Skocz do zawartości

rekuperator + rozprowadzanie ciepła z kominka, czy ktoś ma ?


LUCas

Recommended Posts

Witam, po licznych przemyśleniach związanych z oszczędnościami na ogrzewaniu, oraz kosztami wykonania różnych wariantów instalacji zaczął mnie nachodzić ciekawy pomysł. Chcąc tanio ogrzać dom stosujemy instalacje solarne, kotły z płaszczem wodnym, o ile instalacja solarna ma sens o tyle jeśli ktoś rzadko używa kominka, to montowanie go z płaszczem wodnym i całej instalacji do niego powoduje wzrost kosztów, które zapewne niekiedy nigdy się nie zwrócą, z racji rzadkiego używania. Zastanawiam się, czy jeśli ma się wentylacje mechaniczną, np. rekuperator to czy można go podpiąć tak, aby rozprowadzał ciepłe powietrze z kominka, na ile to jest skuteczne i jaki jest koszt takiej instalacji.
Link do komentarza
Kiedyś widziałem takie cuś jak rekuperator z opcją cieplik czy jakoś tak, miał lub ma jeszcze Dospel w swojej ofercie.
Mi to sie wydaje mało ciekawe, a swoją drogą Dospel chwali sie że jego rekureratory mają skuteczność DO 95% !!! a w efekcie jak mają 50% to wszystko. Nabijają ludzi w balona, więc wydaje mi sie że ten cieplik to też jakaś bzdura.
Dospel to ma dobre wentylatory do łazienek !! ale rekuperacja ich to raczej porażka...
Link do komentarza
Cytat

Witam, po licznych przemyśleniach związanych z oszczędnościami na ogrzewaniu, oraz kosztami wykonania różnych wariantów instalacji zaczął mnie nachodzić ciekawy pomysł. Chcąc tanio ogrzać dom stosujemy instalacje solarne, kotły z płaszczem wodnym, o ile instalacja solarna ma sens o tyle jeśli ktoś rzadko używa kominka, to montowanie go z płaszczem wodnym i całej instalacji do niego powoduje wzrost kosztów, które zapewne niekiedy nigdy się nie zwrócą, z racji rzadkiego używania. Zastanawiam się, czy jeśli ma się wentylacje mechaniczną, np. rekuperator to czy można go podpiąć tak, aby rozprowadzał ciepłe powietrze z kominka, na ile to jest skuteczne i jaki jest koszt takiej instalacji.


podłączyć można jak najbardziej ja mam takie rozwiązanie w projekcie w tej chwili jestem w trakcie kładzenia instalacji ale rekuperator z kominikiem planuje podłączyć na jesieni także nie wiem jak to będzie śmigać
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jeśli ktoś jeszcze czyta ten temat. Zostawmy rekuperator do odzysku ciepła, a nie do jego rozprowadzania.
Samo podejście do tematu jest fajne, ale niewygodne. Trzeba wpiąć się do nawiewu po rekuperatorze. Więc doprowadzenie DGP w tamto miejsce to też koszty i straty ciepła. Lepiej zrobić sobie prostą instalację z wymuszonym obiegiem (turbiną).
A swoją drogą mamy lato. W lecie rekuperacja (czyli odzysk ciepła) nie jest tak ważny. Jak chcecie poszerzyć możliwości instalacji mechanicznej. Czy nie lepiej w tym okresie wykorzystać instalację z rekuperatora do rozprowadzenia powietrza z klimatyzatora? To jest myślę zdecydowanie lepszy pomysł.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Witam, po licznych przemyśleniach związanych z oszczędnościami na ogrzewaniu, oraz kosztami wykonania różnych wariantów instalacji zaczął mnie nachodzić ciekawy pomysł. Chcąc tanio ogrzać dom stosujemy instalacje solarne, kotły z płaszczem wodnym, o ile instalacja solarna ma sens o tyle jeśli ktoś rzadko używa kominka, to montowanie go z płaszczem wodnym i całej instalacji do niego powoduje wzrost kosztów, które zapewne niekiedy nigdy się nie zwrócą, z racji rzadkiego używania. Zastanawiam się, czy jeśli ma się wentylacje mechaniczną, np. rekuperator to czy można go podpiąć tak, aby rozprowadzał ciepłe powietrze z kominka, na ile to jest skuteczne i jaki jest koszt takiej instalacji.



Witam LUCas

Jesli chodzi o rozprowzdzenie Ciepła z kominka to nieradziłbym łączyć razem z systemem wentylacji mechanicznej.
Koszt DGP dla 4-5 pomieszczeń to jakieś 2000-3000 zł (materiał+robocizna) w zależnosci od rodzaju sterowania turbiną rozprowadzającą gorące powietrze.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

No wlasnie jaki jest rzeczywisty koszt DGP dla domku jednorodzinnego 3 kondygnacyjnego. Bo rekuperator z wymiennikiem gruntowym - taka wstepna kalkulacja - to koszt w granicach 35 tys. mowie o calkowitym koszcie instalacji. I bierzemy to dego fachowcow a nie pana zlota raczke.



Jesli chodzi o koszty instalacji Rekuperator i GWC to 35tys jest OK.

Jesli chodzi o koszty DGP to wyglada tak:

Turbina o wydatku 800m3/h z By-Passem ok 1100zł Turbiny o mniejszym wydatku zaczynająsie od 400zł!!
rura doprowadzająca gorące powitrze do turbiny 3mb - ok 150zł
rura elastyczna TERMOFLEKS fi125/10mb - ok 90zł
trójnik ok 25zł
przepustnica zwrotna ok 45 zł
opaska zaciskowa szt ok 3zł
anemostat ok25zł
montaż ok 1000zł - 1300zł
Tak wiec można sobie policzyć!!! w zależnosci ile pomieszczeń trzeba dogrzać!!!! tzn wiecej rury TERMOFLEKS trójników opasek i anemostatów!!!
Jest jeszcze opcja dodatkowa (sterowanie elektroniczne) ok 670zł

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam
Przeszukuje internet w poszukiwaniu rozwiązań wszelkiego typu zmniejszających koszty użytkowania domu.
Bardzo mi się podoba pomysł połączenia rekuperatora z kominkiem.
Mam pytanie :Dom o powierzchni 174 m2 w technologi strawbale parterowy z dachem 3% spadku więc nie ma problemu z rozprowadzeniem instalacji. Dodam że dom ma być jak pasywny więc dogrzewanie bardzo małe.
Ma ktoś pojęcie albo adres firmy CENA I ROZWIĄZANIA TO MNIE INTERESUJE.
Pozdrawiam

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...