Skocz do zawartości

Certyfikaty Energetyczne - co to takiego?


Recommended Posts

Cytat

Obecnie wprowadzana jest w życie dyrektywa 2002/ 91/WE dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Zobowiązuje ona kraje członkowskie do poprawy standardu energetycznego budynków od 2009 r. przez:

* egzekwowanie obowiązku posiadania tzw. świadectw energetycznych,
* wykonywania okresowych kontroli kotłów i systemów klimatyzacji,
* wykonania jednorazowej kontroli instalacji grzewczych zasilanych kotłami starszymi niż 15 lat.


Cytat

Świadectwo energetyczne budynku – to inaczej zbiór danych i wskaźników energetycznych dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania domu na energię do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji i oświetlenia (głównie w budynkach użyteczności publicznej).



Więcej w artykule: Czy opłaca się budować domy energooszczędne?
Link do komentarza
Cytat

Przeglądam sobie tematy tego forum i trafiłam na coś dziwnego. Co to są te certyfikaty enegrtyczne? Zaczynam nowy temat bo ten który jest jakoś mi wygląda na reklamę i nie chcę się pod niego podłączać. Naprawę każdy dom będzie musiał mieć certyfikat????


Póki co audyt energetyczny dotyczy od nowego roku budynków przeznaczonych do sprzedaży.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Audyt energetyczny wejdzie od nowego roku i głównie bedzie wymagany przy sprzedaży i wynajęciu domu, mieszkania, itd. Chodzi o izolacyjnośc cieplną budynku i jego zapotrzebowanie na energię z grubsza biorąc. Audyt będzie ważny 10 lat. Powstała ustawa, ale , o ile wiem, jeszcze nie jest dokładnie okreslony sposób obliczeń.
Były artykuły na ten temat w Budujemy Dom, w inrnecie też jest trochę.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Co do certyfikatów mamy pytanie czy ktoś wie czy w przypadku zakupu domu który posiada tylko częściowy odbiór jest konieczność wyrabiania Certyfikatu Energetycznego?? Mianowicie odebrany jest tylko parter a poddasze jest bez okien, drzwi, ścian, instalacji. Bo tak na zdrowy rozsądek jak wyrobić certyfikat dla czegoś co jeszcze jest nie wybudowane do końca?? Prosimy o pomoc!!
Link do komentarza
Jeśli zakup domu nastąpi przed 1.01.2009 to żaden certyfikat energetyczny nie będzie potrzebny. Natomiast po tej dacie zbycie budynku też będzie możliwe pod warunkiem, że jest on w trakcie budowy i dopiero przy ostatecznym oddaniu do użytkowania będzie on wymagany.

Niestety przepisy nie precyzują jak postępować w przypadku odbioru częściowego prawdopodobnie zależeć to będzie od takiej czy innej interpretacji przez urzędników.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki będą obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.) inwestor jest obowiązany pozyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i dołączyć je do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami.

Źródło: http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1789765-p_1.htm
Link do komentarza
Nie sieję zamętu, charakterystyka energetyczna nie tylko jest potrzebna do budynku nowowybudowanego i oddawanego do użytku lecz również świadectwo musi być dołączone do projektu architektonicznego składanego do pozwolenia na budowę. Są biura projektowe które już do swoich projektów dołączają takie świadectwa.
Wiem o czym mówię bo 2 tygodnie temu składałam projekt do pozwolenia na budowę
Link do komentarza
Cytat

Nie sieję zamętu, charakterystyka energetyczna nie tylko jest potrzebna do budynku nowowybudowanego i oddawanego do użytku lecz również świadectwo musi być dołączone do projektu architektonicznego składanego do pozwolenia na budowę. Są biura projektowe które już do swoich projektów dołączają takie świadectwa.
Wiem o czym mówię bo 2 tygodnie temu składałam projekt do pozwolenia na budowę


Być może jest to praktyka pracowni, aby zachęcić do kupienia projektu, ale nie wymagana przez Prawo Budowlane. Zgodnie z tym, co napisała redakcja nie masz racji, albo ktoś Cię wprowadził w błąd (zrobił w konia).
Link do komentarza
Cytat

Być może jest to praktyka pracowni, aby zachęcić do kupienia projektu, ale nie wymagana przez Prawo Budowlane. Zgodnie z tym, co napisała redakcja nie masz racji, albo ktoś Cię wprowadził w błąd (zrobił w konia).


Redakjcja podała linka do najczęściej zadawanych pytań do Ministra Infrastruktury, gdzie jest mowy tylko o budynkach. Projekt nie jest budynkiem więc te wypowiedzi nie maja zastosowania do tego o czym pisałam. I nikt mnie w konia nie zrobił, piszę to co wymagał ode mnie urząd przy składaniu pozwolenia na budowę a wymagał ode mnie charakterystyki energetycznej zaprojektowanego budynku. I nie ma to nic wspólnego z biurem projektów.
Link do komentarza
Cytat

A czy ktoś może się orientuje kto wystawia charakterystykę energetyczną budynku? Jest to dla mnie bez sensu bo jak można wyliczyć zużycie energii dla domu który jest narazie tylko na papierze.


Ustawa dążyła chyba do tego aby certyfikaty energetyczne wystawiali projektanci, wykonując dokumentację powykonawczą. Robienie audytu do pozwolenia na budowę jest bez sensu, prawie jak wróżenie z fusów. W projekcie budowlanym jest tyle ogólników, że na ich podstawie nikt nie zrobi audytu. A jeśli jakimś cudem zrobi, to będzie się mijał z prawdą. Konkretne wybory materiałów powstają dopiero na etapie realizacji. Certyfikat ma sens dopiero po wybudowaniu domu wraz z wykończeniem i wykonaniem elewacji. Po co komu tak naprawdę ten zbędny papierek?????
Link do komentarza
Cytat

Ustawa dążyła chyba do tego aby certyfikaty energetyczne wystawiali projektanci, wykonując dokumentację powykonawczą. Robienie audytu do pozwolenia na budowę jest bez sensu, prawie jak wróżenie z fusów. W projekcie budowlanym jest tyle ogólników, że na ich podstawie nikt nie zrobi audytu. A jeśli jakimś cudem zrobi, to będzie się mijał z prawdą. Konkretne wybory materiałów powstają dopiero na etapie realizacji. Certyfikat ma sens dopiero po wybudowaniu domu wraz z wykończeniem i wykonaniem elewacji. Po co komu tak naprawdę ten zbędny papierek?????


Ja też uważam że to jest bez sensu, aby do projektów wymagać charakterystykę energetyczną, ale z drugiej strony audytorzy energetyczni wybudowany już dom oceniają głównie na podstawie projektu (słyszałam wywiad z takim człowiekiem). Taki audytor nawet jak osobiście przyjedzie do Twojego domu nie jest w stanie wszystkiego sprawdzić i ocenić, chyba że np. zrobi odkrywkę i na taj podstawie będzie mógł ocenić rodzaj i grubość ocieplenia murów, ale nie oceni już np. izolacji fundamentów.
Link do komentarza
Witam,

To jakaś porażka. buduję dom systemem gospodarczym już przez dosyć długi czas, staram się oszczędzać na każdym kroku, ale wybieram dobre materiały, buduję dla siebie , nie z myślą o wynajmie, mam dom na ukończeniu i wprowadzają niejasne przepisy o audycie energetycznym. Co mi taki certyfikat da i gdzie jest motywacja dla inwestorów budujących na własne potrzeby. Oczywiście jest to zasadne, gdy inwestycję prowadzi Developer i przy sprzedaży może wykazać się certyfikatem. Ok inwestor "prywatny" też może z takiego dokumentu sokorzystać przy sprzedaży, ale jeszcze raz podkreślam gdzie tkz. Kowalski skorzysta jeśli wybudował dom na własne potrzeby - będzie miał świstek i nic poza tym. Gdyby wiązały się z nim jakieś upusty w podatkach , innych ołatach -i każdy dwa razy by się zastanowił z czego budować. Na poczętku inwestycji mało kto o tym myśli ( ja dyskutowałem temat z projektanetem, kierownikiem budowy jak i innymi doradcami w rożnych firmach) Z informacji jakie zdobyłem koszt audytu to 1500 - 2500 zł, w zależności od jednostki certyikującej.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Cytat

Nie sieję zamętu, charakterystyka energetyczna nie tylko jest potrzebna do budynku nowowybudowanego i oddawanego do użytku lecz również świadectwo musi być dołączone do projektu architektonicznego składanego do pozwolenia na budowę. Są biura projektowe które już do swoich projektów dołączają takie świadectwa.
Wiem o czym mówię bo 2 tygodnie temu składałam projekt do pozwolenia na budowę


Witam. Podam kilka faktów. Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo Budowlane kopia świadectwa charakterystyki energetycznej jest jednym z dokumentów dołączanych do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Wykonują je osoby do tego uprawnione i jest ono ważne przez 10 lat. (Ważne: świadectwa energetycznego nie może wykonać projektant ocenianego budynku).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego w dokumentacji technicznej, składanej w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę muszą pojawić m.in. dane wykazujące, że przyjęte w projekcie rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno budowlanych. Z kolei na podstawie Warunków Technicznych wiemy, że chodzi przede wszystkim o podanie wskaźnika EP czyli wskaźnika określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia wyrażony w kWh/(m??rok).

Są to dane, które powinny pojawić się w opisie technicznym będącym integralną częścią projektu. Jednakże z obowiązku tego wyłączone są obiekty wymienione w art.20 ust.3 pkt 2 ustawy Prawo Budowlane, tzn. budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe. Jednocześnie koniecznym jest (zgodnie z Warunkami technicznymi) aby budynek i jego instalacje powinny być zaprojektowane w taki sposób aby zużycie energii potrzebnej do użytkowania tego budynku były na racjonalnie niskim poziomie. Dla domu jednorodzinnego oznacza to, że przegrody zewnętrzne budynku oraz technika instalacyjna odpowiadają wymaganiom izolacyjności cieplnej, a wartość wskaźnika EP jest mniejsza od wartości granicznych podanych w rozporządzeniu.
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
www.archipelag.pl
Link do komentarza
Mam pytanie ?
Rozpocząłem budowę domu przed 1 stycznia 2009. Buduje dla siebie. Nie mam zamiaru sprzedawać.
Czy mogę oddać budynek do użytkowania bez wykonywania certyfikatu energetycznego ?

Na forum twierdzicie że jest to konieczne, tymczasem pojawiła się
poprawka Rozporządzenia z 6 listopada dodająca paragraf 1a.

Można o tym przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 17 grudnia 2008r

http://www.mi.gov.pl/files/0/1790151/WTPRZ...WYPODPISANE.pdf

„§ 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę
lub odrębna
decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złożony wniosek o wydanie
takich decyzji, stosuje się przepisy dotychczasowe.”



UZASADNIENIE
Projekt rozporządzenia stanowi uzupełnienie, o przepisy przejściowe, przepisów
wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać
budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 201, poz. 1238).
Regulacje niniejsza wprowadza się z uwagi na to, i_ w przypadku jej braku na
inwestorów nałożone byłyby nieuzasadnione, nadmierne obciążenia związane z
dostosowaniem projektów budowlanych, opracowywanych na potrzeby przygotowywanych
lub już realizowanych inwestycji, do nowych wymagań techniczno-budowlanych.

Zaproponowany w § 1a przepis ma na celu zwolnienie z obowiązku spełniania
wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać
budynki i ich usytuowanie, przy opracowaniu przed dniem 1 stycznia 2009 r. projektów
budowlanych dla budynków, dla których przed tym terminem została wydana decyzja o
pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został
złożony wniosek o wydanie takiej decyzji.

Czy w takiej sytuacji nadal muszę wykonać świadectwo energetyczne budynku ?
Link do komentarza
Cytat

Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki będą obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.) inwestor jest obowiązany pozyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i dołączyć je do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami.

Źródło: http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1789765-p_1.htm


A mnie bardzo podoba się zapis w cytowanym artykule:
W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu lub wynajmowi to zgodnie z art. 63a ust. 1 i 2 odpowiednio nabywcy lub najemcy powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej, o ile jest ono wymagane przepisami ustawy. Z uwagi na to, iż nie przewidziano sankcji karnej w przypadku braku przedłożenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, to czy świadectwo charakterystyki energetycznej będzie udostępnione czy też nie, w praktyce zadecydują relacje rynkowe a nie przymus administracyjny.

Natomiast wracając do poprzedniego postu wynika, że realizując inwestycję - w naszym przypadku budowa domu jednorodzinnego - na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed 1 stycznia 2009 nie będzie wymagane uzyskanie certyfikatu energetycznego przy uzyskiwaniu pozwolenia na uzytkowanie. Jeśli natomiast będzie sprzedawany lub wynajmowany to będzie potrzebny audyt energetyczny chociaż biorąc pod uwagę cytowany wyżej artykuł to można się nie przejmować zbytnio. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

"Natomiast wracając do poprzedniego postu wynika, że realizując inwestycję - w naszym przypadku budowa domu jednorodzinnego - na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed 1 stycznia 2009 nie będzie wymagane uzyskanie certyfikatu energetycznego przy uzyskiwaniu pozwolenia na uzytkowanie. Jeśli natomiast będzie sprzedawany lub wynajmowany to będzie potrzebny audyt energetyczny chociaż biorąc pod uwagę cytowany wyżej artykuł to można się nie przejmować zbytnio. icon_biggrin.gif

"



icon_confused.gif: icon_rolleyes.gif No i ja znowu nic nie wiem !?
Pozwolenie na budowę otrzymałam już we wrześniu 2008, a budowę rozpocznę w marcu br. To w końcu będę musiała się starać o ten audyt energetyczny czy nie? (buduję dla siebie i nie mam zamiaru sprzedawać, ani odnajmować) icon_eek.gif
Link do komentarza
Przytoczone przepisy dotyczą warunków technicznych budynku a nie świadectwa energetycznego. Z oczywistych względów zmienione wymagania dotyczące m. in. ciepłochronności domu nie mogą odnosić się budowanych już obiektów lub takich, na które wydano pozwolenie na budowę.

Świadectwo Energetyczne to zupełnie inne zagadnienie, którego posiadanie wymagane jest Prawem Budowlanym i dotyczy wszystkich budynków oddawanych po 1.01.2009 do użytkowania, jak też już użytkowanych, ale przeznaczonych do sprzedaży bądź wynajmu.

Świadectwo jest bowiem wymogiem formalnym, potwierdzającym faktyczny stan budynku pod względem zapotrzebowania na energię i nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania jakichkolwiek zmian projektowych czy modernizacji istniejącego już obiektu budowlanego.
Link do komentarza
Witam Wszystkich.

Czytam ten temat i się zastanawiam czy ja chcąc sprzedać mieszkanie w blok w którym mieszkam od 1998 roku też potrzebuję "certyfikat energetyczny". Czy ja sam musze uzyskać ten certyfikat na swoje mieszkanie czy taki obowiązek ma Wspólnota, tj uzyskanie certyfikatu dla całego bloku w rozbiciu na poszczególne mieszkania. Co będzie jak ja sprzedam swoje mieszkanie bez certyfikatu, czy mogą być z tego tytuły jakieś problemy? Proszę o odpowiedz bo mam coraz więcej telefonów od osób zainteresowanych kupnem mojego M.
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie ?
Rozpocząłem budowę domu przed 1 stycznia 2009. Buduje dla siebie. Nie mam zamiaru sprzedawać.
Czy mogę oddać budynek do użytkowania bez wykonywania certyfikatu energetycznego ?

Na forum twierdzicie że jest to konieczne, tymczasem pojawiła się
poprawka Rozporządzenia z 6 listopada dodająca paragraf 1a.

Można o tym przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 17 grudnia 2008r

http://www.mi.gov.pl/files/0/1790151/WTPRZ...WYPODPISANE.pdf

„§ 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę
lub odrębna
decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złożony wniosek o wydanie
takich decyzji, stosuje się przepisy dotychczasowe.”



UZASADNIENIE
Projekt rozporządzenia stanowi uzupełnienie, o przepisy przejściowe, przepisów
wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać
budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 201, poz. 1238).
Regulacje niniejsza wprowadza się z uwagi na to, i_ w przypadku jej braku na
inwestorów nałożone byłyby nieuzasadnione, nadmierne obciążenia związane z
dostosowaniem projektów budowlanych, opracowywanych na potrzeby przygotowywanych
lub już realizowanych inwestycji, do nowych wymagań techniczno-budowlanych.

Zaproponowany w § 1a przepis ma na celu zwolnienie z obowiązku spełniania
wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać
budynki i ich usytuowanie, przy opracowaniu przed dniem 1 stycznia 2009 r. projektów
budowlanych dla budynków, dla których przed tym terminem została wydana decyzja o
pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został
złożony wniosek o wydanie takiej decyzji.

Czy w takiej sytuacji nadal muszę wykonać świadectwo energetyczne budynku ?



Wspomniane zmiany z 17 grudnia 2008 roku dotyczą Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz Warunków Technicznych, a oznacza to, że należy je stosować w odniesieniu do projektu budowlanego. Uzasadnienie wyraźnie określa, że chodzi tu o uniknięcie ewentualnych zmian w dokumentacji technicznej złożonej w urzędzie lub zamiennego projektu do już realizowanego domu. Nie zmienia to faktu, że od 1 stycznia wszystkie nowo wybudowane budynki muszą posiadać certyfikaty energetyczne. Obowiązek taki przewiduje nowelizacja Ustawy Prawo Budowlane, która weszła w życie od początku 2009 roku. Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo Budowlane kopia świadectwa jest jednym z dokumentów dołączanych do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
WWW.archipelag.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...