Skocz do zawartości

Kominek czy solar ?


Mikha

Recommended Posts

Mam projekt przewidziany na ogrzewanie węglowe jako podstawowe źródło ogrzewania.
Szukam możliwości dogrzania budynku w okresie letnim i jesiennym oraz sposobu na ciepła wodę do mycia gdy przyjdzie się z pracy do domu niezależnie od pory roku.
Znajomi polecają mi dwa rożnego rodzaju systemy na dogrzanie budynku - to znaczy kominek z płaszczem wodnym lub kolektory słoneczne.
Dom jest wyposażany częściowo w ogrzewanie podłogowe (za wyjątkiem sypialni i części salonu)
Przeglądam rożnego rodzaju publikacje i zasięgam porad osób zorientowanych w problematyce i docieraj a do mnie sprzeczne opinie.
Koszty założenia podstawowego kominka z płaszczem wodnym i kolektora próżniowego wydają się być podobne.
Jakie są Wasze opinie na ten temat ?
Jakie są zalety i wady obydwu systemów ?
Wdzięczny ponadto byłbym za linki do publikacji na ten temat icon_smile.gif
Link do komentarza
A ja odpowiem tak:
Bazą jest kominek z plaszczem wodnym.
Alternatywa na dni jakie ostatnio mamy w polnocnej Polsce (bardzo sloneczne), sa kolektory słoneczne.
Z doswiadczenia wiem, ze rok rokowi nie rowny. Mozna w mrozny słoneczny dzien styczniowy uzyskac temperature do 56*C (wiadomosc od klienta) i wpuscic to w centralne ogrzewanie.
Instalacje ktore proponuje i montuje u moich klientow, to przedewszystkim kominek z plaszczem wodnym, kolektory słoneczne i maksimum ogrzewania podlogowego.
Efekty potrafią zadziwic nawet najwiekszych sceptykow.

Jesli moje zapewnienia nie wystarczaja, prosze o PW, podam numer do klientow u ktorych takie instalacje działaja i spełniaja swoją role.


Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo
Link do komentarza
zgadzam się z przedmówcami każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Najlepiej zainstalować jedno i drugie a jeśli finanse nie pozwalają to zawsze można podciągnąć instalację pod np. solar i zamontować go jak będzie kasa, a kominkiem napewno tanio się dom ogrzeje icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Chyba lepszy będzie kominek. Płaszcz wodny można podobno nabyć sporo taniej, jeśli wykona się go na zamówienie, ale niestety nie wiem gdzie można to zrobić. Poza tym u nas z tym słońcem bywa różnie. W kominku zapalisz zawsze i z przyjemnością bo klimat tworzy niesamowity. icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

zgadzam się z przedmówcami każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Najlepiej zainstalować jedno i drugie a jeśli finanse nie pozwalają to zawsze można podciągnąć instalację pod np. solar i zamontować go jak będzie kasa, a kominkiem napewno tanio się dom ogrzeje icon_mrgreen.gif


Niby też sie zgadzam z przedmówcą z tym , że dzieki solarom całe lato mamy ciepła wode warto pomysleć o tym i o tym. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witaj
jeśli masz dostęp do taniego drzewa liściastego - to montuj kominek. Jeśli nie masz -montuj solar.
pozdrawiam



To rzeczywiście zwięzła wypowiedż. icon_biggrin.gif Moim zdaniem - obydwa. Zarówno kominek jak i solar powinny się uzupełniać i nie powinno być problemów z ciepłem w domu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Zdecydowanie optowalbym za kolektorami. mniej zachodu, latem wlasciwie darmowa woda, a jeszcze w takim pryzpadku wlasciwie istnieje mozliwosc czesciowego zmagazynowania energii latem (przepuszczanie pod budynkiem rur z ciepla woda).

Ludzie boja sie montowac kolektory bo twierdza, ze u nas jest malo slonca.
Pytanie : dlaczego w takim razie w Finlandii kolektory sa dosc popularne?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Mam projekt przewidziany na ogrzewanie węglowe jako podstawowe źródło ogrzewania.
Szukam możliwości dogrzania budynku w okresie letnim i jesiennym oraz sposobu na ciepła wodę do mycia gdy przyjdzie się z pracy do domu niezależnie od pory roku.
Znajomi polecają mi dwa rożnego rodzaju systemy na dogrzanie budynku - to znaczy kominek z płaszczem wodnym lub kolektory słoneczne.
Dom jest wyposażany częściowo w ogrzewanie podłogowe (za wyjątkiem sypialni i części salonu)
Przeglądam rożnego rodzaju publikacje i zasięgam porad osób zorientowanych w problematyce i docieraj a do mnie sprzeczne opinie.
Koszty założenia podstawowego kominka z płaszczem wodnym i kolektora próżniowego wydają się być podobne.
Jakie są Wasze opinie na ten temat ?
Jakie są zalety i wady obydwu systemów ?
Wdzięczny ponadto byłbym za linki do publikacji na ten temat icon_smile.gif


ja założyłem to i to i jest ok,woda w kominku jest zawsze cieplejsza na starcie palenia.tak,że w piecu nic się nie skrapla nawet jak się nie pali bo jak przepuszczę wodę z solara to wodny kominek bez palenia jest ciepły ja grzejnik. icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...