Skocz do zawartości

Po co nadproże ?


Recommended Posts

Witam
Jestem tu nowy i w trakcie budowy.
Mam dylemat z nadprożami i nie do końca wiem po co w moim projekcie (gotowym) są danproża nad oknami, nad którymi jest tylko wieniec. Domek jest parterowy ze stropem nieużytkowym.
Odległość od okna do wieńca jest 16 cm a L'ki do nadproży najmniejsze mają 19cm.
- Myślę jeszcze o kasecie z żaluzją i moskitierą, która ma 16 cm ale co z nadprożem ?
Skoro nic nie będzie murowane nad nim (poza wieńcem, który ma za zadanie wzmocnić mury i rozłożyć nacisk dachu) to czy jest on potrzebny?
Link do komentarza
Cytat

Witam
Jestem tu nowy i w trakcie budowy.
Mam dylemat z nadprożami i nie do końca wiem po co w moim projekcie (gotowym) są danproża nad oknami, nad którymi jest tylko wieniec. Domek jest parterowy ze stropem nieużytkowym.
Odległość od okna do wieńca jest 16 cm a L'ki do nadproży najmniejsze mają 19cm.
- Myślę jeszcze o kasecie z żaluzją i moskitierą, która ma 16 cm ale co z nadprożem ?
Skoro nic nie będzie murowane nad nim (poza wieńcem, który ma za zadanie wzmocnić mury i rozłożyć nacisk dachu) to czy jest on potrzebny?


Widać konstruktor budowlany doszedł do wniosku na podstawie obliczeń że nadproże jest konieczne.Można je pewnie wylać razem z wieńcem.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Jaka jest funkcja takiego nadproża? Wzmacnia konstrukcję w jakikolwiek sposób czy tylko ozdabia?


Nadproże przenosi ciężar konstrukcji nad oknem na ściany (ochrona przed naprężeniami na okno) aby pewnego dnia okno nam nie walnęło. Wieniec natomiast przenosi obciążenia stropu, konstrukcji nad wieńcem (konstrukcja dachu) oraz "spina" ściany nośne usztywniając je.Jeśli okno jest dosyć wysoko, tak, że sięga wieńca to nie ma potrzeby wylewania nadproża.Natomiast jesli jest niżej, to najlepiej wylać nadproże razem z wieńcem - tak jak stwierdził Bob icon_smile.gif .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
zwykle albo łączy się nadproże żelbet. (przy takich wymiarach) z wieńcem, albo nadproże może być z materiału, z którego są murowane ściany (do 1m szer np.) , mozna dołożyc wkładke stalową (przy szerszych wymiarach, albo zrobić beleczkę z żelbetu + cegła (warstwowe nadproże).
Wszystko zależy od długosci nadproża i wyboru materiału.
Link do komentarza
Cytat

Nadproże przenosi ciężar konstrukcji nad oknem na ściany (ochrona przed naprężeniami na okno) aby pewnego dnia okno nam nie walnęło. Wieniec natomiast przenosi obciążenia stropu, konstrukcji nad wieńcem (konstrukcja dachu) oraz "spina" ściany nośne usztywniając je.Jeśli okno jest dosyć wysoko, tak, że sięga wieńca to nie ma potrzeby wylewania nadproża.Natomiast jesli jest niżej, to najlepiej wylać nadproże razem z wieńcem - tak jak stwierdził Bob icon_smile.gif .



To ze mnie jest zupełny laik. (A wydawało by się że coś już wiem na temat). Do dzisiaj byłem przekonany że wieniec to wieniec z roślin ustawiany na dachu po zakończeniu budowy na szczęście czy coś podobnego. To bym się zdziwił jakby mi dach stawiać przyszło.
Link do komentarza
Cytat

to co w końcu chodzi z tym wieńcem.



Najlepiej to ujął mark01:

Cytat

Nadproże przenosi ciężar konstrukcji nad oknem na ściany (ochrona przed naprężeniami na okno) aby pewnego dnia okno nam nie walnęło. Wieniec natomiast przenosi obciążenia stropu, konstrukcji nad wieńcem (konstrukcja dachu) oraz "spina" ściany nośne usztywniając je.Jeśli okno jest dosyć wysoko, tak, że sięga wieńca to nie ma potrzeby wylewania nadproża.Natomiast jesli jest niżej, to najlepiej wylać nadproże razem z wieńcem - tak jak stwierdził Bob icon_smile.gif .

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...