Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
tweety_91

Zniesienie współwłasności

Recommended Posts

Witam. Jestem współwłaścicielem (50/50)działki rolnej z wydanymi aktualnymi warunkami zabudowy, o wymiarach 26m(od drogi)x112m. Działka ma 3100m2. Warunki są wydane na budowę jednego domu. Jednym z punktów w wydanych warunkach jest punkt mówiący o tym, że działka musi mieć bok przyległy do drogi publicznej nie węższy niż 25m. Chcielibysmy ją podzielić na 2 równe części poprzez zniesienie współwłasności. Przygotowany projekt podziału przewiduje że działka przyległa do drogi będzie miała 22m szerokości a działak wydzielona za nią będzie do drogi przylegała fragmentem o szerokości 4m (w celu umozliwienia dojazdu i dostepu do drogi publicznej). Czy taki podział może spowodować, że nie otrzymamy nowych warunków zabudowy na każdą z działek z osobna, czy prawo do zniesienia współwłasności jest prawem nadrzędnym i nie może skótkować utratą innych praw w tym prawa do zabudowy działki. Dodam, że obie działki będą przylegały do innej działki, na której znajduje się dom i będą miały dostęp do mediów. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mało prawdopodobne, aby urząd zaakceptował proponowany podział i wydał warunki zabudowy na dwa budynki. Prawo do zabudowy nie jest prawem bezwzględnym i może być zrealizowane, gdy spełnione są warunki wynikające z przepisów. Natomiast zniesienie współwłasności może nastąpić np. poprzez wypłatę wartości udziału jednemu ze współwłaścicieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem. Zastanawiam się jakie mam szanse. Działka "w głębi" będzie wprawdzie przylegała do drogi zaledwie szerokością 4m, ale sama będzie miała 26m szerokości więc spełni wszystkie pozostałe kryteria potrzebne do wydania gecyzji. Czy te 4 metry nie będą traktowane jako "dojazd do posesji"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziwne.
USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r.) art. 61.7
oraz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z dnia 19 września 2003 r.) nic nie mówią o minimalnej szerokości frontu działki.
Proponuję zwrócić się z zapytaniem do Wójta/Burmistrza/Prezydenta skąd wynika taki zapis?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...