Skocz do zawartości

kradzież z parkingu


Gość

Recommended Posts

Firma X wydzieliła ze swojej działki plac. Ogrodziła go i zainstalowała dwie bramy, przez które wjeżdżały i wyjeżdżały parkujące samochody. Mój samochód przyjął pracownik parkingu pobrał stosowną opłatę i wręczył pokwitowanie. Na następny dzień nie znalazłem jednak swojego samochodu na parkingu, a pilnujący nie potrafił wyjaśnić, co stało się z autem. Dochodzenie w sprawie kradzieży samochodu zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. W tej sytuacji zażądałem odfirmy X zwrotu równowartości ukradzionego samochodu. Jednak kategorycznie mi odmówiono, twierdząc, że pozostawiłem samochód na własne ryzyko, ponieważ jest to parking niestrzeżony.
Link do komentarza
W tej sytuacji jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy za utracony samochód jest droga sądowa. W związku z tym należy ustalić, czy parking był parkingiem strzeżonym gdyż jest to kluczowe pytanie dla rozstrzygnięcia opisanego sporu. Prowadzący parkingi strzeżone zawierają z posiadaczami samochodów umowę przechowania (art. 835 k.c.). Podstawowym obowiązkiem przechowawcy jest takie postępowanie, które nie pogorszy stanu rzeczy oddanej na przechowanie. Osoba prowadząca parking powinna więc przechowywać pojazdy w taki sposób, do jakiego się zobowiązała, a w przypadku braku wyraźnych postanowień umownych w sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności (art. 837 k.c.). Prowadzący parking jest więc zobowiązany do zachowania należytej staranności w czasie sprawowania pieczy nad pojazdami. Obowiązek zachowania należytej staranności nie zależy od tego, czy przechowanie ma charakter odpłatny czy nieodpłatny.
Nie ulega więc wątpliwości, że osoby prowadzące parkingi strzeżone odpowiadają za wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zniszczenia lub utratę parkującego samochodu na podstawie art. 471 k.c. Ponadto wszelkie zastrzeżenia osoby prowadzącej parking strzeżony, że nie będzie odpowiadała za kradzież lub zniszczenie oddanego jej na przechowanie samochodu, pozostają bez znaczenia dla ich odpowiedzialności.

W orzecznictwie przyjmuje się, że o tym, czy parking jest strzeżony decydują następujące cechy: wyraźne oznaczenie parkingu jako strzeżonego albo ulokowanie na jego terenie urządzeń, które pozwalają wyrobić u kierowcy przekonanie, że samochody są cały czas pilnowane przez obsługę parkingu, chronione przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Takimi urządzeniami mogą być: ogrodzenie parkingu ze wszystkich stron, brama ze szlabanem, kolczatki na jezdni usuwane przy wypuszczaniu samochodu z parkingu, inne zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne, budka strażnicza, wyraźnie oznaczone osoby pilnujące samochodu, sprawdzanie, czy osoba wyprowadzająca określony samochód z parkingu jest do tego legitymowana, wywieszony regulamin parkingu strzeżonego, znak legitymacyjny wydawany przy przyjmowaniu samochodu na parking, na którym umieszczona jest marka i numer seryjny samochodu, lub miejsce postojowe przypisane do tego pojazdu.

Jeżeli takic urządzeń pozbawiony był parking nie można więc wykluczyć, że zawarł Pan z firmą X jedynie umowę najmu miejsca postojowego za stosowny czynsz.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom
Link do komentarza
  • 14 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...