Skocz do zawartości

Rekuperator i grzyby


luciamucia

Recommended Posts

Witam,
przejrzałem chyba wszystkie wątki o reku ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na drażniące minie pytanie.
Planuję w moim domu zainstalować rekuperator i jak ostatnio rozmawiałem z kolegą to postraszył mnie grzybami mogącymi rozwijać się w centrali. Szczerze mówiąc nie wiedziałem co mam mu odpowiedzieć i nie znalazłem żadnego kontr argumentu.
Czy to prawda, że w rekuperatorze mogą rozwinąć się grzyby?
Link do komentarza
Przyłączam się do pytania...

Też w róznych miejscach czytałem, że rekuperator to idealne miejsce rozwoju wszelkiego rodzaju paskudztwa, które potem trzeba tępić ultrafioletem, filtrami itp. ustrojstwami.
M.in. dlatego pdobno odradza się stosowanie rekuperatora do podgrzewania powietrza nawiewanego do pomieszczeń.. oczywiście sprzedawcy i instalatorzy takich urządzeń zgodnie stwierdzą, że to wszystko bzdury... ale będąc w Hameryce w dawnych czasach jako kadra na obozie dla dzieci widziałem jak każdego ranka 90% dzieciaków ustawiało się w kolejce po tabletki na astmę do obozowej pielęgniarki.. a wszak Hameryka to ojczyzna tego typu systemów ogrzewania.

Aby uniknąć takiego problemu sam zastanawiam się nad innym sposobem odzysku ciepła z powietrza... moje typy jak do tej pory to albo budowa NaturalnegoDomu (www.naturalnydom.pl) albo zastosowanie rekuperatora z pompą ciepła do ogrzewania wody użytkowej... w tym drugim przypadku do pomieszczeń trafia czyste powietrze niegorzewane, wietrzenie jest tradycyjne (czyli grawitacyjne) a pompa ciepła odzyskuje ciepło z powierza zużytego..
Link do komentarza
Jeśli chodzi o Hamerykę to tam problem był z tego co wiem nie z rekuperacją ale z klimatyzacją a to różnica.
Odzysk ciepła przez rekuperator i ogrzewanie to że tak powiem "produkt ubczny" a głównie chodzi o sprawną wentylację gdzie w nowych domach dobrze izolowanych jest problem z tradycyjną grawitacyjną.
Link do komentarza
Przekazujemy odpowiedź pana Macieja Kosowskiego z firmy www.rekuperatory.pl

Rzeczywiście, w rekuperatorze mogą rozwinąć się grzyby, ale wyłącznie w przypadku jeśli sam rekuperator zainstalowany jest nieprawidłowo lub instalacja wentylacyjna wykonana jest wadliwie. Ponadto rekuperator musiałby zostać wyłączony na dłuższy czas, co sprzeczne jest nie tylko z zasadą korzystania z wentylacji mechanicznej (MUSI pracować cały czas), ale także ze zdrowym rozsądkiem.

W prawidłowo zainstalowanym i pracującym rekuperatorze grzyb powstać nie ma szans. Po prostu jego wnętrze będzie praktycznie cały czas suche, a grzyby bez wody nie powstaną. Skropliny powstające na wymienniku spływają w dół i odprowadzane są do kanalizacji za pośrednictwem syfonu, więc grzyby nie mają podstawowej pożywki.

Inna sytuacja występuje w instalacjach klimatyzacyjnych (uwaga: klimatyzacją to NIE jest wentylacja, a jedynie schładzanie powietrza wewnątrz budynku!). W tym wypadku duża różnica temperatur i często fatalna izolacja przewodów wentylacyjnych lub jej całkowity brak powodują wykraplanie się wilgoci w kanałach klimatyzacyjnych lub we wnętrzu klimatyzatora. Problem alergii wynika więc nie tyle z wentylacji, a raczej jej braku! Prawidłowo wykonany i użytkowany system wentylacyjny chroni przed alergią, a nie ją wywołuje!
Link do komentarza
Cytat

W prawidłowo zainstalowanym i pracującym rekuperatorze grzyb powstać nie ma szans. Po prostu jego wnętrze będzie praktycznie cały czas suche, a grzyby bez wody nie powstaną. Skropliny powstające na wymienniku spływają w dół i odprowadzane są do kanalizacji za pośrednictwem syfonu, więc grzyby nie mają podstawowej pożywki.


Tak właśnie uważam. Nie chciałem tego pisać, żeby nie sugerować odpowiedzi. W momencie gdy korzysta się z wentylacji cały czas a nie tylko od czasu do czasu to zarówno w przewodach jak i rekuperatorze jest sucho.
Dziękuję za odpowiedź.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...