Skocz do zawartości

Co mi da rekuperator i ile kosztuje?


Gość

Recommended Posts

Dużo ostatnio mówi się o rekuperatorach.
Ja mam następujące pytania:
- Ile kosztuje rekuperator
- Ile kosztuje jego instalacja
- Co zyskam dzięki założeniu tego urządzenia (zakładam, ze coś więcej niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej)
- Jak długo rekuperator pochodzi bez napraw
- Jak często trzeba to urządzenie serwisować
- Czy w pzrewodach nie pojawi się grzyb, pleśń albo coś podobnego?
- Czy rekuperator używam także latem, czy tylko zimą i w chłodniejsze dni?
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź
Roman
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
- Ile kosztuje rekuperator
- Ile kosztuje jego instalacja
Należy przede wszystkim zacząć od tego, że wentylacja mieszkania/domu jest koniecznością dla dobrego samopoczucia, anie luksusem. Dlatego też powinna być jak najlepiej dopasowana do konkretnego budynku, uwzględniając zapotrzebowania domowników, m.in. liczbę osób, fakt dużej ilości roślinności, wielkość pomieszczeń i ich zastosowanie, etc. Dlatego też trudno jest bez tych informacji odpowiedzieć na dwa pierwsze pytania - o koszt instalacji. Tak naprawdę z kupnem rekuperatora jest tak jak z samochodem - im tańszy kupimy, tym więcej "czynności obsługowych" będziemy musieli wykonać później. Dobrej klasy rekuperator (choć są na rynku zarówno tańsze jak i droższe modele) to wydatek rzędu 5000 - 6000zł (dla domu o średniej powierzchni ok. 150 - 200m2). Należy liczyc się z tym, że koszt istalacji jest proporcjonalny do kosztu rekuperatora, tzn. im większy (i droższy) model jest nam potrzebny, tym bardziej rozbudowana będzie instalacja. Nie będzie więc chyba przesadą, jesli przyjmiemy, że koszt pozostałej instalacji, to mniej więcej drugie tyle, co koszt rekuperatora.

- Co zyskam dzięki założeniu tego urządzenia (zakładam, ze coś więcej niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej)

Większość osób liczy przede wszystkim na zyski w kosztach ogrzewania budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w najszczelniejszym domu, poprzez wentylację tracimy ok. 50-60% ciepła. Pozostałych strat nie da się uniknąć, bez zamurowania i ocieplenia drzwi i okien oraz odcięcia kanalizacji. Dlatego też Zawsze będziemy musieli mieszkanie dogrzewać. Większość rekuperatorów ma sprawność rzędu 60 - 70%. Oczywiście w warunkach laboratoryjnych można uzyskiwać paramerty dużo wyższe, ale liczy się przecież to, co klient uzyska zimą w mieszkaniu, a nie to, co teoretycznie potrafi wymiennik ciepła. Tak więc najczęściej poruszany zysk w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, to realne zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%. Tak naprawdę podstawową zaletą jest dostarczane zawsze czyste powietrze do mieszkania i eliminacja nadmiaru wilgoci (zaleca się w pomieszczeniach wilgotnych stosowanie czujników wilgotności). Jeśli rekuperator jest wyposażony w filtry klasy EU7, da to ulgę osobom z alergiami lub chorym na astmę. Czyste powietrze oznacza również rzadsze pranie firanek i odkurzanie. Już nigdy nie będziemy narażeni na przeciągi. Poza tym - w przeciwieństwie do weentylacji grawitacyjnej, która najlepiej funkcjonuje zimą lub wtedy, gdy dom nie jest zamieszkały - bez względu na porę roku będziemy się cieszyć świeżym powietrzem.

- Jak długo rekuperator pochodzi bez napraw

Własciewie konserwowany, tj. z regularnie czyszczonymi i wymienianymi filtrami, powinien działać latami - podobnie jak kocioł c.o.

- Jak często trzeba to urządzenie serwisować

Standardowo należy zajrzeć do wnętrza dwa razy w roku: na koniec zimy (sprawdzić stan filtrów i wymiennika - warto przy zakupie sprawdzić, czy łatwo się wysuwają do kontroli, a przy tym wymiennik jest uszczelniony - i wyczyścić jeśli jest taka potrzeba) oraz na koniec lata - wtedy należy wymienić filtry i ponownie sprawdzić, czy nic nie utknęło w wymienniku i wentylatorach. Warto wspomnieć, ze np. centrale sterowane cyfrowo serii VALLOX same przypominają, kiedy należy do nich zajrzeć.

- Czy w pzrewodach nie pojawi się grzyb, pleśń albo coś podobnego?

To jest bardzo istotne pytanie, którego o dziwo większość ludzi nie zadaje. Obecnie w opracowaniu jest norma wymuszająca regularne czyszczenie instalacji wentylacyjnych. Wprawdzie filtry wyłapią większość zanieczyszczeń, a wilgotność w przewodach nawiewnych będzie niewielka (wiekszość wilgoci wykropli się na wymienniku - powinien mieć możliwość odprowadzenia skroplin) jednak ryzyko zawsze istnieje. Warto zaprojektować istalację tak, aby można było ją w razie potrzeby czyścić.

- Czy rekuperator używam także latem, czy tylko zimą i w chłodniejsze dni?

Jak już wspomniałem, rekuperator ma przede wszystkim dostarczać czyste swieże powietrze, dlatego centrala powinna pracować non stop cały rok. Latem wymiana ciepła nie jest nam potrzebna, dlatego warto jest w tym czasie zrezygnować z wymiennika. W tańszych modelach trzeba wtedy wyjąć wymiennik i włożyć tzw. wkład letni, natomiast dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest wbudowany by-pass wymiennika, który trzeba jedynie uruchomić we własciwym czasie. Ciekawym przykładem jest centrala VALLOX DIGIT SE, która posiada sterowany by-pass termostatem, dzięki czemu np. w sierpniu w ciągu dnia wymiennik jest omijany, natomiast w zimą noc automatycznie zostanie uruchomiony odzysk ciepła dogrzewający nawiewane powietrze.

Chcesz wiedzieć więcej: venture@venture.pl
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
[quote="Venture Industries"]- Ile kosztuje rekuperator
- Ile kosztuje jego instalacja
Należy przede wszystkim zacząć od tego, że wentylacja mieszkania/domu jest koniecznością dla dobrego samopoczucia, anie luksusem. Dlatego też powinna być j

Witam!

Robicie Państwo instalacje ze żwirowym GWC?

Pozdrawiam
Przemo
Link do komentarza
Cytat

Co to znaczy "ze żwirowym GWC"? Napisz coś bliżej na ten temat.



Znalazłem już to w Necie (www.taniaklima.pl). Zamiast rurowego wymiennika ciepła jest złoże żwirowe przez które powietrze idące z czerpni filtruje się z pyłów, bakterii (...) i grzybów i dociera czyste do reku. Brałem to poważnie pod uwagę jako alternatywę dla GWC rurowego (bo cholera wie co się tam zalęgnie po kilku latach-choć niektórzy walą sobie na wejściu do reku filtr UV i gwiżdżą na to. [Równie dobrze można sobie jak M. Jackson kupić maskę, ale bez jaj!]). Jednakże gdzieś wyczytałem:"a co jak w złoże wejdzie sobie krecik i ducha wyzionie? Zapaszek w domku że hej!" Stąd moje wątpliwości, co fachowcy i praktycy na ten temat?

Pozdrawiam

Przemo
Link do komentarza
[quote="przemo"]
Witam!

Robicie Państwo instalacje ze żwirowym GWC?


Niestety, firma Venture Industries Sp. z o.o. nie wykonuje instalacji, a jedynie prowadzi sprzedaż central wentylacyjnych firmy VALLOX.

Zapraszamy: www.venture.pl/
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Brałem to poważnie pod uwagę jako alternatywę dla GWC rurowego (bo cholera wie co się tam zalęgnie po kilku latach.... Jednakże gdzieś wyczytałem:"a co jak w złoże wejdzie sobie krecik i ducha wyzionie? Zapaszek w domku że hej!" Stąd moje wątpliwości, co fachowcy i praktycy na ten temat?
Przemo


Fachowcy na to:
Kret żeby chciał tam wejść musi mieć w tym interes, czyli jedzenie. W czystym płukanym żwirze nie ma nic, po prostu nic (nawet zapachu) i co ON miałby tam szukać? Biednego KRETA się uczepili. Mało tego chcą go tam jeszcze zabićicon_smile.gif
Kilkunastoletni urzytkownicy-praktycy z biurowca EXBUDU w Kielcach twierdzą, że żwir na wlocie jest zakurzony, ale nie ma w nim czynnie biologicznie zanieczyszczeń
Pozdrawiam
Witek
Link do komentarza
[quote="Roman"]Dużo ostatnio mówi się o rekuperatorach.
Ja mam następujące pytania:
- Ile kosztuje rekuperator
- Ile kosztuje jego instalacja

Masz dużo pytań ale NIC nie powiedziałeś o swoich parametrach.
To tak jak zapytac kogoś na Forum - ILE KOSZTUJE samochód i co mnie on da?. Na część drugą pytania jakoś można odpowiedzieć ale na pierwszą , nie znając twojej preferencji estetycznych i portfela- ni w cholerę.
Opisz co chcesz osiągnąć mająć rekuperator (jakie sa twoje oczekiwania)
WTEDY można ci coś doradzić i napisać.
W innym przypadku będziesz czytał kaszkę jaką przedmówcy cię uraczyli
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
My z żoną budujemy dom o powierzchni 160 m2. Parterowy z poddaszem użytkowym. Myślę nad rekuperatorem ale niestety nikt z moich znajomy jeszcze u siebie tego nie stosował i nie bardzo wiem na czym powinienem się skupić przy wyborze firmy/produktu oraz przy montażu tego urządzenia? Będę wdzięczny za pomoc w uzyskaniu praktycznych wskazówek.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

My z żoną budujemy dom o powierzchni 160 m2. Parterowy z poddaszem użytkowym. Myślę nad rekuperatorem ale niestety nikt z moich znajomy jeszcze u siebie tego nie stosował i nie bardzo wiem na czym powinienem się skupić przy wyborze firmy/produktu oraz przy montażu tego urządzenia? Będę wdzięczny za pomoc w uzyskaniu praktycznych wskazówek.



A gdzie budujesz?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Zastanów się.
Jeśli w domu masz chłodniej niż na zewnątrz, a obie strugi powietrza przechodzą przez wymiennik, to następuje ochłodzenie powietrza nawiewanego przez wywiewane.
Ale jeśli zależy Ci żeby to ciepłe powietrze napływała bezpośrednio do wnętrz, to wystarczy by-pass na jednej ze strug i już nie następuje rekuperacja.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...