Skocz do zawartości

jakie pokrycie dachowe


Gość

Recommended Posts

Na dachu mam na razie papę na pełnym deskowaniu.
Nie wiem, jakie pokrycie wybrać, jako ostateczne. Do niedawna byłem przekonany, ze bedzie to blacha, ale oststnio wyczytałem, ze na moim dachu taniej może wyjść dachówka cementowa.
Dach ma ok. 200 m.kw., typ namiotowy, bez zadnych lukarn. Będzie miał tylko cztery okna dachowe.
Jak to wygląda naprawdę? Przy dachówce najbardziej obawiam się cen gasiorów i elementów do obrobki.
Link do komentarza
My właśniej w tej chwili kryjemy dwuspodowy dach dachówką cementową. Dużo czasu zajęło mam porównywanie zalet i wad różnych rozwiązań. Wybraliśmy dachówkę cementową - cena dachówki EURONITU w podstawowym kolorze i dobrej blachy była praktycznie taka sama ( a mamy lukarnę i dwa nawisy nad tarasem i wejściem do garażu ) pomimo, że nie zrezygnowaliśmy z dachówek szczytowych, które sa znacznie drożasza od podstawowych. Wieliu inwestorów zamiast dachówek szczytowych stosuje wykończenie bachą.
Uzyskaliśmy 19% rabatu na dachówkę.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
masz już wykonaną konstrukję dachu ciekawe na jakie obciążenia została obliczona więźba bo jeżeli na blachodachówkę to nie możesz kłaść dachówki cementowej bądź ceramicznej jest znacznie cięższa ale wystarczy przeliczy więźbę dla obciążenia dachówką i jak stan graniczny nośności i użytkowania będą mniejsze od wartości granicznych to można zastosować dachówkę cementową lub ceramiczną
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
My też się zastanawiamy nad wyborem pokrycia. Dach mamy zaprojektowany pod dachówkę cementową. Na 90 % pokryjemy blachą - na jej korzyść przemawiają ceny elementów dodatkowych przy kryciu dachówką. U sąsiada cena różnego rodzaju dodatków do dachówki wyniosła tyle ile cena zwykłych dachówek- czyli łącznie materiały na dach kosztowały go 2 razy tyle ile planował. No i koszt krycia dachówką jest o około 40% wyższy.
Boję się jednak że pod blachą na poddaszu użytkowym może być latem bardzo gorąco.
Link do komentarza
Chcąc opowiedzieć na pytanie MARIO2 sam mam pytanie: Co zostało ujęte w projekcie jako pokrycie dachowe?
Podejrzewam, że zostało zaprojektowane pokrycie z papy termozgrzewalnej, gontów bitumicznych, z blachy fałdowej lub płaskiej na rąbek stojący.
Pokrycie jest projektowane na mniejszy ciężar pokrycia dachowego a zarazem inaczej niż pokrycie typu ciężkiego np. z dachówki ceramicznej lub cementowe jest obliczane na ssanie i parcie wiatru. Przy pełnym deskowaniu raczej nie projektuje się pokrycia wykonanego z dachówki.
Chcąc zmienić rodzaj pokrycia dachowego należy wykonać nowy projekt zamienny.
Nie wykonanie pokrycia dachowego zgodnie z projektem skutkować będzie jednoznacznym zakwalifikowaniem przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego wykonanych robót jako samowoli budowlanej.

Jak chodzi o przyczyny zmiany pokrycia dachowego to SA trzy :
1. Wykonawca chce narzucić inwestorowi pokrycie dachowe w którym lepiej mu się pracuje
2. Najważniejsza dla inwestora jest cena materiału. Niekiedy przy podstawowej cenie materiału raz tyle kosztują dodatki i obróbki. Skład budowlany też jest wyspecjalizowany w jednym rodzaju pokryć i chce go jak najwięcej sprzedać.
3. Inwestor również już w trakcie realizacji obiektu obserwuje inne zrealizowane inwestycje ma swoje preferencje, co do pokrycia.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Wszystko będzie ok. tz miło i przyjemnie, jeżeli zrobisz dobrą izolację dachu. U mnie jest blaszka, folia, szczelina 3 cm, wełna 15 cm,wełna 10cm, folia i płyta k-g i jest wszystko ok.


Popieram wybor pokrycia z blachy. Moj dach jest pokryty blacha trapezowa z polyskiem w jasnym kolorze--zielen opal. Bardzo dobre, funkcjonalne, lekkie, stosunkowo tanie, konserwacja prawie zero, bardzo ladnie wygladajace, bardzo trwale!!!!--(poprzednie pokrycie dachu z papy bitumicznej), latwe w montazu, minimum odpadow. jesli jest obawa o goraco--prosze wybrac jasny kolor blachy--i oczywiscie koniecznie z polyskiem--"odbija" swiatlo sloneczne i nie nagrzewa sie w takim stopniu jak ciemne kolory. I oczywiscie (jak powyzej), konieczne jest rygorystyczne zastosowanie odpowiedniej izolacji po blache ,(jak zreszta pod wszystkie pokrycia dachowe) i napewno nie bedzie rozczarowania. Zycze powodzenia.
Link do komentarza
Cytat

Popieram wybor pokrycia z blachy. Moj dach jest pokryty blacha trapezowa z polyskiem w jasnym kolorze--zielen opal. Bardzo dobre, funkcjonalne, lekkie, stosunkowo tanie, konserwacja prawie zero, bardzo ladnie wygladajace, bardzo trwale!!!!--(poprzednie pokrycie dachu z papy bitumicznej), latwe w montazu, minimum odpadow. jesli jest obawa o goraco--prosze wybrac jasny kolor blachy--i oczywiscie koniecznie z polyskiem--"odbija" swiatlo sloneczne i nie nagrzewa sie w takim stopniu jak ciemne kolory. I oczywiscie (jak powyzej), konieczne jest rygorystyczne zastosowanie odpowiedniej izolacji po blache ,(jak zreszta pod wszystkie pokrycia dachowe) i napewno nie bedzie rozczarowania. Zycze powodzenia.


Ja się NIE zgadzam z tym, że blacha jest takim wspaniałym materiałem do krycia dachów. Dachówka (ceramiczna lub cementowa) o wiele lepiej się prezentuje . I dzięki niej na poddaszu nie jest gorąco - tak jak pod blachą.
Link do komentarza
Cytat

Na dachu mam na razie papę na pełnym deskowaniu.
Nie wiem, jakie pokrycie wybrać, jako ostateczne. Do niedawna byłem przekonany, ze bedzie to blacha, ale oststnio wyczytałem, ze na moim dachu taniej może wyjść dachówka cementowa.
Dach ma ok. 200 m.kw., typ namiotowy, bez zadnych lukarn. Będzie miał tylko cztery okna dachowe.
Jak to wygląda naprawdę? Przy dachówce najbardziej obawiam się cen gasiorów i elementów do obrobki.


Radzę trzymać się projektu ,przy dachówce na pełnym deskowaniu konstrukcja dachu pod blachę może nie wytrzymać pomysłów inwestora.Dachówka ,szczególnie cementowa łapie szybko zielony nalot z glonów jeśli dom stoi w drzewach.Bob
Link do komentarza
Cytat

Radzę trzymać się projektu ,przy dachówce na pełnym deskowaniu konstrukcja dachu pod blachę może nie wytrzymać pomysłów inwestora.Dachówka ,szczególnie cementowa łapie szybko zielony nalot z glonów jeśli dom stoi w drzewach.Bob


Witam
Pokrycia dachowe są różne nie na każdy dom psuje dachówka , blacha czy gont kwestią jest jak się będzie prezentować pobudowałem dom o dachu prawie kopertowym i na każdej stronie jeszcze miałem lukarnę ciężko mi było wybrać pokrycie blacha nie wchodziła w rachubę za dużo odpadów dachówka natomiast jest ciężka dlatego wybrałem gont a dokładnie ogon bobra z lekkim przyciemnieniem i wygląda wspaniale. Wiem pełne deskowanie to dodatkowy koszt jednak jest cieplej i ciszej.
Każdy ma swoje gusta i wymagania icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

co myslicie lepsza dachowka ceramiczna czy cementowa?i ktora drozsza




Nie jestem rzecz jasna specjalistą, ale i tak się wypowiem icon_smile.gif :z pewnością zaletą dachówek ceramicznych jest ich wyjątkowa trwałość, poza tym producenci dachówek ceramicznych oferują większy wybór modeli.Niestety są droższe o ok.20-30% od cementowych icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja zastanawiam się nad gontem bitumicznym. Co sądzicie? Sprawdza się to czy lepsza będzie blachodachówka ?


Witam
To zależy od powierzchni dachu i jaki dach do dachu dwuspadowego najlepsza jest blachodachówka prosta w montażu do dachów o połaciach co najmniej 4 jest więcej odpadów chociaż są firmy które sprzedają blachę już na wymiar .
Link do komentarza
Cytat

Witam
Pokrycia dachowe są różne nie na każdy dom psuje dachówka , blacha czy gont kwestią jest jak się będzie prezentować pobudowałem dom o dachu prawie kopertowym i na każdej stronie jeszcze miałem lukarnę ciężko mi było wybrać pokrycie blacha nie wchodziła w rachubę za dużo odpadów dachówka natomiast jest ciężka dlatego wybrałem gont a dokładnie ogon bobra z lekkim przyciemnieniem i wygląda wspaniale. Wiem pełne deskowanie to dodatkowy koszt jednak jest cieplej i ciszej.
Każdy ma swoje gusta i wymagania icon_smile.gif


No właśnie , dodam jeszcze że dla jednych łańcuch na szyi i dres to szczyt dobrego gustu, a dla innych garnitur czy smoking.Z gustami się nie dyskutuje ,gust się ma lub nie.Dla jednych piękna jest blacha dla innych dachówka czy gont,jeszcze inni by chcieli coś taniego a nie musi być koniecznie piękne.Zawsze jednak trzeba uwzględniać pod jakie pokrycie zaprojektowano dach i inne elementy budynku.Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek w postaci pękających murów i rozpadającego się dachu.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
witam
Czy ktoś z szanownych forumowiczów lub przedstawicieli firm którzy tu zaglądają może mi konkretnie wyliczyć różnicę cenową między kompletnymi pokryciami dachowymi??
A dokładnie dach jest o powierzchni 215m2, tzw kopertowy w dachu jest 10 okien i dwa kominy.
Przyjmijmy średnią cenę blachy 25zł/m2 i jakąś dachówkę ceramiczną z niższo-średniej półki.
Więźbę mam przygotowaną pod dachówkę, podajcie mi różnicę w samym kompletnym materiale.
Link do komentarza
Cytat

witam
Czy ktoś z szanownych forumowiczów lub przedstawicieli firm którzy tu zaglądają może mi konkretnie wyliczyć różnicę cenową między kompletnymi pokryciami dachowymi??
A dokładnie dach jest o powierzchni 215m2, tzw kopertowy w dachu jest 10 okien i dwa kominy.
Przyjmijmy średnią cenę blachy 25zł/m2 i jakąś dachówkę ceramiczną z niższo-średniej półki.
Więźbę mam przygotowaną pod dachówkę, podajcie mi różnicę w samym kompletnym materiale.



Witam,

Aktualnej kalkulacji cenowej nie potrafię przedstawić , bo dach pokryłem parę lat temu i nie znam aktualnych cen. Jednakże ja radzę trzymać się projektu, jeżeli zainwestowałeś już w solidną więźbę dachową to pewnie z zamiarem położenia na niej dachóki. Pamiętaj pierwszą wizytówką domu jest właśnie dach, tak mi mówił dekarz. Prawdą jest że potem znajomi którzy mnie odwiedzali w trakcie budowy właśnie na dachu zaczepiali swoje oczy i chwalili wykonanie, czy mieli za co to już inna sprawa, ale dekarz się nie mylił. Ponadto dach wykonujesz raz i nie będziesz do tego wracał , więc myślę że warto wykonać go tak byś był zadowolony. Dodatkowo nie każdy dach uda się pokryć blachodachówką, ja musiałem użyć dachówki ceramicznej karpiówki ( betonowej już niestety nie produkują), ze względu na wole oko . Pewnie że pokrycie bylo trochę droższe około 45 tys ( razem z robocizną) , ale nie żałuję i polecam:

20061023-1.jpg

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
U mnie miał być Brass, ale będzie Creaton Harmonica winna czerwień ( mężowi nie spodobała się faktura cementowej więc będzie ceramiczna) Dach 234 m2, bez lukarn i innych upiększeń dwuspadowy plus dach nad wykuszem i wiatą garażową.
Całe pokrycie z podsufitką, wyłazem, 3 oknami Velux, folią, orynnowaniem Marley i całą resztą dupereli na gwoździach kończąc wyceniono nam na 30 tys - bez robocizny.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mi właśnie kładą na dachu cementową Braasa. Całość pokrycia dachu wyszła 10 tys. zł (dach 210 m2, dwuspadowy bez żadnych udziwnień) - taniej niż pokrycie dobrą blachodachówką (Ruukki lub Bratex z blachy SSAB). Najtańsza ceramiczna w moim przypadku to było minimum 3 tys. zł więcej (czyli 30%).
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
nasz dwuspadowy dach pokryliśmy dachówką cementową, mimo iż żona zastanawiała się nad blachą.
liczyliśmy wielokrotnie, negocjowaliśmy elementy dodatkowe z dostawcą, cały dach - 160 mkw + wszystkie wykończenia i dwa kominki wentylacyjne uczyniły nas na 4500 zł -dachówka pro-dach rzymska, każda przypięta ponieważ leży na dachu w systemie thermomur. patrz(moja galeria)
pozdrawiam i życzę trafnych decyzji icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

u mnie 295 m2 dosyc skomplikowanego dachu dwuspadowego, 3 jaskólki, jakby "drugi dach" nad garazem około 50-55 tys w sumie. Dachówka ceramiczna roben. Wyglada ślicznie:)



Hej:)
Te 55 tys. to za sama dachówkę czy z robocizną? Jaką mieliście cenę za sztukę???
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy ma ktos pomysl jak to naprawic? Mam na mysli ta przycieta dachowke na skosie. Moi "fachowcy" kiedy tylko zostali spuszczeni z oka popisali sie wyjatkowa pomyslowoscia.
Pozdrawiam



Przy takim kształcie połaci dachowej przycięcie dachówek było koniecznością. Istotne jest natomiast jak rozwiązano spływ wody, bo ze zdjęcia można wywnioskować, że obróbka brzegowa wystaje ponad dachówki. Ze względów estetycznych ucięte krawędzie można pomalować.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...