Skocz do zawartości

Działka budowlana czy rolna?


otoja

Recommended Posts

Witam wszystkich!Zamierzam kupić działkę "budowlaną" tzn. jako budowlana widnieje w księdze wieczystej no i właściwie była budowlaną do wejścia tej ustawy na mocy której straciły ważnosć plany zagospodarowania z 2003r.Aktualnie w miejscowości nie ma aktualnego planu.Posiadam wypis z i wyrys gdzie oznaczona jest jako grunty orne RV i RIVb. Działka jest mała 533 była wydzielana z 15lat temu znajduje się na terenie osiedla domków z dwóch stron graniczy z działkami zabudowanymi domami sąsiadujące działki mają tą samą wielkość jest to działka narożna. Byłem w urzędzie gminy i powiedziano mi że należy wystąpić o warunki zabudowy z którymi nie powinno być najmniejszych problemów problemów. Teraz moje pytanie czy działka bedzie wymagała odrolnienia czy wystarczy że wystąpi się o warunki zabudowy. Ludzie od których chcę ją kupić mówili że należy podpisać umowę warunkową i jechać z nią do agencji rynku rolnego i wziąść zaświadczenie że nie kożystaja z prawa pierwokupu. Czyli z tego by wynikało że działka jest poprostu rolna.Czy wydanie warunków zabudowy ją odrolni czy może być rolna z warunkami zabudowy. Bardzo prosze o pomoc! Za która z góry dziekuje icon_lol.gif Ps. dodałem plan który sobie rozrysowałem tzn położenia domu bardzo bym prosił żeby ktoś rzucił okiem czy o czymś nie zapomniałem, i czy ogólnie może być.Pozdrawiam Wszystkich!

plan.bmp

plan.bmp

Link do komentarza
Moim zdaniem nie powinno być problemów z zabudową tej działki, pomimo, że aktualnie jest wykazywana jako rolna. Podstawą do tego, aby móc tam budować jest to, ze sąsiaduje z działkami już zabudowanymi. Aby na takiej działce móc budować trzeba najpierw wystąpić o warunki zabudowy, powinny być pozytywne. Następnie mając warunki należy wybrać plan, złożyć dokumenty o pozwolenie na budowę i dopiero wtedy odrolnić np. 5 arów działki. Odrolnienie chyba do 5 arów jest bezpłatne i bezproblemowe, względnie kosztuje grosze.
Przy kupnie tak małej działki rolnej agencja właściwie nie korzysta z pierwokupu gdyż cena za działkę jest zbyt wysoka.
Powodzenia i do działania! icon_smile.gif
Link do komentarza
Najlepiej będzie jeśli obecni właściciele wystąpią o odrolnienie działki, co w tej sytuacji powinno być formalnością załatwioną przez gminę. Mogą też złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy, który później można będzie przepisać na nowych właścicieli.

Drugi wariant, to kupienie działki jako rolnej a następnie wystąpienie samemu o jej odrolnienie i wydania warunków zabudowy, co jednak niesie pewne ryzyko, gdy nie ma pewności jakie warunki będzie musiał spełniać planowany dom.
Link do komentarza
Witam dziekuje za odpowiedzi mam jeszcze jedno pytanie chciałem wziąsc ma wyzej opisana dzialke kredyt tylko ze banki chca zaswiadczenia z wydzialu architektury o planie zagospodarowania a taki nie istnieje, w ksiedze jest wpisane dzialka budowlana a w wypisie dzialka rolna, (w ogole tego nie rozumiem) czy istnieje mozliwosc otrzymania od gminy jakiegos zaswiadczenia ktore pomoglo by w otrzymaniu kredytu na dzialke budowlana. Pan w lukasie mowil ze oni niby sie kieruja tylko wypisem z ksiegi i tam jest ze budowlana no ale mowil ze wypis i wyrys tez chca wiec nie wiem jak to potraktuja, moze ktos mial podobna sytuacje pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...