Skocz do zawartości

żywopłot


Onufry

Recommended Posts

Niektóre krzewy liściaste (ligustr, forsycja, czy irga) żywopłotowe przycina się niedługo po posadzeniu, co pobudzi krzewienie i zregeneruje system korzeniowy (ponowne przycięcie powinno nastąpić wioną kolejnego roku). Krzewy sadzone jesienią przycina się dopiero w marcu (ścinając pędy nisko – na wysokości około 15 cm). Rośliny przesadzone z donic strzyże się tylko w celu lepszego krzewienia.

Strzyżenie, które oprócz poprawienia krzewienia, ma na celu nadanie roślinie określonego kształtu, przeprowadza się w drugim roku po posadzeniu (koniec czerwca). Gęsty, atrakcyjny żywopłot zapewni coroczne cięcie.

Żywopłoty iglaste (żywotniki, cyprysiki, jałowce, cisy)

Formowanie ich nie jest trudne. Ciąć należy wiosną (przed rozpoczęciem wegetacji) lub latem (do połowy sierpnia). W przypadku cięcia wiosennego, krzewy będzie trzeba przyciąć także na początku lipca (bujne odrastanie pędów). Jeśli pierwsze cięcie przeprowadza się w czerwcu, należy powtórzyć go w sierpniu.

Żywopłoty liściaste (ligustr, porzeczka alpejska, irga, forsycja)
Przycina się je 2-3 razy do roku, skracając pędy o 2/3 długości. Najlepiej wykonać zabieg na przełomie lipca i czerwca. Dodatkowo, można także ciąć w marcu i sierpniu. Klon polny, buk i grab przycina się w lipcu i czerwcu. Zimozielone żywopłoty należy przystrzyc najpóźniej w czerwcu.

Sekatory ręczne są bardzo przydatne do przycinania żywopłotów formowanych, jeśli wykonuje się skomplikowane formy lub dopracowuje detale.

Spalinowe i elektryczne sekatory umożliwiają szybszą pracę, jednak niedoświadczona osoba może łatwiej zniszczyć nimi roślinę. Trzeba także uważać, aby się nie skaleczyć – warto więc zwracać uwagę na podłoże, na którym się stoi, aby nie stracić równowagi w trakcie pracy narzędziem. Nożyce spalinowe przeznaczone są szczególnie dla profesjonalistów.
Link do komentarza
Chciałbym ogrodzić dom samym żywopłotem.
Jakie są zalety i wady obsadzania domu żywopłotem ?
Czy są jakieś przeciwwskazania do grodzenia wyłącznie żywopłotem ? - prawne, zwyczajowe,sąsiedzkie czy jeszcze jakiekolwiek inne ? (myślę o zimozielonej odmianie tui, jednak nie przesądzam na razie)
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym ogrodzić dom samym żywopłotem.
Jakie są zalety i wady obsadzania domu żywopłotem ?
Czy są jakieś przeciwwskazania do grodzenia wyłącznie żywopłotem ? - prawne, zwyczajowe,sąsiedzkie czy jeszcze jakiekolwiek inne ? (myślę o zimozielonej odmianie tui, jednak nie przesądzam na razie)


Myślę że nie ma przeciwwskazań do takiego ogrodzenia.Może być kłopot z określaniem własnego terytorium jak żywopłot się rozrośnie i jakiś Kargul obok się trafi. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Myślę że nie ma przeciwwskazań do takiego ogrodzenia.Może być kłopot z określaniem własnego terytorium jak żywopłot się rozrośnie i jakiś Kargul obok się trafi. icon_biggrin.gif


Ogrodzenie powinno być ażurowe od strony drogi,żywopłotem można ten ażur zlikwidować nie wchodząc w kolizję z prawem. icon_biggrin.gif Na kargula to Pawlaka trzeba i to z kosą. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

w ramach programu lojalnosciowego mam mozliwosc zakupic cos takiego
Brak obrazka
cena jest niezla, pytanie tylko czy to dobry sprzet?


To piła do zywopłotu?Kiepsko widać.Jak nie masz do cięcia kilometra to pewnie się nada.Sprawdż ceny w marketach ,ostatnio jest wysyp takiego sprzętu. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ogrodzenie powinno być ażurowe od strony drogi,żywopłotem można ten ażur zlikwidować nie wchodząc w kolizję z prawem. icon_biggrin.gif Na kargula to Pawlaka trzeba i to z kosą. icon_sad.gif



Widziałem już ogrodzenia które niby drewniane były tak szczelne że komar by nie przeleciał. Od strony drogi właśnie. I mówisz że to wbrew prawu?
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym ogrodzić dom samym żywopłotem.
Jakie są zalety i wady obsadzania domu żywopłotem ?
Czy są jakieś przeciwwskazania do grodzenia wyłącznie żywopłotem ? - prawne, zwyczajowe,sąsiedzkie czy jeszcze jakiekolwiek inne ? (myślę o zimozielonej odmianie tui, jednak nie przesądzam na razie)


Siemka.W wielu krajach takie ogrodzenia są popularne.W USA to wystarczająca bariera z uwagi że na swoim terenie można odstrzelić nieproszonego gościa.Całuski icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

To piła do zywopłotu?Kiepsko widać.Jak nie masz do cięcia kilometra to pewnie się nada.Sprawdż ceny w marketach ,ostatnio jest wysyp takiego sprzętu. icon_biggrin.gif



Sekator do żywopłotu firmy Bosh
# Długość cięcia 630 mm
# Moc silnika 420 W

Cytat

Takie programy lojalnoścowe to jedna wielka podpucha. Trzeba wydać tysiąc żeby zasłużyć na sprzęt wart 100 zł.



To program bankowy (ing) więc mam nadzieje że z towarem wszystko będzie ok, a punkty i tak już mam.
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym ogrodzić dom samym żywopłotem.
Jakie są zalety i wady obsadzania domu żywopłotem ?
Czy są jakieś przeciwwskazania do grodzenia wyłącznie żywopłotem ? - prawne, zwyczajowe,sąsiedzkie czy jeszcze jakiekolwiek inne ? (myślę o zimozielonej odmianie tui, jednak nie przesądzam na razie)


Siemka.Jak będą pieski to będzie kłopot z sąsiadami i przechodniami.Bez bramy,furtki będą czasami nieproszeni goście typu pan Henio po wypłacie.Całuski icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...