Skocz do zawartości

Otwory w ścianie nosnej


Recommended Posts

3 godziny temu, archango napisał:

Witam, 

 

Potrzebuje wywiercic dwa otwory wentylacyjne fi150 w ścianie zewnętrznej domu - czy takie odwierty wymagają montażu nadproża nad nimi? 

Do podlągu wrzucam zdjęcie tej ściany 

To własność prywatna?

Do wentylacji czego?

Link do komentarza
Dnia 29.04.2024 o 22:55, archango napisał:

Owszem własność prywatna, wentylacji piwnicy - tzw "zetka", brak możliwości podłączenia się pod wyciąg wentylacyjny z komina

Tylko żeby wentylacja wywiewna  działała musi mieć nawiew. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 30.04.2024 o 00:15, retrofood napisał:

Nie musisz dawać nadproża, możesz spokojnie wiercić. Tylko nie wybijać. 

Podepnę się pod temat - miałem powiększane okno w ścianie nośnej, przyszła ekipa ale nie wycinała tylko młotami ręcznymi wybiła dziurę. Papierowo mam wszystko uzgodnione w porządku, ale po przeczytaniu kilku takich postów zastanawiam się, czy prawidłowo to zrobili. Ściany z pustaka ceramicznego, po drugiej stronie (choć nieco niżej widzę dwa małe pęknięcia na elewacji na styropianie). Czy takie wybijanie młotowiertarką mogło spowodować jakieś uszkodzenia? Nie mam jak sprawdzić muru, z jednej strony styropian i elewacja, wewnątrz ściana z K-G. Otwór był powiększany w dół, więc ościeżnica nie była ruszana - wybity prostokąt na jakieś pół metra.

Link do komentarza
14 minut temu, JacekDul napisał:

P  Czy takie wybijanie młotowiertarką mogło spowodować jakieś uszkodzenia? Nie mam jak sprawdzić muru, z jednej strony styropian i elewacja, wewnątrz ściana z K-G. Otwór był powiększany w dół, więc ościeżnica nie była ruszana - wybity prostokąt na jakieś pół metra.

I co Ci odpowiedzieć? Oczywiście, że mogło. A w jakim stopniu? Tego nie wiadomo nawet gdybyś nie miał ściany przysłoniętej styropianem. Bo większość to będą mikropęknięcia, które dopiero później, po zsumowaniu wszelkich, nawet przyszłych okoliczności mogą, ale nie muszą się ujawnić. I to nawet w wersji skrajnej, jak brzoza smoleńska. To jak z tym dzbanem, co to wodę nosi do czasu.

Zasadą jest aby nie stwarzać powodów do awarii, stąd wzięły się procedury i reguły. Losu nie należy kusić. 

U Ciebie mleko się już wylało, teraz pozostaje tylko obserwować, czy coś się nie dzieje. I nie powtarzać błędów w przyszłości.

 

PS. A budowlańcom powiedz, że młotek to jest podstawowym narzędziem u kowala, a nie na budowie

Link do komentarza

Budowlańcy jak budowlańcy. To firma montująca okna, twierdzili że nie raz już tak robili... I jak to obserwować, skoro zakryte z dwóch stron. Cisną mi się na język niecenzuralne słowa. Co można zrobić w takiej sytuacji, żeby spać spokojnie? Jakieś poprawki, zabezpieczenia?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...