Skocz do zawartości

Płyty eternitowe


Recommended Posts

Kupiłem w ubiegłym roku małe gospodarstwo na wsi. Cena nie była wysoka, budynki jeszcze trochę postoją. Jestem zadowolony!
W tym roku zaplanowałem wymianę płyt eternitowych z dachu budynku gospodarczego, w którym mam obecnie garaż.
Widziełem, jak to robią sąsiedzi. Po prostu zrzucają z dachu, układają na przyczepę i wywożą do lasu albo w tzw. doły, czyli miejsca, gdzie kiedyś wybierano piach. Dziś jest tam nielegalne wysypisko śmieci, których nie chce zabrać Zakład Oczyszczania.
Nie chciałbym tak zrobić, bo wiem, że te płyty pylą i są rakotwórcze. Nie znam żadnej firmy, która jest w stanie niedrogo zabrać z mojego podwórka ten kłopot.
Mieszkam na wsi kilkadziesiąt kilometrów na południe od Warszawy. Proszę o kontakt do takich firm (jeżeli jest to możliwe proszę także o cenę).
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Organizacja usuwania odpadów - w tym niebezpiecznych należy do ustawowych zadań gminy i tam należy zwróć się o wskazanie firmy zajmującej się wywozem eternitu. Mozna również wymiane pokrycia dachowego zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej, która sama zajmie się tym problemem.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Redakcja__
Gmina oczywiście nie wywozi eternitu, ale powinna wskazać koncesjonowaną firmę która się tym zajmuje. Koszty są umowne i zależą miedzy innymi od odległości od składowiska oraz opłat za unieszkodliwienie. Orientacyjnie może to kosztować powyżej 500 zł od tony.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Skąd redakcja wzięła cenę za tonę (500 zł)? W mojej gminie na Mazurach firma może wywiezie, ale chce 25 zł za m.kw. porycia dachowego za utylizację i kolejne pieniądze za zdjęcie. Wychodzą kosmiczne pieniądze (tyle samo będzie mnie kosztowało pokrycie dachu dachówką ceramiczną).
Może redakcja poda adres firmy, która wywozi w wyżej podanej cenie eternit?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Redakcja__
Adresy firm zajmujących się wywozem eternitu mozna znaleźć choćby w lokalnej książce telefonicznej. Podane koszty wywozu w granicach 500 zł/tonę oferowane są przez firmy działające w okolicach Warszawy.
Link do komentarza
Najniższą cenę, jaką znalazłem to 1,8 zł za kg - odbiór. Trzeba doliczyć zdjęcie eternity z dachu.
Za tonę wyjdzie jednak 1800 zł.
Sporo więcej niż 500 za tonę.
Gdzie najtaniej - napiszcie!!!
Link do komentarza
Też mam problem z eternitem. Słyszałem, że zgodnie z umową z Unią Europejską musimy zdjąć eternit z dachów w całej Polsce w ciągu siedmiu lat. Czy to prawda?
Kiedyś, gdy moi dziadkowie budowali dom, wszyscy kupowali eternit, bo był śmiesznie tani. Dodatkowo gdy ktoś postanowił zmienić pokrycie ze słomy (a takich pokryć była wtedy większość m.in. na stodołach), eternit dostawał z gminy za darmo. Dlatego obecnie całe wsie pokryte są eternitem.
Może za kilka lat, gdy termin zdjęcia eternitu będzie bardzo blisko, gminy też będą dofinasowywać nowe pokrycia?
Link do komentarza
Redakcja:
Termin to 2032 rok!
Niestety, nic nie słychać o tym, aby gminy miały dofinansowywać pokrycie dachu blachą albo choćby papą.
Problem umowy z Unią Europejską jest bardziej złożony. Rzeczywiście, data, kiedy eternit ma zniknąć z dachów jest już zapisana w Dzienniku Ustaw, ale mamy na to dużo więcej czasu niż siedem lat.
- Termin podany jest w tzw. programie azbestowym w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w Dzienniku Ustaw 192 z 2003 roku, poz. 1876, paragraf 2. Wpisano tam datę 2032 roku jako ostateczne wyeliminowanie azbestu z dachów. Jeszcze przez 28 lat eternit, który zawiera azbest, może leżeć na dachach – wyjaśnia Ryszard Purski z Departamentu Polityki Ekologicznej przy Ministerstwie Środowiska.
Według Ryszarda Purskiego problem odpadów leży w gestii gmin i to one powinny wprowadzac odpowiednie programy.
- To wynika z zobowiązań ustawowych. Usuwanie m.in. pokryć eternitowych gminy powinny umieszczać w swoich planach – wyjaśnia Ryszard Purski.
Link do komentarza
Z wypowiedzi pana Ryszarda Purskiego wynika, że gminy powinny pomóc w zmianie pokryć dachowych. Mam małą nadzieję, że moja gmina na swój koszt wynajmie firmę, która zabierze płyty z azbestem z mojego podwórka. Jak to jest w Polsce, czy zdarzają się gminy, które pomagają mieszkańcom rozwiązać ten problem?
Link do komentarza
Redakcja:
Walcz w gminie o pomoc!
Gminy powinny problem odpadów niebezpiecznych (także płyt eternitowych) wpisywać do swoich zadań. Mogą także dofinansować odbiór niebezpiecznych odpadów, ale trzeba to poruszyć np. na sesji gminy.
Kilka gmin już zaczęło rozwiązywać ten problem. Najbardziej przyjazny program dla swoich mieszkańców wdrożono w życie w gminie Milanówek k. Warszawy.
- Nasi mieszkańcy płacą tylko 20% kosztów wywozu i utylizacji płyt eternitowych – mówi podinspektor Emilia Misiak z referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Milanówku.
W ubiegłym roku z programu skorzystało 30 osób od których odebrano 35 ton eternitu. W tym roku przez pięć miesięcy stare pokrycia oddało kolejne 30 mieszkańców. Mieszkaniec Milanówka za odebranie tony odpadów z eternitu płaci tylko 100 zł, ponieważ urzędnicy ogłosili przetarg i wybrali najtańszą firmę. Koncesjonowany odbiorca bierze 500 zł za tonę eternitu od gminy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 6 lata temu...
Cytat

Kupiłem w ubiegłym roku małe gospodarstwo na wsi. Cena nie była wysoka, budynki jeszcze trochę postoją. Jestem zadowolony!
W tym roku zaplanowałem wymianę płyt eternitowych z dachu budynku gospodarczego, w którym mam obecnie garaż.
Widziełem, jak to robią sąsiedzi. Po prostu zrzucają z dachu, układają na przyczepę i wywożą do lasu albo w tzw. doły, czyli miejsca, gdzie kiedyś wybierano piach. Dziś jest tam nielegalne wysypisko śmieci, których nie chce zabrać Zakład Oczyszczania.
Nie chciałbym tak zrobić, bo wiem, że te płyty pylą i są rakotwórcze. Nie znam żadnej firmy, która jest w stanie niedrogo zabrać z mojego podwórka ten kłopot.
Mieszkam na wsi kilkadziesiąt kilometrów na południe od Warszawy. Proszę o kontakt do takich firm (jeżeli jest to możliwe proszę także o cenę).




Aby ususkac dofinansowanie Gmina a raczej rada Gminy musi zatwierdzić program usuwania azbestu. Jeżeli gmina korzysta z dofinansowania z WFOŚ to sprawa prosta (składamy w terminie wniosek idostajemy refinansowanie ) ale jezeli Wójtowi czy radnym się poprostu nie chce nic z tym robić to trzeba złożyć oficjalne pismo na radę Gminy, że posiadam jako właściciel budynek pokryty eternitem zawierającym szkodliwe włókna azbestu i prosze o wprowadzenie w tej gminie programu usuwania azbestu i pozyskanie dla gminy środków. Jeżeli w odpowiedzi usyskamy, że albo gmina nie ma pieniędzy albo odpisza nam coś związanego ze spychologią odwołujemy sie zgodnie z KPA do sądu (kolegium odwoławcze) i mamy sprawę wygraną. W trybie pilnym musza wprowadzić program.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...