Skocz do zawartości

grubosć ocieplenia a efekty


Recommended Posts

Witam !!

Mam projekt w którym jest ściana z pustaka ceramicznego 25cm i 12 cm ocieplenia. Jednak po lekturze różnych artykułów jestem skłonny dać grubsze ocieplenie, w skutek czego oczekuję oszczędności w ogrzewaniu domu. I tu moje pytanie - czy ocieplenia dawać jak najwięcej się da czy po przekroczeniu pewnej grubości ocieplenia nie ma sensu zwiększać grubości ??
Myślałem, żeby dać 15 lub 18 cm styropianu. gdzieś na forum czytałem że ludzie dają nawet po 20. Czy jest to ekonomicznie uzasadnione ?? I jak się ma grubość ocieplenia do wyglądu zewnętrznego i zatopienia okien w ścianie ?? jest wogóle możliwe wykonanie ocieplenia o grubości 20 cm ??

dziękuję za odp i pozdrawiam

rentgen
Link do komentarza
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,więc mogę napisać coś nie tak jak trzeba,ale liczę na korektę.
Z tego,co czytałem tu i ówdzie o w miarę skutecznym ociepleniu można mówić dopiero powyżej 15cm styropianu.
Górna granica skuteczności to podobno ok.35cm.Powyżej jest bez sensu.
Z niecierpliwością czekam na weryfikację mojej wiedzy przez fachowca w tej dziedzinie.
Link do komentarza
Z moich informacji wynikałoby że bezsensowne jest docieplanie ścian budynku styropianem o grubości powyżej 10 - 12 cm mija się z celem jeżeli nie zastosujemy dodatkowych systemów odzysku ciepła (rekuperacji).
Po prostu - uzyskany zysk ciepła i tak pójdzie nam "w wentylację".
Cóż - sam jednak również czekam z niecierpliwością na wypowiedź fachowca icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Z moich informacji wynikałoby że bezsensowne jest docieplanie ścian budynku styropianem o grubości powyżej 10 - 12 cm mija się z celem jeżeli nie zastosujemy dodatkowych systemów odzysku ciepła (rekuperacji).
Po prostu - uzyskany zysk ciepła i tak pójdzie nam "w wentylację".
Cóż - sam jednak również czekam z niecierpliwością na wypowiedź fachowca icon_smile.gif




Chciałem dodać że nie przewiduję rekuperacji w domu. Dach bedzie ocieplony 25 cm wełną. Wentylacja zwykła grawitacyjna. I co z tymi oknami ?? Nie wyobrażam sobie ocieplenia 35 cm !!!! jak napisał pan Adamis. Ktoś ma takie ocieplenie ??
Link do komentarza
Teoretycznie czym grubsze ocieplenie, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu. Jednak przy ocieplaniu w systemie BSO (styropian klejony do ściany i pokryty tynkiem) grubość izolacji nie powinna być większa niż 12 - 15 cm ze względu na możliwość wystąpienia uszkodzeń na elewacji pod wpływem zmian temperatury i obciążenia tynkiem. Natomiast spodziewany efekt ekonomiczny - np. zwiększenie ocieplenia z 15 cm na 20 cm to dodatkowy koszt ok. 10 zł/m2, a oszczędności na ogrzewaniu mogą wynosić 0,5 - 1 zł/m2 powierzchni ścian rocznie, zależnie od rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzewania.
Link do komentarza
Po wypowiedzi fachowca wydaje mi się że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby docieplenie ścian styropianem o grubości do ok. 12 cm (to nie zepsuje wyglądu domu) umieszczenie okien tak by były pośrodku otworów (licząc z dociepleniem) zaś zamiast inwestować w większa ilość styropianu na ściany lepiej chyba zainwestować w kominek z płaszczem wodnym lub prosty rekuperator ... ?? icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Po wypowiedzi fachowca wydaje mi się że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby docieplenie ścian styropianem o grubości do ok. 12 cm (to nie zepsuje wyglądu domu) umieszczenie okien tak by były pośrodku otworów (licząc z dociepleniem) zaś zamiast inwestować w większa ilość styropianu na ściany lepiej chyba zainwestować w kominek z płaszczem wodnym lub prosty rekuperator ... ?? icon_cool.gif


Przy znacznych podwyzkach cen energi ,gazu,węgla/a to nie koniec/zasadnym staje sie rozpatrzenie instalacji rekuperatora w połączeniu z dociepleniem od wewnątrz/na zewnątrz max 12cm/.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,
A ile wynosi normatywna grubość izolacji? Jestem studentką i robię projekt pompy ciepła. W temacie mam podane, że izolacja domu jest dobra tzn. zgodna z normą. Szukałam informacji na ten temat na różnych stronach internetowych, ale nadal nie jestem pewna czy izolacja zgodna z normą to będzie 10 czy może 15 cm styropianu. Przyjęłam 15 cm ale nie wiem czy to nie za dużo i czy nie będzie to już dom energooszczędny? Bardzo proszę o pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
A ile wynosi normatywna grubość izolacji? Jestem studentką i robię projekt pompy ciepła. W temacie mam podane, że izolacja domu jest dobra tzn. zgodna z normą. Szukałam informacji na ten temat na różnych stronach internetowych, ale nadal nie jestem pewna czy izolacja zgodna z normą to będzie 10 czy może 15 cm styropianu. Przyjęłam 15 cm ale nie wiem czy to nie za dużo i czy nie będzie to już dom energooszczędny? Bardzo proszę o pomoc.


Normatywna grubość izolacji to ok 6,4cm styropianu gdyby dom był tylko ze styropianu.Norma jest spełniona przy ścianie dwuwarstwowej tj5 cm styropianu i ceramice 25cm.Tak od dawna nikt nie buduje.Dom pasywny czyli energooszczędny to ok 25 cm styropianu na ścianach,40cm wełny na dachu,15cm na gruncie.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...