Skocz do zawartości

Piaski


Segarek

Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
Ja już zakupiłem działkę piaszczystą, i tez mam ten sam dylemat czy piaski to dobry grunt pod budowę, ale dzisiaj wkopywałem słupki na wstępne ogrodzenie i mysle ze taki teren jest dobry pod zabudowę. Ale przosze o opinie innych, mysle ze ci co mnieli juz do czynienia z takim gruntem to wiedzą co one są warte.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie ja ma zamiar kupic działke blisko lasu i podłoże jest bardzo piaszczyste. Czemu piaski sa dobre pod zabudowe? Na logike taki dosc grząski i nietrwały grunt wydawałby sie raczej nieodpowiedni



Usiłowałem coś znaleść na ten temat a udało mi się wygrzebać jedno zdanie , że są lepsze niż gliniaste. Poczekajmy na Boba icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Usiłowałem coś znaleść na ten temat a udało mi się wygrzebać jedno zdanie , że są lepsze niż gliniaste. Poczekajmy na Boba icon_biggrin.gif



Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum ale jeżeli można coś wtrącic do tematu to informacja iż grunt jest piaszczysty to tak naprawde troche mało. Piaski piaskom nie równe. Po drugie ważne jest jeśli od góry zalegają warstwy piasku to pytanie na jaką głębokośc a tak naprawdę możnaby było pofatygowac się o odwiert na gł. około 5 m w paru pkt działki celem stwierdzenia układu geologicznego warstw zalegających. Po trzecie wraz z odwiertami jesteśmy w stanie stwierdzic poziom wód gruntowych i czy jest ustabilizowany czy zmienny. Przypuszczam ze wiele osób zarzuci mi a po co te odwierty i że drogo i wogóle. Ale tak prawdę powiedziawszy to bez tych badań kupujemy kota w worku, a ten "kot" czasami kosztuje krocie - badania może 1-3% wartości "kota" icon_wink.gif .To tyle mojego wymądrzania się.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie ja ma zamiar kupic działke blisko lasu i podłoże jest bardzo piaszczyste. Czemu piaski sa dobre pod zabudowe? Na logike taki dosc grząski i nietrwały grunt wydawałby sie raczej nieodpowiedni


Z punktu widzenia geologa piasek piaskowi nierówny - ich własności zależą bowiem od uziarnienia, zawartości pyłów, gliny itd. Jednak generalnie grunty piaszczyste są bardzo dobrym podłożem pod zabudowę ze względu na wysoką nośność, stabilność (brak osiadania), małe ryzyko powstawania wysadzin mrozowych. Własności te zmieniają się w niewielkim stopniu w stanie wilgotnym, co jest korzystne w przypadku okresowego zawilgocenia gruntu.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie ja ma zamiar kupic działke blisko lasu i podłoże jest bardzo piaszczyste. Czemu piaski sa dobre pod zabudowe? Na logike taki dosc grząski i nietrwały grunt wydawałby sie raczej nieodpowiedni


Siemka.Moi rodzice mają dom postawiony na piaskach gdzie fundament jest z cegły /dom podpiwniczony/bez ław betonowych.Po deszczu nie ma kałuż,wszystko od razu wsiąka.To chyba dobry grunt pod budowę.Całuski icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum ale jeżeli można coś wtrącic do tematu to informacja iż grunt jest piaszczysty to tak naprawde troche mało. Piaski piaskom nie równe. Po drugie ważne jest jeśli od góry zalegają warstwy piasku to pytanie na jaką głębokośc a tak naprawdę możnaby było pofatygowac się o odwiert na gł. około 5 m w paru pkt działki celem stwierdzenia układu geologicznego warstw zalegających. Po trzecie wraz z odwiertami jesteśmy w stanie stwierdzic poziom wód gruntowych i czy jest ustabilizowany czy zmienny. Przypuszczam ze wiele osób zarzuci mi a po co te odwierty i że drogo i wogóle. Ale tak prawdę powiedziawszy to bez tych badań kupujemy kota w worku, a ten "kot" czasami kosztuje krocie - badania może 1-3% wartości "kota" icon_wink.gif .To tyle mojego wymądrzania się.



Ogólnie jednak "kot" piaszczysty jest lepszy niż inny? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ogólnie jednak "kot" piaszczysty jest lepszy niż inny? icon_biggrin.gif



Jeśli zalega na głębokość poniżej posadowienia fundamentów to moim zdaniem wyśmienicie. Tylko brać i budować. Z uwagi mojego zboczenia zawodowego (jestem inżynierem drogowcem) cokolwiek można posadowić na czymkolwiek pod jednym warunkiem - jak to coś na czym posadawiamy zachowuje się (inaczej zmienia swoje właściwości fizyko-chemiczne) pod wpływem wody. Na "pustyni" to i na czyściutkiej glinie stawiać można i z samej gliny zbudować by się dało.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli zalega na głębokość poniżej posadowienia fundamentów to moim zdaniem wyśmienicie. Tylko brać i budować. Z uwagi mojego zboczenia zawodowego (jestem inżynierem drogowcem) cokolwiek można posadowić na czymkolwiek pod jednym warunkiem - jak to coś na czym posadawiamy zachowuje się (inaczej zmienia swoje właściwości fizyko-chemiczne) pod wpływem wody. Na "pustyni" to i na czyściutkiej glinie stawiać można i z samej gliny zbudować by się dało.



Jaki procent gruntów w Polsce ma piaszczysty charakter? Ciekawi mnie ile osób ma u nas szanse na tak dobre warunki do budowania. icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...