Skocz do zawartości

kominek + solara + kocioł gazowy ?


LUCas

Recommended Posts

Hej, mam pytanie, czy ktoś ma w swoim domu lub zakładał u kogoś instalacje w którym woda do centralnego i użyteczna jest podgrzewana prze kolektor słoneczny najlepiej próżniowy, kominek z płaszczem wodnym z zamkniętą komorą spalania oraz kotłem gazowym z zamknięta komorą spalania ? Interesuje mnie koszt takiej instalacji dla przeciętnego dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150m^2 z wentylacją mechaniczną (rekuperator). Chciałbym znać wasze opinię na temat jak zbudować taki system ogrzewania, jak się sprawdza w praktyce, jakie są koszty ogrzewania domu i wody użytecznej w takim systemie, wady oraz zalety no i wasze opinie na ten temat icon_smile.gif
Link do komentarza
Witam.

Specjalizuje sie w montazu kolektorow slonecznych na potrzeby CWU i CO (najlepiej podlogowka).
Od okolo 4 lat tworze takie instalacje z jednym buforem. Jest to zasobnik cwu wbudowany w bufor co.
Do niego mozna podlaczyc 3 niezalezne zrodla ciepla + kolektory sloneczne, oraz 2 odbiorniki ciepla (podlogowka lub grzeniki, basen).
Przy jednoczesnym podgrzewaniu bufora CO podgrzewa sie woda uzytkowa.
W najnizsza czesc zbiornika podlaczam najtansze zrodla ciepla - kolektory sloneczne, kominek z plaszczem wodnym.
Wyzej mozna podlaczyc cos drozszego (gaz, olej).

Niedawno ukonczylem taka instalacje:
Inwestor ma budynek o powierzchni 170m2.
W calym budynku ulozone jest ogrzewanie podlogowe + 3 drabinki w lazienkach.
Jedynymi zrodlami zasilania są kolektory sloneczne oraz kominek z plaszczem wodnym.
Koszt calej instalacji (podlogowka, wod-kan, 8 kolektorow slonecznych, kominek, zasobnik 1500/300) wyniosl okolo 62.000zl.
Moj klient robil wywiad u siebie na osiedlu (Konty pod Bydgoszcza).
Od sasiada z blizniaczego domu dowiedzial sie, ze zaplacil o 15.000zl mniej niz moj klient.
Ale.... Sasiad ma zainstalowany kominek z plaszczem wodnym i kociol kondensacyjny na gaz LPG, oraz wszedzie podlogowke.
Od listopada jest juz po dwoch tankowaniach butli, a moj klient rece zaciera, bo "przeplacil" 15000zlotych, ale zwroci mu sie to w ciagu 4 lat.

A wiec mozna sie bawic jeszcze dodatkowo w kotly kondensacyjne i rekuperatory (tylko w przypadku szczelnego domu), tylko pytanie po co?


Pozdrawiam
Wesolych Świąt zycze.

Maciej Płokarz
Link do komentarza
Cytat

Od okolo 4 lat tworze takie instalacje z jednym buforem. Jest to zasobnik cwu wbudowany w bufor co.
Do niego mozna podlaczyc 3 niezalezne zrodla ciepla + kolektory sloneczne, oraz 2 odbiorniki ciepla (podlogowka lub grzeniki, basen).




jakiej firmy jest ten bufor ? mógłbyś mi powiedzieć jakie urządzenia montuje się w systemie gdzie jest układ solarny i kominek z płaszczem wodnym ?icon_smile.gif znam to tylko z teorii narazie, chciałem coś od specjalisty usłyszeć icon_smile.gif
Link do komentarza
Bufor jest Austriackiej firmy Solektor, tej samej, ktora produkuje kolektory słoneczne.
Nie za bardzo rozumiem, o co chodzi z tymi urzadzeniami?
Moge sie tylko domyslac ze chodzi o zrodla ciepla.
Wiec sa to: Kociol gazowy (pracujacy w ukladzie otwartym (Beretta), lub zamknietym (wtedy trza dac wymiennik plytowy)), Kociol olejowy (nalezy dolaczyc wymiennik plytowy), kociol weglowy (oczywiscie pracujacy w ukladzie otwartym).

Chyba o to Ci chodzilo.
Jesli nie, to napisz dokladnie co miales na mysli.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Schemat jest bardzo podobny do tych, ktorych ja uzywam.
Troche za duzo elektorzaworow trojdrogowych (potrafia nawalac), ale jest to zwiazane z tym, ze zasobnik posiada mala ilosc kroccow.
Zastosowali w swoim schemacie kominek, ktory dziala w ukladzie otwartym, kociol gazowy w ukladzie zamknietym, oraz CO w ukladzie zamknietym. Dołozyli (poniewaz to konieczne) wymiennik plytowy i dodatkowa pompe.
Uklad ten na pewno jest drozszy, niz gdyby zainstalowano kociol gazowy pracujacy w ukladzie otwartym (Beretta).
Ale ogolnie idea jest podobna.

Druga sprawa. Na stronie 11 pokazany jest taki zestaw do wspomagania CWU (3-4 osob) i wspomagania CO (200m2).
Wszystko sklada sie z 3 kolektorow o powierzchni 9,63m2 i zasobnika 550/150l oraz calej armatury mocujacej i sterujacej.
Objetosc bufora jest za mala, aby (nawet gdyby prozniowki nagrzaly zasobnik do 80*C) wystarczylo to do podgrzewania podlogowki w tak duzym (200m2) domu.
Nie starczy rowniez ciepla, na dzien nastepny, gdyz za maly jest zasobnik. Nalezaloby zwiekszyc pojemnosc bufora, a co za tym idzie ilosc kolektorow i to koszt drastycznie wzrasta.
Mozna rowniez wyrownac mala pojemnosc bufora, zainstalowaniem (tak jak WATT to zaproponowal) dodatkowo kotla gazowego. Co niestety w obecnych czasach cenowych nie wypadnie zbyt korzystnie.
Nalezy wowczas zastosowac dodatkowe zrodlo ciepla - kociol, kominek lub cos jeszcze.

W moim rodzinnym domu (180m2) mam zasobnik 400l czasem go wygrzewam nawet do 80 stopni. W calym budynku jest zainstalowane ogrzewanie podlogowe. Przez cala noc, potrafi mi wyciagnac cale cieplo i mam w zasobniku 20*C, a dom wcale nie jest energochlonny.

Tak jak pisalem we wczesniejszych postach, stosuje w instalacjach dla domow (180m2), 8 kolektorow oraz zasobnik 1500/300l.
W domu 180-200 m2 spokojnie wystarcza kolektory i kominek, bez koniecznosci instalowania dodatkowych zrodel ciepla, takich jak kociol gazowy. Ale jest to dla ludzi nieleniwych.


Pozwolilem sobie zalaczyc schemat instalacji centralnego ogrzewania domu, ktory opisalem wyzej.

Pozdrawiam
Maciej Płokarz

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Hej, mam pytanie, czy ktoś ma w swoim domu lub zakładał u kogoś instalacje w którym woda do centralnego i użyteczna jest podgrzewana prze kolektor słoneczny najlepiej próżniowy, kominek z płaszczem wodnym z zamkniętą komorą spalania oraz kotłem gazowym z zamknięta komorą spalania ?


W lecie robiłem dokładnie taką instalację dla domu 450m2.W większości podłogówki.
Ze względu na to,że klient sam kupił za mały kominek,to kocioł kondensacyjny jest głównym źródłem ciepła.Kominek służy do ogrzewania tylko w cieplejsze dni i do grzania c.w.u. A solar,wiadomo,jak słoneczko grzeje.
Link do komentarza
mam pytanie o bufor mam dom 120m2 głównym źródłem ciepła będzie kocioł gazowy kondensat nie będe instalował kominka z płaszczem wodnym z salonu nie robie kotłowni icon_biggrin.gif ale zainstaluje sobie zestaw solarny próżniowy no i czy bufor 750/200 starczy w przyszłości do kupie solary ale teraz zastanawiam sie gdzie włożyć bufor i koszt bufora jaki jest ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...