Skocz do zawartości

Czy warto instalować?


Recommended Posts

Mam w projekcie domu 3 kominy,ogrzewanie w domu będzie gazowe plus kominek. Komin w salonie musi zostać ze względu na kominek. Komin w kuchni teoretycznie powinien zostać,bo kuchenka gazowa i wymóg wentylacji grawitacyjnej. Komin w pomieszczeniu gospodarczym również- bo piec gazowy
Pytanie czy jest sens w takim wypadku instalowanie rekuperacji, skoro i tak muszę zostawić wentylację grawitacyjną w kuchni i pomieszczeniu gospodarczym? Czy ma to jeszcze sens?
-
Link do komentarza
Jeśli założenie rekuperatora miało służyć uniknięciu budowy kominów to z pewnością nie ma to sensu. Natomiast oszczędności na wentylacji łatwo policzyć. Przeciętnie zmniejsza się zużycie energii do ogrzewania o 10 - 15 kWh/m2 rocznie. Jeżeli dom opalany jest gazem to oszczędności na ogrzewaniu będą się wahać na poziomie 2 -3 zł/m2 minus 150 - 200 zł rocznie za prąd do napędu wentylatorów.
Link do komentarza
Cytat

Mam w projekcie domu 3 kominy,ogrzewanie w domu będzie gazowe plus kominek. Komin w salonie musi zostać ze względu na kominek. Komin w kuchni teoretycznie powinien zostać,bo kuchenka gazowa i wymóg wentylacji grawitacyjnej. Komin w pomieszczeniu gospodarczym również- bo piec gazowy
Pytanie czy jest sens w takim wypadku instalowanie rekuperacji, skoro i tak muszę zostawić wentylację grawitacyjną w kuchni i pomieszczeniu gospodarczym? Czy ma to jeszcze sens?
-


Rekuperacja ma sens w domach pasywnych.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rekuperacja ma sens w domach pasywnych.Bob icon_biggrin.gif



Niby skad to przekonanie? Instalujac went mech z reku stwarzasz sobie dom o niskim zapotrzebownaiu na en.cieplna
Jak wspomniano wczesniej, koszty ogrzewania spadna, u mnie roznica wynosi (na razie z obliczen OZC):
1 -nawiew zimnego -20*C powietrza, straty na wentylacje (ogolnie) wynosza az 72%,(sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, wynosi 99.9 [kWh/m2*rok] )
2 -nawiew swiezego pow. +16*C z GWC i reku,straty na wentylacje (ogolnie) wyniosa 22,5% (sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, wynosi 20.5 [kWh/m2*rok] )
Sa to straty ciepla calego domu o kubaturze 450m3, jak widac roznica jest spora, bo wynosi 79,4 [kWh/m2*rok]
Powierzchnie ogrzewana mam 195m2
W przypadku 1 roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania Qh wyniesie 19526 [kWh/rok], w przypadku 2 wyniesie 3996 [kWh/rok]. Dotyczy to skrajnego przypadku gdzie temperatura zewnetrzna wynosi -20*C, dla wyzszych temperatur bedzie ta roznica topniec. Wynikowo wychodzi 15530 [kWh/m2*rok] po 0,4 zl/kWh to daje nam 6212 zl w roku. To jest mocno naciagniete jak wspomnialem dla temp. -20*C. Niech wyjdzie polowa tego, czyli 3000 zl/rok,koszt "pradu" na wentylatorki za caly rok to ok. 500 zl/rok (wentylacja pracuje 365 dni w roku) co daje nam 2500 zl/rok oszczednosci i chlodek latem w cenie icon_smile.gif. Oczywiscie sa to tylko spekulacje,zycie pokaze ile koszt wyniesie,ale warto cos zalozyc
Rozpatruje swoj przypadek,bede mial PC i podlogowe ogrzewanie wszedzie,dom dobrze ocieplony i jak mozna doczytac GWC i reku.Pewnie kazdy przypadek nalezy rozpatrywac oddzielnie,ale dla porownania oszczednosci warto "podejzec" innych icon_surprised.gif

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Niby skad to przekonanie? Instalujac went mech z reku stwarzasz sobie dom o niskim zapotrzebownaiu na en.cieplna
Jak wspomniano wczesniej, koszty ogrzewania spadna, u mnie roznica wynosi (na razie z obliczen OZC):
1 -nawiew zimnego -20*C powietrza, straty na wentylacje (ogolnie) wynosza az 72%,(sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, wynosi 99.9 [kWh/m2*rok] )
2 -nawiew swiezego pow. +16*C z GWC i reku,straty na wentylacje (ogolnie) wyniosa 22,5% (sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, wynosi 20.5 [kWh/m2*rok] )
Sa to straty ciepla calego domu o kubaturze 450m3, jak widac roznica jest spora, bo wynosi 79,4 [kWh/m2*rok]
Powierzchnie ogrzewana mam 195m2
W przypadku 1 roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania Qh wyniesie 19526 [kWh/rok], w przypadku 2 wyniesie 3996 [kWh/rok]. Dotyczy to skrajnego przypadku gdzie temperatura zewnetrzna wynosi -20*C, dla wyzszych temperatur bedzie ta roznica topniec. Wynikowo wychodzi 15530 [kWh/m2*rok] po 0,4 zl/kWh to daje nam 6212 zl w roku. To jest mocno naciagniete jak wspomnialem dla temp. -20*C. Niech wyjdzie polowa tego, czyli 3000 zl/rok,koszt "pradu" na wentylatorki za caly rok to ok. 500 zl/rok (wentylacja pracuje 365 dni w roku) co daje nam 2500 zl/rok oszczednosci i chlodek latem w cenie icon_smile.gif. Oczywiscie sa t icon_biggrin.gifo tylko spekulacje,zycie pokaze ile koszt wyniesie,ale warto cos zalozyc
Rozpatruje swoj przypadek,bede mial PC i podlogowe ogrzewanie wszedzie,dom dobrze ocieplony i jak mozna doczytac GWC i reku.Pewnie kazdy przypadek nalezy rozpatrywac oddzielnie,ale dla porownania oszczednosci warto "podejzec" innych icon_surprised.gif

Pzdr.

Pozostanę przy swoim zdaniu.Policz sobie to samo dla dodatnich temp i dodaj koszty.A tak patrząc dookoła coś kryzys energetyczny wisi w powietrzu jak zaczną się wyłączenia prądu to wiatraczek na korbkę wstawisz w system rekuperacji? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Nie bardzo rozumiem co chcesz osiagnac takimi textami?
Tak wiatraczek sobie wlacze albo korba zakrece -jesli wydaje Ci sie to takie zabawne
Nie chcesz,nie mozesz lub brak kasy na reku,GWC czy PC? Pozwol ze inni jednak moga chceic itd. te urzadzenia zainstalowac sobie w domu -min. ja
Jesli wylacza prad to nic mi w domu nie bedzie dzialalo, zrobie wtedy to co zapewne Ty masz,rozszczelnie okna na parterze i w dachu i stworze sobie "przewiew" grawitacyjny. Bede mial PC (brak przylacza gazowego),kuchenke elektryzna,pompe glebinowa -wszystko potrzebuje pradu, ale zapewne Twoim zdaniem powinienem wykopac sobie studnie "kregowa", piec kaflowy i kuchnie weglowa wsadzic bo kryzys przyjdzie? Te urzadzenia ktore wybiaram do domu sa max na dzien dzisiejszy energooszczedne,nic innego nie moge dzisiaj sobie zainstalowac zeby "normalnie" zyc
PS>: Myslalem o panelach fotowoltaicznych -na razie brak kasy

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

No to wypada zrobić jakąś automatykę żeby zonie się nie myliło co ma zamknąć a co otworzyć.PS sory za wjazd na tekst.Bob icon_redface.gif


Uwazasz,ze moja zona jest tak prosta osoba,ze nie poradzi sobie?
Chciales komus zaimponowac czy obrazic mnie i moja zone, bo mam inne zdanie na temat techniki niz Twoje?
Pzdr.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Jeśli założenie rekuperatora miało służyć uniknięciu budowy kominów to z pewnością nie ma to sensu. Natomiast oszczędności na wentylacji łatwo policzyć. Przeciętnie zmniejsza się zużycie energii do ogrzewania o 10 - 15 kWh/m2 rocznie. Jeżeli dom opalany jest gazem to oszczędności na ogrzewaniu będą się wahać na poziomie 2 -3 zł/m2 minus 150 - 200 zł rocznie za prąd do napędu wentylatorów.


Proszę o informację skąd te dane o przeciętnym zmniejszeniu zużycia energii do ogrzewania na poziomie 10-15 kWh/m2 rocznie? Jeżeli są to dane praktyczne to faktycznie ekonomiczność rekuperatora jest b. mała.
Policzmy:
15 kWh/m2(rocznie) * 150m2 = 2250 kWh/m2 (rocznie). Czyli jest to gdzieś 225 m3 gazu GZ50 a to wychodzi (225*1.9zl) 430 zł (rocznie). Odejmijmy jeszcze koszty wentylatora i wychodzi rocznie zysk max. 300zł.
300 zł !!!
Ktoś te założenia i wyliczenia obali?
Link do komentarza
Uważam że rekuperatora nie można rozpatrywać pod względem oszczędności w ogrzewaniu chociaż one są. Tu po prost chodzi o wentylację domu gdzie przy dzisiejszym budownictwie grawitacja nie funkcjonuje. Ja mam reku i np. jak wyłączę na godzinę to obieg powietrza ustaje co od razu czuć szczególnie w pomieszczeniach np.kuchnia czy łazienka czy szczególnie sypialnia po nocy. POLECAM.
Link do komentarza
Cytat

Uważam że rekuperatora nie można rozpatrywać pod względem oszczędności w ogrzewaniu chociaż one są. Tu po prost chodzi o wentylację domu gdzie przy dzisiejszym budownictwie grawitacja nie funkcjonuje. Ja mam reku i np. jak wyłączę na godzinę to obieg powietrza ustaje co od razu czuć szczególnie w pomieszczeniach np.kuchnia czy łazienka czy szczególnie sypialnia po nocy. POLECAM.


jakiej firmy masz reku
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Pozostanę przy swoim zdaniu.Policz sobie to samo dla dodatnich temp i dodaj koszty.A tak patrząc dookoła coś kryzys energetyczny wisi w powietrzu jak zaczną się wyłączenia prądu to wiatraczek na korbkę wstawisz w system rekuperacji? icon_biggrin.gif


Ja mam zamiar trochę wspomóc sie ogniwami fotowoltaicznymi
zawsze trochę można zaoszczędzić zwłaszcza przy dzisiejszych cenach prądu
robie w swoim domu całe oświetlenie na diodach powerled zasilanych ze słoneczka i chyba reku też z tego pociągnę,
będę miał panel o mocy 170W
Link do komentarza
Cytat

Ja mam zamiar trochę wspomóc sie ogniwami fotowoltaicznymi
zawsze trochę można zaoszczędzić zwłaszcza przy dzisiejszych cenach prądu
robie w swoim domu całe oświetlenie na diodach powerled zasilanych ze słoneczka i chyba reku też z tego pociągnę,
będę miał panel o mocy 170W



O ile Ci uciągnie jeszcze rekuperator to rozwiązanie, w sumie jak weźmiesz jeden z tych, które na 1 biegu ciągną 17W to by było ok icon_wink.gif Masz jakąś automatykę, która w razie niskiego stanu naładowania akumulatorów przełączała by na zasilanie z sieci energetycznej ?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Uważam że rekuperatora nie można rozpatrywać pod względem oszczędności w ogrzewaniu chociaż one są. Tu po prost chodzi o wentylację domu gdzie przy dzisiejszym budownictwie grawitacja nie funkcjonuje. Ja mam reku i np. jak wyłączę na godzinę to obieg powietrza ustaje co od razu czuć szczególnie w pomieszczeniach np.kuchnia czy łazienka czy szczególnie sypialnia po nocy. POLECAM.



Zgadza się, że wentylacja grawitacyjna w domach jednorodzinnych często jest zbyt mało wydajna, ale by załatwić ten problem wystarczy wentylacja mechaniczna (nawet tylko wywiewna) bez rekuperatora. Rekuperator jest po to by oszczędzać na kosztach ogrzewania, tyle, że od razu trzeba w związku z nim robić nie tylko prostą wentylację wywiewną ale również nawiewną. A tu zaczynają się koszty, okresowe czyszczenie kanałów itp.
A dylot jak wyłączysz went. mech.
Wracając do początkowego pytania wątku, które gdzieś zaginęło po drodze. Ile pomieszczeń nie ma połączenia z tymi z went. grawitacyjną? Jeśli jest bezpośrednie połączenie to nie może być mechanicznego wyciągu.
Jeśli w pomieszczeniu jest kanał wywiewny went grawitacyjnej to musi być też nawiew (swobodny a nie wymuszany wentylatorem). Może się okazać, że na dole nie bardzo jest gdzie robić wyciąg, nawiew do pomieszczeń poza kuchnią i łazienką zrobić można. Zostanie więc tylko poddasze.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

witam jestem na poczatku budowy ale juz jes pewne ze chce wentylacje z rekupatorem i GWC ale jak zaczelam wybierac firmy to kazda proponuje cos innego inna ilosc wymienianego powietrza inne systemy a ceny!!!!moze ktos pomoze juz sprawdzil,mozewybral dobrze prosze o pomoc pozdrawiam



A możesz podać przynajmniej podstawowe dane domu w budowie? Przede wszystkim kubaturę i czy gdzieś wymagana jest went. grawitacyjna (gaz, kominek)?
Będzie można przynajmniej określić podstawowe parametry.
Link do komentarza
Faktycznie bez podstawowych danych nie sposób doradzić. Dane o kubaturze masz w projekcie. A jak to z instalacjami możliwości wykonania jest wiele a w efekcie koszty są różne. Jeśli będziesz znać jednak podstawowe parametry, to przynajmniej odrzuisz oferty bezczelnych naciągaczy. Zwróć uwagę w ilu pomieszczeniach i gdzie przewidziano nawiew oraz wyciąg powietrza.
Link do komentarza
Może przydałoby się obliczenie ile energii zaoszczędzi się dzięki rekuperacji w sezonie grzewczym? Co powiecie na parametry 200 m3/h i średnią temp. zewnętrzna -3 st. dla okresu listopad-marzec oraz sprawność rekuperatora w tych warunkach ok. 60%?
Czy ktoś proponuje inne parametry?
Link do komentarza
Dobra policzę dla sprawności 50%. Ilości energii zużytej przez centralkę wentylacyjną nie podaję, może być dość różna, jednak tak czy inaczej nie wpłynie zbytnio na ostateczny rachunek.
Podaję opis do wzoru, każdy może sobie policzyć sam dając inne wartości icon_smile.gif

V = 200 m3/h - strumień powietrza
q = 1,2 kg/m3 - gęstość powietrza
c = 1kJ/kg*K - ciepło właściwe powietrza
dt = 23 K - średnia dobowa różnica temperatury dla okresu listopad - marzec (+20 st C w pomieszczeniu -3 st. na zewnątrz)
X = 0,5 - sprawność rekuperatora
To nam daje w ciągu doby (24h)

Q = V*q*c*dt*X*24h = 66240kJ = 18,1 kWh

Jeśli przyjmiemy zużycie energii 50 W * 24h = 1,2kWh zostaje nam Q=16,9 kWh.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Uprzedzam od razu, ż e to obliczenia tylko przybliżone, np. dla średniej wilgotności powietrza. No i strrumień powietrza jest stosunkowo niewielki. Założyłem minimalne 0,5 wymiany kubatury na godzinę, dla pełnego komfortu konieczna może być niekiedy nawet całkowita wymiana, no i nie uwzględniamy tego, że wymianę można ograniczyć, gdy nie ma nas w domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...