy jakiś prawnik może to skomentować?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...