Skocz do zawartości

Dostęp do drogi publicznej poprzez drogę leśną


Recommended Posts

Witam.
Nie znalazłem podobnego tematu więc piszę nowy.
Mam problem z dostępem do drogi publicznej starając się o warunki zabudowy.
Kupiłem działkę o pow. 3600 m2 która w ewidencji gruntów widnieje jako rolna zabudowana. Kiedyś było to gospodarstwo z budynkami teraz wszystko jest w ruinie. Do działki prowadzi droga gminna (publiczna) ale niestety 250 metrów przed działką jej status przechodzi w drogę leśną (właścicielem są lasy państwowe). W gminie powiedziano mi że gdy z nadleśnictwa dostanę jakieś potwierdzenie że ta droga istnieje (na mapach w starostwie brak tego kawałka drogi która jest drogą leśną) to dostanę warunki zabudowy.
W przepisach wyczytałem że dostęp do drogi może być poprzez drogę wewnętrzną a taką jest droga leśna. I tu zaczyna się problem. Nadleśnictwo napisało mi że mogę korzystać z tej drogi, która prowadzi do mojej działki ale gmina naruszy prawo jeśli na tej podstawie wyda warunki zabudowy.
Czy lasy państwowe obowiązuje inne prawo czy może droga leśna nie jest drogą wewnętrzną tychże lasów?
(wiem że nadleśnictwo ma zatarg z gminą) Czy to jest tylko zła wola nadleśnictwa? Co powinienem zrobić aby rozwiązać ten problem? Na razie nie pokazałem gminie tego pisma bo nie jestem pewien po czyjej stronie stoi prawo?
Poprzednia właścicielka otrzymała warunki zabudowy w 2000 roku (nie rozpoczęła budowy) ale w międzyczasie prawo się zmieniło i jest warunek dostępu do drogi publicznej.
Pozdrawiam i proszę o poradę.
Link do komentarza
Wszystko zależy od treści pisma wystawionego prze nadleśnictwo. Samo stwierdzenie, że pan X może korzystać z drogi może być niewystarczające, jeśli nie zostało wyraźnie określone, że jest to dojazd do nieruchomości. Formalnie zapis o tzw. służebności gruntowej powinien być zamieszczony w księdze wieczystej działki przez którą droga przebiega. Nadleśnictwo może udostępnić drogę w formie aktu notarialnego lub w razie odmowy trzeba będzie złożyć wniosek do sądu o ustanowienie drogi koniecznej.
Link do komentarza
W piśmie które dostaliśmy od nadleśnictwa jest napisane
... Grunt pod drogą to w powszechnej ewidencji Ls(las), a sama droga nie jest wytyczona geodezyjnie i nie jest drogą publiczną. Jednak w związku z potrzebą dojazdu do Państwa gospodarstwa Nadleśnictwo ........... drogę tę udostępnia na zasadach określonych w art. 29 Ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach, mówiącego między innymi o tym, że osoby użytkujące grunty rolne położone wśród lasów i wykonujące "czynności gospodarcze" na tych gruntach mogą poruszać się drogami leśnymi w celu dojazdu do swoich gruntów...
a na końcu jest ten dopisek:
...Taka forma udostępnienia drogi leśnej, przewidzianej w "Ustawie o lasach" nie upoważnia Urzędu Gminy ..... do wydania decyzji administracyjnej...
Czy w tym momencie nadleśnictwo nie zagalopowało się nieco za daleko przyznając że mogę dojeżdżać do swojego gruntu a potem pouczać Gminę co jej wolno a co nie?
Pozdrawiam i będę wdzięczny za komentarz.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
witaj andrzeju.
Mam bardzo podobny problem z dojazdem do domu drogą leśną.Skierowaliśmy sprawę do sądu o przyznanie drogi koniecznej gdyż gmina nie pomoże. Jednak sąd zawiesił postępowanie , gdyż sąsiad ma nieuregulowaną sytuację prawną swojej działki. Jesteśmy bezsilni.

Proszę o kontakt , rozmowe lub poradę.

Ewa.
Link do komentarza
w przepisach jest jasno napisane że dostęp do drogi publicznej może być poprzez drogę wewnętrzną lub też serwisową. Droga leśna jest przez Lasy Państwowe traktowana jako droga serwisowa a do tego jest drogą wewnętrzną więc w moim przypadku gmina przyjęła mój wniosek o wydanie warunków zabudowy.
Jeśli w twoim przypadku droga leśna jest na terenie prywatnym to pozostaje Sąd i ustanowienie "drogi koniecznej" na to wygląda icon_sad.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...