Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - ułożenie rur


Recommended Posts

Dzień dobry 😉 Remontuję swój dom. Obecnie przygotowuję się do układania ogrzewania podłogowego na piętrze (ok 70m2). Mam do zrobienia: kuchnię (14,5 m2), salon (16 m2), sypialnię (16 m2), pokój (8,6 m2), przedpokój (7,7 m2) oraz łazienkę (3,5m2). W kuchni, salonie i sypialni planuję zrobić dwa obwody. Chcę ułożyć rurki co 10 cm (i zrobić zagęszczenie przez pierwsze dwa rzędy co 5 cm lub 7,5 cm przy ścianach zewnętrznych przy których nie będzie mebli w tych pokojach). Największy obwód według wstępnych obliczeń będzie w pokoju 8,6m2 – od rozdzielacza jest do niego ok. 5 m, poza tym jest to najzimniejszy pokój, posiada 2 ściany zewnętrze, a trzecia jest na klatkę schodową. Zgodnie z tym co czytałem długość obwodów powinna być zbliżona. Natomiast nie wiem jak zrobić łazienkę, bo licząc 1m2 10m rury wychodzi 35m rury, co w porównaniu z pozostałymi obwodami w granicach 80-100m jest dużą różnicą. Czy powinienem zatem ułożyć w łazience rury gęściej (co 5 cm), tak żeby obwód miał ok 70m i nie było takiej różnicy? Czy takie zagęszczenie (linie brzegowe) przy ścianach zewnętrznych będzie dobrym rozwiązaniem? Będę ogromnie wdzięczny za porady i dodatkowe wskazówki na co zwracać uwagę.

Link do komentarza

Co będzie źródłem ciepła zasilającym tę podłogówkę?

Co do zasady, staramy się osiągnąć zbliżoną długość pętli. Jednak, gdy różnice są bardo duże, tak jak w tej łazience, można stłumić przepływ w danej pętli zaworem na rozdzielaczu. Wtedy całość zostanie zrównoważona. Wprawdzie zagęszczenie rur w łazience jest wskazane, bo tam powinna panować wyższa temperatura, ale układanie ich co 5 cm jest już nieco kłopotliwe. I w większości przypadków aż takie zagęszczenie nie jest konieczne.

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jednak, gdy różnice są bardo duże, tak jak w tej łazience, można stłumić przepływ w danej pętli zaworem na rozdzielaczu.

Można też część rur ułożyć na ścianie łazienki, albo układać w meander w łazience , w  pomieszczeniu korytarza "powrót" tej samej pętli. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Podepne się pod temat.

Ten filmik na YouTube co kolega wyżej podlinkowane jednak jest on częściowo błędny.

Dlaczego?

Przecież nie wypełniasz idealnie pomieszczenia rurkami do podlogówki.

 

 

Przykład

Pomieszczenie:15 M2

Rozstaw: co 10 cm

 

Czyli że wzoru 15/0.10=150m !

Do tego dołóż jeszcze ok 10% naddatku i rury do rozdzielacza który nie zawsze będzie za ścianą.

 

Taka pętlę wykonasz?

 

Możesz dać rozstaw szerszy np co 15 cm albo i więcej.

 

Ja zauważyłem że średnio przy podłogowce wychodzi ok 9.62 m bieżącego ruryna każdy M2 przy rozstawie 10 cm.

 

Druga sprawa jak npsm pomieszczenie 15 M2 to należałoby odjechać trochę od ściany, niektórzy mówią około 15 cm i wtedy nie masz 15 M2 a mnie i trzeba to policzyć.

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   1 użytkownik

×
×
  • Utwórz nowe...