Skocz do zawartości

Remont domu z roku 1956


Recommended Posts

Witam,
chciałabym opisać swoją sytuację, otóż odziedziczyłam po rodzicach stary prawie 60-cio letni murowany i podpiwniczony dom. Dach wymieniany 8 lat temu, pokryty blachą. Nie jest ładny ale myślę, że na tym etapie nie wymieniałabym tylko trzeba ocieplić ponieważ na strychu widać tylko belki i blachę bez izolacji i ocieplenia. Jeśli jest taka możliwość to wstawiłabym okna dachowe od strony frontowej domu.
Dom od dwóch lat nie zamieszkały, ale nie ma wilgoci ani grzyba.
Wymianie według mnie należy poddać instalację wodociągową (chciałabym zmienić położenie kuchni i łazienki), elektryczną , okna, podłogi, drzwi, a przede wszystkim zmienić komunikację domu- pokoje na parterze domu są przechodnie a na środku domu komin.
Z tego co wiem nie ma zachowanych planów domu, więc trudno oszacować które ściany są nośne. Ściany zewnętrzne są grubości dwóch cegieł. We wnętrz domu wszystkie ściany są grubości jednej cegły obłożonej trawą i tynkiem sufit jest również tak wykonany.
Proszę o jakieś wskazówki od czego powinnam się zabrać i czy warto w ogóle podjąć się takiego wyzwania. Nawiasem mówiąc jestem związana z tym domem więc trudno mi byłoby go sprzedać.
Proszę o sugestie i jakieś rady. Zamieszczam plan sporządzony przeze mnie. Chciałabym zmienić funkcjonalność tego domu ale czy remont nie przewyższy wartości domu? icon_sad.gif

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Potrzebna jest ocena profesjonalisty.Koszt remontu gneralnego może przewyższyć wartość domu,chyba że jest w dużej aglomeracji lub mieście.Przy takich kosztach warto zapłacić za fachową wycenę .Jeśli ściany i sufity są otynkowane na trzcinie/trawa i liście palmowe to raczej w innych szerokościach geograficznych/to konstrukcja domu jest drewniana,lub drewniano-murowana.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Potrzebna jest ocena profesjonalisty.Koszt remontu gneralnego może przewyższyć wartość domu,chyba że jest w dużej aglomeracji lub mieście.Przy takich kosztach warto zapłacić za fachową wycenę .Jeśli ściany i sufity są otynkowane na trzcinie/trawa i liście palmowe to raczej w innych szerokościach geograficznych/to konstrukcja domu jest drewniana,lub drewniano-murowana.Bob icon_biggrin.gif



Bob, nie wiem czy dobrze zrozumiałam twoje poczucie humoru, ale tak jest jak ja pisałam. Jest to dom w 100% murowany. Jeśli dobrze oglądnełeś zdjęcia, to na 4 widać to dokładnie.
Pozdrawaim liczyłam na więcej wskazówek icon_sad.gif
Link do komentarza
To może ja coś od siebie.

Musisz sprawdzić tak jak napisał Bob, ocena profesjonalisty będzie konieczna. Musisz sprawdzić przede wszystkim izolacje fundamentów oraz ich stan.
Sprawdzić czy nie ma nigdzie ognisk grzyba, pleśni itp syfów. Wiem cos o tym.
Konstrukcja dachowa tez nie prezentuje sobą dobrej jakości. Warto przt generalnym remoncie pokusić sie o wymianę.
Poszukaj kogoś kto zajmuję sie wycenami. Moze jakiś architekt zrobi szacunkowy kosztorys choćby samych materiałów. Musisz sie liczyć z tym, że masz dom w stanie surowym otwartym !!! Wymieniasz i remontujesz wszystko, pozostają ściany i strop.
Wiem, że sentymenty są ważne ale rozsądek musi pójść górą icon_smile.gif

Powodzenia !!!
Link do komentarza
Cytat

To może ja coś od siebie.

Musisz sprawdzić tak jak napisał Bob, ocena profesjonalisty będzie konieczna. Musisz sprawdzić przede wszystkim izolacje fundamentów oraz ich stan.
Sprawdzić czy nie ma nigdzie ognisk grzyba, pleśni itp syfów. Wiem cos o tym.
Konstrukcja dachowa tez nie prezentuje sobą dobrej jakości. Warto przt generalnym remoncie pokusić sie o wymianę.
Poszukaj kogoś kto zajmuję sie wycenami. Moze jakiś architekt zrobi szacunkowy kosztorys choćby samych materiałów. Musisz sie liczyć z tym, że masz dom w stanie surowym otwartym !!! Wymieniasz i remontujesz wszystko, pozostają ściany i strop.
Wiem, że sentymenty są ważne ale rozsądek musi pójść górą icon_smile.gif

Powodzenia !!!


Dzięki za wskazówki na pewno tak zrobię , choć myślałam, że może pomożecie mi wymyślić jak funkcjinalnie zmienić plan domu icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Bob, nie wiem czy dobrze zrozumiałam twoje poczucie humoru, ale tak jest jak ja pisałam. Jest to dom w 100% murowany. Jeśli dobrze oglądnełeś zdjęcia, to na 4 widać to dokładnie.
Pozdrawaim liczyłam na więcej wskazówek icon_sad.gif


Poczucie humoru Boba nie opuszcza i potrafi czytać tak jak ja i wyczytałam coś o otynkowanej trawie.Jak prosisz o poradę to wypada usteczka do góry a nie w dół. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Oczywiście, masz rację. Wiem, że są to olbrzymie koszty ale na upartego można tam mieszkać. Tak jak zaznaczyłam na planie w każdym pomieszczeniu są piece (sprawne) w kuchni jest również piec z murkiem i płyta jak również wstawiona płytka gazowa. Z tym nie ma problemu. Szkoda mi sprzedawać ten dom ponieważ jest położony 5 min. drogi od centrum miasta ma 1000m działkę z drzewkami owocowymi i wogóle położenie jest o.k.
Wspomniałam o tej trawie, ponieważ w latach kiedy dom został zbudowany tak ponoć budowało. Na cegłę kładło się trawę/trzcinę a potem tynk.
Dom na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, nie ma wilgoci, grzyba w piwnicy jest sucho i nie czuć wilgoci. Więc odpada odgrzybianie. Góra domu nie była przez wiele lat użytkowana, ale nie ma tam również ani grzyba ani zawilgocenia. Chciałabym ten dom stopniowo doprowadzić do porządku ale jeśli nie wymyślę jakieś innej komunikacji w środku domu to chyba się poddam. Nie odpowiada mi przechodzenie z pokoju do pokoju. Największy problem jest z kominem, który nie pozwala mi zrobić korytarz na „przestrzał” domu, ponieważ do domu można wchodzić od strony werandy jak również od podwórka.
Jeśli macie jakieś propozycje to bardzo proszę. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, masz rację. Wiem, że są to olbrzymie koszty ale na upartego można tam mieszkać. Tak jak zaznaczyłam na planie w każdym pomieszczeniu są piece (sprawne) w kuchni jest również piec z murkiem i płyta jak również wstawiona płytka gazowa. Z tym nie ma problemu. Szkoda mi sprzedawać ten dom ponieważ jest położony 5 min. drogi od centrum miasta ma 1000m działkę z drzewkami owocowymi i wogóle położenie jest o.k.
Wspomniałam o tej trawie, ponieważ w latach kiedy dom został zbudowany tak ponoć budowało. Na cegłę kładło się trawę/trzcinę a potem tynk.
Dom na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, nie ma wilgoci, grzyba w piwnicy jest sucho i nie czuć wilgoci. Więc odpada odgrzybianie. Góra domu nie była przez wiele lat użytkowana, ale nie ma tam również ani grzyba ani zawilgocenia. Chciałabym ten dom stopniowo doprowadzić do porządku ale jeśli nie wymyślę jakieś innej komunikacji w środku domu to chyba się poddam. Nie odpowiada mi przechodzenie z pokoju do pokoju. Największy problem jest z kominem, który nie pozwala mi zrobić korytarz na „przestrzał” domu, ponieważ do domu można wchodzić od strony werandy jak również od podwórka.
Jeśli macie jakieś propozycje to bardzo proszę. icon_biggrin.gif


Rozważyć można rozbiórkę komina który jest za długi w sosunku do potrzeb,przy założeniu że likwidujesz piece.Max ilość potrzebnych kanałów to 8szt można je dać w dwóch rzędach aby komin był krótki a gruby.Uzyskasz miejsce na drzwi do poszczególnych pomieszczeń.Słabo widać bo blokuje się powiększenie zdjęć.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

nikt mi nie pomoże icon_sad.gif




Spróbuję!
Ale mam pytania:

1. Czy dalej cos kombinujesz z tym domem, bo ostatni wpis jest sprzed miesiąca?
2. Czy możesz zrobić dokładniejszy rysunek (?), bo na tym całości nie widać grubości ścian.
A jesli chcesz zmieniać funkcję, to radzę taką inwentaryzację zrobić, bo to podstawa.

Najważniejsze że domek jest suchy i dach nie cieknie. Serio.
Nie masz co liczyć kosztów, jeśli nie wiesz, co chcesz zmienić.
Ale i tak uważam, że lepiej robi remont niż budować od początku (jesli już masz ten domek i jest dobrze położony.
Jeśli masz dobre piece, polecałbym zostawić przynajmniej część (na wszelki wypadek).
Jeśli idzie o rozbiórke komine - nie polecam, jesli jest sprawny, i jeśli nie uniemożliwi zmiany funkcji.
Komin zawsze się przyda (wentylacje, kominek, piece) - uważaj z rozbiórką.

I ostatnia sprawa.
Nic nie wiadomo, jak chcesz tę funkcję zmienić (oprócz przechodzenia z pokoju do pokoju).

I jeszcze - koszty mogą być duże lub nie - ale wszystko można zrobić etapami - to też jakiś plus, prawda?
Link do komentarza
Witam,
cieszę się, że jednak ktoś chce mi pomóc.
Ad.1 oczywiście, że jestem zainteresowana remontem tego domu, ale musiałam to trochę odłożyć w czasie. Problem jest taki, że mieszkam w innym mieście niż stoi dom, więc sam rozumiesz, że załatwianie wszystkich formalności związanych z pozwoleniami i takie tam jest utrudnione.
Ad.2 rysunek jest jak najbardziej szczegółowy jaki mogłam i potrafiłam zrobić grubość ścian zewnętrznych to grubość dwóch cegieł natomiast ściany we wnętrz domu to we wszystkich przypadkach grubość jednej cegły.
Ad. 3 chciałabym zmienić funkcjonalność domu aby nie trzeba było przechodzić z pomieszczenia do pomieszczenia.
Chyba, że masz jakiś pomysł na bardziej funkcjonalny układ niż obecny przy małych przeróbkach. Moja rodzina to ja, mżą i dorosłe 16-to letnie dziecko.
Myślałam na dole o takim układzie, że od południa po lewej stronie od werandy kuchnia z jadalnią a po prawej salon. W miejscu pieca kominek a do następnego pokoju duże przejście lub otwarta przestrzeń. Jest tylko problem z łazienką i pomieszczeniem gdzie teraz jest kuchnia. Łazienkę chciałabym dużą, w drugim pomieszczeniu wydzieloną toaletę ale nie bardzo wiem jak rozwiązać przejście do łazienki i toalety z korytarza od werandy bo tam korytarz kończy się na kominie na środku domu.
Czekam z niecierpliwością na uwagi i sugestie.
Oczywiście w 100% zgadzam się z tobą, że remont można przeprowadzać etapowo. Nie wiem tylko, czy można zrobić ocieplenie dachu jeśli między belkami a blachą (tak jak na zdjęciu) nie ma folii izolacyjnej. Myślałam aby na górce zrobić dwie sypialnie jeden pokój otwarty i w miejscu stryszków (skosy) wygospodarować pomieszczenie na toaletę i garderobę. Co ty na to?
Witam,
cieszę się, że jednak ktoś chce mi pomóc.
Ad.1 oczywiście, że jestem zainteresowana remontem tego domu, ale musiałam to trochę odłożyć w czasie. Problem jest taki, że mieszkam w innym mieście niż stoi dom, więc sam rozumiesz, że załatwianie wszystkich formalności związanych z pozwoleniami i takie tam jest utrudnione.
Ad.2 rysunek jest jak najbardziej szczegółowy jaki mogłam i potrafiłam zrobić grubość ścian zewnętrznych to grubość dwóch cegieł natomiast ściany we wnętrz domu to we wszystkich przypadkach grubość jednej cegły.
Ad. 3 chciałabym zmienić funkcjonalność domu aby nie trzeba było przechodzić z pomieszczenia do pomieszczenia.
Chyba, że masz jakiś pomysł na bardziej funkcjonalny układ niż obecny przy małych przeróbkach. Moja rodzina to ja, mżą i dorosłe 16-to letnie dziecko.
Myślałam na dole o takim układzie, że od południa po lewej stronie od werandy kuchnia z jadalnią a po prawej salon. W miejscu pieca kominek a do następnego pokoju duże przejście lub otwarta przestrzeń. Jest tylko problem z łazienką i pomieszczeniem gdzie teraz jest kuchnia. Łazienkę chciałabym dużą, w drugim pomieszczeniu wydzieloną toaletę ale nie bardzo wiem jak rozwiązać przejście do łazienki i toalety z korytarza od werandy bo tam korytarz kończy się na kominie na środku domu.
Czekam z niecierpliwością na uwagi i sugestie.
Oczywiście w 100% zgadzam się z tobą, że remont można przeprowadzać etapowo. Nie wiem tylko, czy można zrobić ocieplenie dachu jeśli między belkami a blachą (tak jak na zdjęciu) nie ma folii izolacyjnej. Myślałam aby na górce zrobić dwie sypialnie jeden pokój otwarty i w miejscu stryszków (skosy) wygospodarować pomieszczenie na toaletę i garderobę. Co ty na to?
Może coś takiego?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cieszę się, że corleone zaineresował Cię mój tematem. Jestem zdecydowana na remont, choć szczerze mówiąc przeraża mnie ogrom załatwiania (dobrych fachowców, zezwolenia, itp) i sama praca. Chcę remont przeprowadzać etapowo i w miare możliwości samochelnie. Wiem, są prace co do których należy wziąć speców i to nie uniknione ale nie bardzo wiem od czego zacząć. Z tego co czytam na forach to najważniejszy i najbardziej kosztowny jest dach ale z moich oględzin laika wynika, że dach jest w dobrym stanie tylko nie ma ocieplenia i izolacji. Na górce od wielu lat nikt nie mieszkał i podczas wymiany dachu nikt nie myślał, aby zrobić izolacje, zreszta 10lat temu nie robiło sie w taki sposób jak teraz.
Proszę jeśli jest ktoś zorientowany w tym temacie, to niech napisze na podstawie zamieszczonych przeze mnie zdjęć co należy zrobić z tym dachem aby przygotować górkę w taki sposób aby mozna było na niej zrobić sypialnie i łązienkę.
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na pomoc
Link do komentarza
Remonty starych domów przeprowadza się wg jednej z dwóch - zależnych od zasobności portfela i potrzeb - zasad: generalna modernizacja z zachowaniem jedynie konstrukcji lub działanie "na przetrwanie" polegające na naprawie lub wymianie najbardziej zniszczonych elementów.

Etapowe remontowanie poszczególnych pomieszczeń nie tylko podwyższa koszty całego przedsięwzięcia, ale też nie gwarantuje, że uzyskamy zadowalający efekt końcowy.

Co do dachu - w obecnym stanie nie bardzo nadaje się on do ocieplenia a więźba dachowa raczej powinna być wymieniona choć na podstawie zdjęć trudno to jednoznacznie stwierdzić.
Link do komentarza
Zgadzam się w zupełności, że koszty są większe ale prace mozna wykonywać etapowo w miarę zasobności.
Pytam o dach ponieważ z tego co wiem jest to największy koszt w całym remoncie (chyba, że jestem w błędzie) jak również potrzebne są pozwolenia a to wiąże sie z chodzeniem po Urzędach, planami i jeszcze nie wiadomo czym a ja po prostu nie dysponuję czasem w takim stopniu jaki jest do tego potrzebny ponieważ mieszkam w ilnnym mieście.
Myślałam, że jeżeli dach nadaje się do ocieplenia wygłuszenia itp. to odpadnie mi załatwianie formalności w urzędach. A pozostałe prace typu wymiana elektryki, okien, hydraulika i wymianę piecy na centralne ogrzewanie zrobię małymi etapami bez zbędnych pozwoleń.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...