Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym


tedk

Recommended Posts

Serdecznie witam
Mam kilka pytań, przeglądałem pobieżnie FORUM, ale nie znalazłem na nie odpowiedzi.
Mam nowy dom z instalacją CO mieszaną, część to podłogówka, część normalne kaloryfery. Aktualnie CO z piecem elektrycznym - spore koszty, niestety. Zastanawiam się nad zainstalowaniem pompy ciepła.
Moje pytania:
1. Czy na budowę pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym jest potrzebne pozwolenie na budowę lub jakieś inne formalności w wydziale architektury, w gminie lub w innej instytucji.
2. Obok mojej działki biegnie trasa dojazdowa do trasy szybkiego ruchu. W jakiej odległości od tej trasy będę mógł zakopać rury wymiennika ziemnego aby instalacja nie uległa uszkodzeniu. Z uwagi na odwierty poszukiwaczy gazu, budowa studni nie wchodzi w rachubę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Link do komentarza
Formalnie instalacja podziemna pompy ciepła powinna być zinwentaryzowana geodezyjnie, a prace można wykonać po uprzednim zgłoszeniu zamiaru ich prowadzenia. Odległość od drogi nie ma znaczenia, gdyż rury nie są wrażliwe na ewentualne drgania gruntu. Pozostaje do rozważenia kwestia efektywności pracy pompy w istniejącej instalacji, gdyż będzie ona pracować przy znacznie niższych parametrach wody grzewczej niż przy dotychczasowym źródle ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Formalnie instalacja podziemna pompy ciepła powinna być zinwentaryzowana geodezyjnie, a prace można wykonać po uprzednim zgłoszeniu zamiaru ich prowadzenia. Odległość od drogi nie ma znaczenia, gdyż rury nie są wrażliwe na ewentualne drgania gruntu. Pozostaje do rozważenia kwestia efektywności pracy pompy w istniejącej instalacji, gdyż będzie ona pracować przy znacznie niższych parametrach wody grzewczej niż przy dotychczasowym źródle ciepła.



Budynek wykonany jest z YTONGA + 5cm styropianu. poddasze docieplone, skosy 20cm wełny, sufit 40cm wełny. Kaloryfery przeliczyłem na niskie temperatury i sa przewymiarowane. Tej "zimy" przy minusowej temperaturze na zewnątrz i temperaturze wody na piecu zaledwie 50 stopni, wewnątrz bez problemu utrzymywałem temperaturę rzędu 24 - 25 stopni. Właśnie te osiągi zdecydowały, że poważnie rozważam zastosowanie pompy ciepła o mocy rzędu 6 - 8kW.
Przy piecu elektrycznym zwykle ustawiałem temperaturę wody na poziomie 40 stopni i to wystarczało.
Obawiam się jednak drgań gruntu, bo to teren gliniasty. Czy miał może ktos podobne warunki terenowe?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...