Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Iglaki do donic


moraweczka

Recommended Posts

Cytat

Mam takie pytanie: czy w donicach na tarasie trzeba sadzić jakieś szczególne odmiany iglaków, czy mogą być to te, które sadzi się w ogrodzie?Moim zdaniem do uprawy w donicach najodpowiedniejsze będą karłowe i płożące odmiany roślin iglastych. Muszą to być też rośliny, które są małowymagające i odporne na suszę, bo ziemia w donicach bardzo szybko wysycha- zwłaszcza jak jest upalnie.
Link to postu
Większość iglaków jest mało wymagająca, więc rośliny te można posadzić w odpowiedniej wielkości pojemnikach i uprawiać na tarasie. Warto jednak wybrać formy karłowe (na przykład żywotników, sosen). Zabiegi pielęgnacyjne (podlewanie, nawożenie) rozpoczyna się zależnie od utrzymującej się na zewnątrz temperatury.

Jeśli w ciągu kilku poprzednich dni temperatura wynosiła powyżej zera, rośliny trzeba podlać. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, nawet zimą, gdyż zimozielone igły transpirują przez cały rok. Nadmierne podlewanie nie jest jednak wskazane, a jego objawem są suche igły. Z tego powodu należy pamiętać, aby donice na iglaki miały otwory odpływowe.

W czasie mroźnej, słonecznej pogody dobrze jest okryć krzewy, najlepiej agrowłókniną, przepuszczającą światło i jednocześnie chroniącą roślinę przed wysuszeniem. Sposobem zapobiegania nagrzewaniu się rośliny jest cieniowanie matami lub parawanami.

Na początku marca należy przeprowadzić zimowe cięcie (jeśli nie zostało wykonane w lutym) - usunięcie chorych lub uszkodzonych gałązek. Nawożenie należy rozpocząć wiosną (marzec/kwiecień) - niewielkie dawki nawozów dla roślin iglastych (nie częściej niż raz w miesiącu). Używając Osmocote, nawozić można rzadziej.

Jesienią (wrzesień lub październik) warto podać nawóz potasowy, który ma pozytywny wpływ na zimowanie roślin.
Link to postu
Cytat

Moim zdaniem do uprawy w donicach najodpowiedniejsze będą karłowe i płożące odmiany roślin iglastych. Muszą to być też rośliny, które są małowymagające i odporne na suszę, bo ziemia w donicach bardzo szybko wysycha- zwłaszcza jak jest upalnie.Słyszałem o urządzeniu dozującym wodę do rożlin gdzie zbiornik wody mógł być uzupełniany raz na miesiąc. Fajna sprawa.
Link to postu
Cytat

Moim zdaniem do uprawy w donicach najodpowiedniejsze będą karłowe i płożące odmiany roślin iglastych. Muszą to być też rośliny, które są małowymagające i odporne na suszę, bo ziemia w donicach bardzo szybko wysycha- zwłaszcza jak jest upalnie.


icon_surprised.gif
Moim zdaniem takie rośliny trzeba przesadzać co 4-5 lat do większych donic,a gdy staną się zbyt duże do uprawy na tarasie,trzeba je wtedy przesadzić do ogrodu.
Link to postu
Cytat

Po kilku latach zamiast ogrodu będzie rósł las iglaków wokół domu.


las iglaków jest piękny - moja znajoma ma na swojej działce takie miejsce gdzie rosną sosny (obcina je więc nie urosną wysokie) - mają wys. około 2-3 metry - dzieci uwielbiają sie tam bawić pod sosnami - no i wspinać się na nie....
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...