Skocz do zawartości

Kupno połowy domu dwurodzinnego


Recommended Posts

Dom jest prawie wybudowany, chcę kupić od właściciela jedną połówkę bliżniaka (dom dwurodzinny). Kiedy dokonuje się podziału domu i działki? Drugą połowę właściciel też będzie sprzedawał.
Każda połowka ma swoją bramę wjazdową. Właściciel mówi mi że podział domu będzie dokonany po odbiorze. Podziałem działki już podobno zajmuje się geodeta. Pisze podobno bo bocznymi dojściami dowiedziałem się w Urzędzie że o podział działki nikt jeszcze nie wystąpił. Nie ma tam planu zagospodarowania ale pozwolenie na budowę było wydane więc chyba nie powinno być problemów? Czy z podpisaniem umowy przedwstępnej powinienem poczekać aż będzie dokonany podział działki?
Link do komentarza
Cytat

Nie można kupić domu bez działki, bo zgodnie z prawem właściciel nieruchomości jest również właścicielem znajdujących się na niej budynków. Zatem zakup przed podziałem możliwy byłby jedynie jako współwłasność z aktualnym lub przyszłym nabywcą drugiej części.


Dom jest jednak pobudowany jako budynek mieszkalny jednorodzinny z dwoma lokalami mieszkalnymi. Właściciel mówi mi, że po dokonaniu odbioru budynku będzie dokonane wydzielenie dwóch lokali (każdy lokal będzie miał swoją księgę) i do lokalu będzie przypisana działka. I że to już wystarczy ale skoro chcemy to po tym wydzieleniu lokali wystąpi jeszcze podział działki. Czy to jest prawidłowe myślenie?
Na drugą połówkę też szuka kupca. Czy jeżeli sprzeda tak jak i nam to wtedy o podział działki będziemy musieli wystapić my z drugim nowym współwłaścicielem?
Jak powinniśmy to przeprowadzić, żeby dla nas było najlepiej? Już teraz mamy podpisać umowę przedwstępną i umowę kupna/sprzedazy po odbiorze i wydzieleniu dwóch lokali.
Link do komentarza
Można podejrzewać, że działka jest niepodzielna ze względu na lokalne przepisy (np. wymóg minimalnej powierzchni działki do zabudowy) warto wiec sprawdzić w gminie jakie są w tym względzie ustalenia (plan zagospodarowania, wydane warunki zabudowy). W przypadku braku podziału działki mają zastosowanie przepisy o własności lokali co rodzi określone konsekwencje, nawet jeśli do lokalu "przypisana" będzie połowa działki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...