Skocz do zawartości

Poszerzenie drogi gminnej kosztem działek przylegających do niej


Recommended Posts

Witam.
Posiadam działkę 95 a gruntów ornych RV do której prowadzi 3 metrowej szerokości droga gminna.
Chciałbym wpłynąć w jakis sposób nan jej poszerzenie do 5 metrów. Nie wiem od czego zacząć. Po mojej stronie do skrzyżowania znajdują się 3 działki (również grunty orne) niezagospodarowane pod kątem budowlanym. Uzyskałem w gminie decyzję o warunkach zabudowy na budowę budynku jednorodzinnego. Jestem w stanie nawet wykupić te 2-metrowe pasy ziemi od każdego z trzech sąsiadów.
1. Czy jest możliwe wydzielenie z gruntu rolnego pasa ziemi na drogę ?
2. Czy tak powstałą nieruchomosc mozna jakoś wcielić do drogi już istniejącej (nadmieniam że jest to na chwilę obecną droga polna , nieutwardzona) ?
Teren nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego.
Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Witam.
Posiadam działkę 95 a gruntów ornych RV do której prowadzi 3 metrowej szerokości droga gminna.
Chciałbym wpłynąć w jakis sposób nan jej poszerzenie do 5 metrów. Nie wiem od czego zacząć. Po mojej stronie do skrzyżowania znajdują się 3 działki (również grunty orne) niezagospodarowane pod kątem budowlanym. Uzyskałem w gminie decyzję o warunkach zabudowy na budowę budynku jednorodzinnego. Jestem w stanie nawet wykupić te 2-metrowe pasy ziemi od każdego z trzech sąsiadów.
1. Czy jest możliwe wydzielenie z gruntu rolnego pasa ziemi na drogę ?
2. Czy tak powstałą nieruchomosc mozna jakoś wcielić do drogi już istniejącej (nadmieniam że jest to na chwilę obecną droga polna , nieutwardzona) ?
Teren nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego.
Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.


Witam
Jestem w podobnej sytuacji, ale trochę dalej, bo mam już dom i część drogi dojazdowej do drogi publicznej też ma 3 metry. Od 3 lat piszę pisma do Miasta o poszerzenie drogi, której właścicielem jest miasto. Przepisy nakazują od 2002 roku, że droga dojazdowa musi mieć min. 5 metrów. Działka od 30 lat była budowlana i poprzedni plan chyba był tak pomyślany, aby przy podziale drugiej połowy pól wydzielić kolejne 3 metry, które dałyby drogę 6-metrową. Jednak po anulowaniu wszystkich PZP stało się to nieaktualne, a teraz na nic nie ma pieniędzy w naszym mieście. Miasto przysyłało różne odpowiedzi, ale ostatnia jest prawdziawa. Do momentu ustanowienia planu zagospodarowania przestrzennego gmina nie może nic zrobić , bo nie ma na to środków. Dopiero po zatwierdzeniu PZP można zrealizować cel polegający na przekształceniu drogi dojazdowej w publiczną i podjęciu działań polegających na dobrowolnym, lub ustawowym wywłaszczeniu właścicieli z ziemii do poszerzenia drogi. W twoim wypadku nie ma tam jeszcze żadnego domu, dlatego wydaje mi się, że tylko PZP może spowodować takie działanie.
Link do komentarza
Skoro masz Kolego warunki zabudowy, to zarządca drogi zapisał zapewne, że możesz budować się w odległości 6 albo 8 metrów od skraju drogi. Jeżeli nie ma bruku, asfaltu czy innej nawierzchni utwardzonej nie znaczy jeszcze, że to nie droga. Ponadto, Kolego drogi, nie oznacza też, że skoro to Twoja działka jest w odległości np. 2 metry od drogi, to sobie wybudujesz piękny żelbetowy mur obronny dla Twojego dworzyszcza. To samo dotyczy sąsiadów. Poza tym, wiele dróg o bardzo intensywnym ruchu posiada szerokość jezdni utwardzonej poniżej 4 metrów. Więc spokojnie, szacunek dla innych użytkowników, a jeżeli masz gdzie trzeba układy, to Ci utwardzą. Jeśli nie, to zrób sobie sam. C'est la vie. Pozdro
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...