Skocz do zawartości

Parterowy czy z poddaszem użytkowym?


Recommended Posts

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy:
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f
oraz
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6

Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji?
Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.
Link do komentarza
Cytat

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy:
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f
oraz
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6

Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji?
Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.


Przy podobnych kosztach wolę bez schodów.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy:
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f
oraz
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6

Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji?
Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.



Zależy jak liczna jest rodzina- w parterówce jest o jeden pokój mniej i co w życiu codziennym bywa uciążliwe- jedna łazienka w dodatku tak mała, że trzeba by zamiast wanny dać prysznic aby wcisnąć pralkę; większy dach-to większe koszty i koszty eksploatacji przy zwartej bryle domu z poddaszem będą mniejsze. Dzieci lubią pokoje ze skosami na poddaszu, a że schody-ruch to zdrowie, zresztą jest pokoik na dole dla kogoś kto ruchu nie lubi. Miałam ten sam problem i wybrałam projekt z poddaszem użytkowym, również rezygnując z balkonów, z których w praktyce się nie korzysta mając taras a i ustawienie mebli jest łatwiejsze gdy są okna zamiast drzwi balkonowych.
Link do komentarza
Cytat

Zależy jak liczna jest rodzina- w parterówce jest o jeden pokój mniej i co w życiu codziennym bywa uciążliwe- jedna łazienka w dodatku tak mała, że trzeba by zamiast wanny dać prysznic aby wcisnąć pralkę; większy dach-to większe koszty i koszty eksploatacji przy zwartej bryle domu z poddaszem będą mniejsze. Dzieci lubią pokoje ze skosami na poddaszu, a że schody-ruch to zdrowie, zresztą jest pokoik na dole dla kogoś kto ruchu nie lubi. Miałam ten sam problem i wybrałam projekt z poddaszem użytkowym, również rezygnując z balkonów, z których w praktyce się nie korzysta mając taras a i ustawienie mebli jest łatwiejsze gdy są okna zamiast drzwi balkonowych.



Popieram. Balkony ładnie wyglądają w projekcie i dodają tego czegoś bryle domu ale w użytkowaniu są często zbędne. Jak mówi Amelia - taraz to aż nadto by mieć gdzie odpocząc. Chyba że budujemy dom dwupokoleniowy.
Link do komentarza
Mnie tez podoba sie dom parterowy ale jescze nie wiem jaki domek bedzie mozna postawic na mojej dzialce.
Mam kilka pytan odnosnie parterowki:
-czy w tym projekcie mozliwe bedzie zaadaptowanie poddasza na cele uzytkowe,tak zeby moglybyc dod 2 pokoje
-czy podany koszt budowy,chyba podany pod klucz syst gospodarczym,jest mozliwy do spelnienia,czy raczej nie ma sie co ludzic.
-kazdy z kim rozmawiam o powirzchni uzytkowej takiego domu,odradza,ze lepiej jak juz bubujemy,to lepiej wiekszy metraz,bo pozniej bede zalowac,jak na dzien dzisiaejszy sadze,ze wystarczykoby mi bez problemu,mamy dwojke dzieci i narazie mieszkamy w bloku na 56m2.
Jestesmy bardzo uzaleznieni od pieniedzy,na razie zaczelibysmy budowe z pieniedzy za mieszkanie,ok 100 tys,a pozniej z trzeba bedzie odkladsac na posczegolne etapy,dlatego szukamy taniego domku i niezbyt duzego aby go bylo latwiej w przyszlosci utrzymac.
a wy czym sie kierujecie wybierajac ten projekt?
Link do komentarza
Cytat

,jak na dzien dzisiaejszy sadze,ze wystarczykoby mi bez problemu,mamy dwojke dzieci i narazie mieszkamy w bloku na 56m2.



To niestety działa w ten sposób że jak musimu to i na 20 metrach potrafi rodzina mieszkać. A jak tego miejsca jest więcej to się wszystko szybko zapełnia i jest ciasno. Cokolwiek wybierzesz pamiętaj o pomieszczeniu gospodarczym. Bez tego dom po prostu nie funkcjonuje.
Link do komentarza
Cytat

To niestety działa w ten sposób że jak musimu to i na 20 metrach potrafi rodzina mieszkać. A jak tego miejsca jest więcej to się wszystko szybko zapełnia i jest ciasno. Cokolwiek wybierzesz pamiętaj o pomieszczeniu gospodarczym. Bez tego dom po prostu nie funkcjonuje.


No właśnie.Garaż szybko się zagraci a te szpadelki,taczki,rowery i inne takie rzeczy gdześtrzeba trzymać. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

To niestety działa w ten sposób że jak musimu to i na 20 metrach potrafi rodzina mieszkać. A jak tego miejsca jest więcej to się wszystko szybko zapełnia i jest ciasno. Cokolwiek wybierzesz pamiętaj o pomieszczeniu gospodarczym. Bez tego dom po prostu nie funkcjonuje.




Czyli co,odradzasz tak maly domek?
Mowiac o pomieszczeniu gospodarczym,masz na mysli budynek wolnostojacy gdzies obok domu?
Kurcze zalezy nam bardzo na szybkiej budowie,ale komu nie zalezy,chocby dlatego,ze trzeba bedzie zamieszkac z rodzicami na czas budowy,a oni wyrokuja ze zajmie nam to z 10 lat-przerazajace,co? icon_sad.gif
Nie mam pojecia do jakiego etapu starczy nam tej gotowki,wiec dlatego maly domek w planach.Dlatego te rozmowy na temat metrazu sa dolujace,bo z kazdej strony jest zle;
jak chcemy sie budowac,to nie dacie rady,bo min 10 lat
a jak chcemy maly dom,to"popatrzcie jakie male pomieszczenia"
Nic tylko sie zalamac icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy:
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f
oraz
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6

Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji?
Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.




Domek w jeżynach 2 - bardzo ładny, nieskomplikowany - napewno wyjdzie w bardzo przyzwoitej kwocie. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Domek w jeżynach 2 - bardzo ładny, nieskomplikowany - napewno wyjdzie w bardzo przyzwoitej kwocie. Pozdrawiam



Domek ładny, ale też nie ma pomieszczenia gospodarczego, a lepiej żeby było w bryle, bo budowanie oddzielnej komórki czy garazu to ani ładne ani tanie.
Link do komentarza
Zarówno w jeżynach2, jak i w poziomkach3 są pomieszczenia goospodarcze. Zwróćcie uwagę na rzuty obu domów - w Jeżynach pom. gosp. ma 4,7mkw i znajduje się między wiatrołapem a pokojem. W Poziomkach owo pomieszczenie jest między toaletą a małym pokojem na parterze.
Zgadzam się, że w domku musi być takie wydzielone (nie połączone z np toaletą) pomieszczenie. Planuję umieścić tam piec gazowy co/cwu i pralkę. Myslę, że jeszcze skrzynka narzędziowa się zmieści. Poza tym i tak planuję budowę małego budynku gospodarczego (12-15mkw), więc rowery, kosiarka, łopaty i inne potrzebne rzeczy tam się znajdą.
Szczerze powiem, że rozum podpowiada mi budowę domku z użytkowym poddaszem (w załozeniach mniejsze koszty ogrzania, zwarta budowa, mniejsza powierzchnia dachu, jeden pokój więcej), ale serce tą parterówkę - jak dla mnie, żony i potencjalnego potomka - w sam raz powierzchnia pokojów, większy salon (nawet po likwidacji wykusza i tak większy w porównaniu z poziomką)...
Dlatego pytam użytkowników jednego jak i drugiego rodzaju domów. Z Waszych wypowiedzi wygląda narazie na to, że trzeba by iść za głosem rozsądku. A z drugiej strony... wszystko rozstrzygną pewnie realne koszty budowy.
Link do komentarza
Mirmoza, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli piec co/cwu, pralkę, jakieś drobne narzędzia, to wystarczy Ci 4-6mkw w bryle budynku bez piwnicy. Jeśli natomiast chcesz pomieścić tam również kosiarkę, rowery, narzędzia ogrodnicze i inne domowe szpargały, to kilka mkw napewno będą za małe. Koszt piwnicy to 20-30% całkowitych kosztów budowy domu.
Link do komentarza
Cytat

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy:
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f
oraz
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6

Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji?
Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.


W majowym numerze pisma "Własny Dom" jest poruszany ten temat.
Link do komentarza
Cytat

Mirmoza, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli piec co/cwu, pralkę, jakieś drobne narzędzia, to wystarczy Ci 4-6mkw w bryle budynku bez piwnicy. Jeśli natomiast chcesz pomieścić tam również kosiarkę, rowery, narzędzia ogrodnicze i inne domowe szpargały, to kilka mkw napewno będą za małe. Koszt piwnicy to 20-30% całkowitych kosztów budowy domu.



Ja bym chciała jak najwięcej. Gratom nigdy dosyć miejsca i się mnożą jak króliki. Może strych? Co wy na to?
Link do komentarza
Cytat

Zarówno w jeżynach2, jak i w poziomkach3 są pomieszczenia goospodarcze. Zwróćcie uwagę na rzuty obu domów - w Jeżynach pom. gosp. ma 4,7mkw i znajduje się między wiatrołapem a pokojem. W Poziomkach owo pomieszczenie jest między toaletą a małym pokojem na parterze.
Zgadzam się, że w domku musi być takie wydzielone (nie połączone z np toaletą) pomieszczenie. Planuję umieścić tam piec gazowy co/cwu i pralkę. Myslę, że jeszcze skrzynka narzędziowa się zmieści. Poza tym i tak planuję budowę małego budynku gospodarczego (12-15mkw), więc rowery, kosiarka, łopaty i inne potrzebne rzeczy tam się znajdą.
Szczerze powiem, że rozum podpowiada mi budowę domku z użytkowym poddaszem (w załozeniach mniejsze koszty ogrzania, zwarta budowa, mniejsza powierzchnia dachu, jeden pokój więcej), ale serce tą parterówkę - jak dla mnie, żony i potencjalnego potomka - w sam raz powierzchnia pokojów, większy salon (nawet po likwidacji wykusza i tak większy w porównaniu z poziomką)...
Dlatego pytam użytkowników jednego jak i drugiego rodzaju domów. Z Waszych wypowiedzi wygląda narazie na to, że trzeba by iść za głosem rozsądku. A z drugiej strony... wszystko rozstrzygną pewnie realne koszty budowy.


myśmy wybrali dom parterowy ze względu na wiek dzieci mamy dorosłe zobacz naszą realizację http://picasaweb.googlr.pl/maja.max8 dom parterowy ma swoje zalety,Nasz ma 2 pomieszczenia gospodarcze w jednym będzie kotłownia , przy garażu ,a przy kuchni spiżarka na szafki lodówkę i pralkę,Niestety ceny z kosztorysów można włożyć między bajki doliczcie 30% więcej do kosztorysu my budujemy na śląsku.Jest tak drogi jak warszawka
Link do komentarza
Cytat

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy:
http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f
oraz
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6

Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji?
Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.


parter ma też plus nie ma schodów, nie ma lanych stropów,. ocieplasz sufit nie dach mniej wełny.Pokoje masz wysokie bez skosów. Minusy większe lejesz fundamenty działka musi być spora.Stan surowy otwarty jest droższy,ale wykończenie tańsze
Link do komentarza
Cytat

Mirmoza, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli piec co/cwu, pralkę, jakieś drobne narzędzia, to wystarczy Ci 4-6mkw w bryle budynku bez piwnicy. Jeśli natomiast chcesz pomieścić tam również kosiarkę, rowery, narzędzia ogrodnicze i inne domowe szpargały, to kilka mkw napewno będą za małe. Koszt piwnicy to 20-30% całkowitych kosztów budowy domu.



Jeszcze się nad tym nie zastanawiałam. Pomieszczenie gospodarcze kojarzy mi się z kosiarką rowerami itp. Piec co/cw to 4 m. To ile powinno mieć takie większe pomieszczenie?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...