Skocz do zawartości

Żółty piach - co z tym zrobić?


lui

Recommended Posts

witajcie,

Własnie zaczeliśmy budować dom, mąż zajmuje się budową a ja planuję ogród. Niestety cała nasza działka to żólty piach, tak jak wszędzie dookoła. Nim zamieszkamy w nowym domu minie jeszcze3-4 lata, ale chciałabym juz zacząc coś robić z tym piachem. Na pewno trzeba bedzie nawieźć ziemi (to już wiem). Czy są sposoby, żeby użyźnić troche ten piach? Słyszałam o sianiu łubinu, ale czy to wystarczy? Chyba można coś zrobić przez te kilka lat, zanim skończymy roboty i nawieziemy ziemi? Wyczytałam, że łubić trzeba siać własnie teraz, pod koniec marca, na początku kwietnia. \
Może ktos miał podobne podłoże i ma teraz piekny ogród i bujny trawnik?
Będę wdzięczna także za polecenie jakies laktury lub strony www.
Link do komentarza
Cytat

witajcie,

Własnie zaczeliśmy budować dom, mąż zajmuje się budową a ja planuję ogród. Niestety cała nasza działka to żólty piach, tak jak wszędzie dookoła. Nim zamieszkamy w nowym domu minie jeszcze3-4 lata, ale chciałabym juz zacząc coś robić z tym piachem. Na pewno trzeba bedzie nawieźć ziemi (to już wiem). Czy są sposoby, żeby użyźnić troche ten piach? Słyszałam o sianiu łubinu, ale czy to wystarczy? Chyba można coś zrobić przez te kilka lat, zanim skończymy roboty i nawieziemy ziemi? Wyczytałam, że łubić trzeba siać własnie teraz, pod koniec marca, na początku kwietnia. \
Może ktos miał podobne podłoże i ma teraz piekny ogród i bujny trawnik?
Będę wdzięczna także za polecenie jakies laktury lub strony www.


Nie wiem sianie łubinu wiele pomoże - sieje się go na ziemi, która jest urodzajna,(na której coś rosło) a nie na piachu, piach się w ziemię nie zamieni - niestety.
Skoro zaczęliście właśnie budować dom, to pewnie będziecie mieli koparkę do kopania fundamentów - dobrze by było zebrać część tego piachu i wysypać trochę urodzajnej czarnej ziemi, bo trawnik na piachu - niestety się nie uda - będzie wysychał. Możesz wymienić ziemię narazie tylko w miejscu odległym od budynku i tam już posadzić rośliny (drzewa, krzewy), które za 3-4 lata pięknie już ci urosną. W pobliżu domu nie ma to sensu, gdyż rośliny zostały by zniszczone podczas budowy. icon_wink.gif (moją piękną sosnę wys. 1,6m - samosiejkę- jedyne drzewko jakie rosło na działce podczas budowy - ktoś złamał icon_evil.gif )
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem sianie łubinu wiele pomoże - sieje się go na ziemi, która jest urodzajna,(na której coś rosło) a nie na piachu, piach się w ziemię nie zamieni - niestety.
Skoro zaczęliście właśnie budować dom, to pewnie będziecie mieli koparkę do kopania fundamentów - dobrze by było zebrać część tego piachu i wysypać trochę urodzajnej czarnej ziemi, bo trawnik na piachu - niestety się nie uda - będzie wysychał. Możesz wymienić ziemię narazie tylko w miejscu odległym od budynku i tam już posadzić rośliny (drzewa, krzewy), które za 3-4 lata pięknie już ci urosną. W pobliżu domu nie ma to sensu, gdyż rośliny zostały by zniszczone podczas budowy. icon_wink.gif (moją piękną sosnę wys. 1,6m - samosiejkę- jedyne drzewko jakie rosło na działce podczas budowy - ktoś złamał icon_evil.gif )


Cze.Masz rację że na piachu łubin nie wyrośnie.Jak chce się mieć trawnik to niestety trzeba ze 30cm dobrej gleby.Dobrą metodą jest dać ogłoszenie ,,przyjmę ziemię pod trawnik"można uzyskać w ten sposob tanio glebę z budów gdzie jest jej nadmiar.Pozdro icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Są trawy rosnące na wydmach. Czy użyźniają piach? Nie wiem. Spróbować można.


Trawy nie użyźnią piachu gdyż zwyczajnie nie urosną na piachu...
Można użyźnić glebę za pomocą obornika - rozłożyć na całej powierzchini działki (tam gdzie będą rośliny) i zaorać - lub przekopać łopatą - tak aby obornik został przykryty warstwą ziemi. Robi się to jesienią (zapach jest niesamowity).
Jednak skoro na działce jest piach nie obędzie się bez nawiezienia ziemi - łąkowa ziemia jest tańsza od ogrodowej. Ja płaciłem za 1 wywrotkę łąkowej ziemi 500zł, a za ogrodową 800zł.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...