Skocz do zawartości

Ławy pod wodą


Recommended Posts

Witam wszystkich,
Moj budynek jest niepodpiwniczony. Lawy zostaly zalane w grudniu na gruncie nieprzepuszczalnym (gliny). Dzialka znajduje sie na terenie z wysokim poziomem wod gruntowych, przede wszystkim wiosna. W poniedzialek chce przystapic do budowania scian fundamentowych. Niestety w chwili obecnej lawy znajduja sie pod 5-10 cm warstwa wody. Chce odpompowac te wode i przystapic do izolowania law i budowania scian fund.

Mam w zwiazku z tym 2 pytania:

1. Kiedy po odpompowaniu wody moge przystapic do kladzenia Papy na lawy? (Czy zaraz po odpompowaniu i zagruntowaniu? I czy w ogole mozna gruntowac mokre lawy?)
2. Czy potrzebny mi drenaz? Sciany fundamentowe beda mialy 120 cm wysokosci.

Serdecznie dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam,
Pawel
Link do komentarza
Zamiast odpompowywania lepiej poczekać aż woda sama opadnie, gdyż prace w rozmokłym gruncie będą znacznie utrudnione, a pompowanie może spowodować podmywanie ławy. W budynku niepodpiwniczonym kładzenie papy na ławie nie ma żadnego sensu, gdyż przed przesiąkaniem wody chroni wyłącznie izolacja ułożona powyżej poziomu gruntu. Również zbędne jest układanie drenażu..
Link do komentarza
Jeśli odpompujesz tą wodę - to ona i tak za chwilę się pojawi spowrotem - skoro jest tam wysoki poziom wód. Spotkałam się z czymś takim, że ktoś wykopał rowy na działce na czas budowy - na głębokość większą niż głębokość fundamentów - i tam woda się gromadziła - a nie w wykopie pod fundament. Tylko o tym słyszałam - nie wiem czy to może być skuteczne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...