Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
mareckiel

Działka z zakazem zabudowy przez Rejon Dróg Krajowych

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.
Proszę wszystkich o poradę i czy mam jakieś szanse na przebrnięcie przez przepisy budowlane.

Przedstawiam w skrócie status prawny.
1. Posiadam razem z żoną i rodzicami działkę, która została podzielona na 2 mniejsze działki.
2. Obydwie działki usytuowane są wzdłuż drogi krajowej.
3. Jedna działka jest jako siedlisko, na której stoi dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy (stodoła i obora)
4. Na drugiej działce nie ma nic i jest traktowana jako działka rolna.

5. Planujemy razem z żoną wybudowanie na którejś z działek drugiego domu jednorodzinnego.
Jednak schody zaczęły się już na samym początku.

Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy na Planie przestrzennego zagospodarowania, że obydwie te działki są jako rolne (w tym jedna siedliskowa, na której stoi dom i budynek gosp) ale z zarezerwowanym pasem od drogi przez Rejon Dróg Krajowych i niestety nie da rady się tam wybudować
Oczywiście dom jednorodzinny i budynek gospodarczy został bardzo dawno temu wybudowany, na podstawie zezwolenia na budowe itd, i widnieją te budynki na mapach geodezyjnych.

I teraz parę pytań do obecnego stanu:
1. Czy to zgodne z prawem, że gmina w Planie przestrzennego zagospodarowania wydziela pas zarezerwowany dla Rejonu dróg krajowych? Ani my, ani rodzice, nigdy nie wyrazili takiej zgody. A plan został stworzony w 2001 roku.
Jeśli jest to niezgodne z prawem, to czy są jakieś szanse na odszkodowanie z tego tytułu, że nie możemy nic na nich wybudować. Jeśli działki są zarezerwowane to niech Rejon Dróg je wykupi.

2. Natomiast, jeśli jest to zgodne z prawem, to jakie są szanse na szybkie zmiany w Planie? Gmina twierdzi, że w przyszłym roku planują zmianę planu, ale nie wiadomo czy tej części gminy. Ale jak długo to może trwać?

3. Jeśli nie mogę się wybudować na tej pustej działce, to czy może istnieje możliwość przekształcenia na działce siedliskowej budynku gospodarczego na mieszkalny i dokonania na niej modernizacji, a najlepiej przebudowy? Zależałoby nam na przesunięciu tego budynku parę metrów dalej od domu. Tylko, czy na działce zarezerwowanej przez Rejon dróg istnieje chociaż taka możliwość.

Z góry dziękujemy za wszelkie porady jak przebrnąć przez ten problem
Pozdrawiamy
Marta i Marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Działki rolne nie są terenem pod zabudowę i jedynie można na nich stawiać budynki tzw. siedliska przez osoby będące rolnikami. W opisanej sytuacji budowa domu mieszkalnego nie jest więc możliwa.

W kwestii przeznaczenia części działek pod drogę - plan zagospodarowania przestrzennego przyjmowany jest w formie uchwały rady gminy i podczas jego opracowywania osoby zainteresowane mogły zgłaszać swoje uwagi, jednak zgoda ich właścicieli na takie czy inne przeznaczenie terenu nie jest potrzebna. Ewentualne odszkodowanie za spadek wartości działki po uchwaleniu planu byłoby możliwe, gdyby była to np. działka budowlana, a planowana droga uniemożliwiła by jej zabudowę. W tym przypadku plan nie ogranicza możliwości rolniczego użytkowania działki, a ewentualny wykup pod drogę nastąpi w przypadku rozpoczęcia jej budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, dziękuję bardzo, a co w takim razie z działką siedliskową, na której stoi dom i budynek gospodarczy? CZy taki budynek gospodarczy mogę przekwalifikować na budynek mieszkalny i go przebudować, ewentualnie przesunąć parę metrów dalej na działce która jest zarezerwowana przez rejon dróg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ja właśnie w ostatnim  czasie urządzałam swój wymarzony dom, i z polecenia znajomych kupowałam prawie wszystkie meble na https://meblarnia.com.pl/ Meble są z dobrych materiałów, górna półka jak to się mówi. Firma dostosowuje wymiary mebli do tego co potrzebujemy po prostu podchodzi indywidualnie do klientów. jestem bardzo zadowolona.
  • Niestety, prawda jest inna. Badania zostały wykonane w warunkach polowych, w kamienicy, w której opomiarowano 2 mieszkania. Jedno ogrzewane gazem, a drugie promiennikami podczerwieni. Tak działa fizyka kwantowa. Wszystkie dotychczasowe systemy grzewcze bazują na prawach fizyki klasycznej (termodynamiki). To jest tylko część dostępnej wiedzy. Fizyka kwantowa otwiera nam nowe horyzonty i możliwości. Rewolucja już trwa. Cały nasz współczesny, skomputeryzowany i informacyjny świat opiera się na fizyce kwantowej. Czas na rewolucję w ogrzewnictwie! Przedstawiam oryginalny plik w pdf, aby uniknąć posądzeń o manipulację w tłumaczeniu. Dla kumatych nie powinno być problemu by to przeczytać, lub sobie przetłumaczyć. Nasze uproszczone pomiary zużycia energii, w wybranych domach opomiarowanych, przy zastosowaniu ogrzewań płaszczyznowych, potwierdzają te badania.  Rozważamy możliwość podjęcia współpracy z Technicznym Uniwersytetem w Kaiserslautern, by rozpocząć metodyczne badania powierzchniowych ogrzewań na podczerwień. Celem tych badań, byłoby wprowadzenie unijnych norm na tego typu ogrzewnictwo.   W połowie tego roku, oczekiwane jest wprowadzenie norm unijnych na promienniki podczerwieni i ich klasyfikacja. Skończy się sprzedawanie płaskich grzejników elektrycznych, jako promienników podczerwieni.  Jak do tej pory, każdy może sprzedać grzejnik elektryczny i promować go jako promiennik! Co nie zawsze jest prawdą. Na lodzie zostaje klient, który zamiast promiennika podczerwieni nabył zwykły, płaski, konwektorowy grzejnik elektryczny! Zapłacił jak za promiennik, a otrzymał panel grzewczy! ForschungsberichtIR (1).pdf
  • ograniczenie ilości postów w 12/24/36/48h po zalogowaniu? skoro ktoś musi zadać pytanie \araz po zalogowaniu to niech ma to ograniczone z poinformowaniem go, że tak to wygląda?
  • Koszt 1 kW z gazu to dla kotła kondensacyjnego 0,21 a dla prądu 0,6 z tego co pamiętam więc jakim cudem może być taniej. Panie to się nie da, cen nie da się oszukać !. A to zużycie porównawcze to pewnie w jakichś domkach badawczych, więc tak wiarygodne jak zużycie paliwa dla aut  w warunkach laboratoryjnych.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...