Skocz do zawartości

Boję się budowy tzn. kosztów


Recommended Posts

Euralio !
Przypuszczam, że prawdopodobnie sporo na tym zyskałaś.
Wyobraź sobie - 15 letnie mury, nieogrzewane i nie wiadomo jak zabezpieczone - nie wiadomo co tak naprawdę do końca w nich tkwi.
Przestarzała technologia - bardzo prawdopodobne, ze w poprawki możesz dużo włożyć.
Nie ma się co "bać" kosztów budowy - byleby tylko przewidzieć i zaplanować realnie całość.
Przy Twoich dochodach rzędu 2,5 tys/miesiąc masz ok 30 tys rocznie do odłożenia na czysto.
Nawet po uwzględnieniu inflacji i nieprzewidzianych strat to minimum 25 tys na rok.
Budowy nie możesz przerwać na okres dłuższy niż dwa lata - przy Waszych dochodach to kwota 50 tys.
A za to już dużo można...
Jak dobrze dobierzesz projekt - masz za to w przeciągu dwóch lat - fundamenty ( i może coś z tego jeszcze zostanie).
Następne dwa - wyciągnięte mury i zalany strop.
Wydaje mi się że warto by tu troszkę podeprzeć się kredytem i zadaszyć.
Dwa następne lata i możesz wykańczać ...
w ciągu 4 maks. 6 lat masz zadaszony dom w technologii odpowiadającej obecnym realiom i trendom w budownictwie.
Link do komentarza
Mikha dzieki za odpowiedz,tak mysle nad ta budowa i mysle i nie wiem,wiekszosc nam odradza,musimy kupic dzilke,chcemy na nia wydac do 20 tys,wiec zostaje nam 80tys na poczatek,w tym papierologia,a to pewnie ok 10 tys,wiec ta gotoweczka maleje.Przegladam projekty i pewnie sklanilibysmy sie do twojego projektu z tymi korektami ktore ty porobiles aby bylo wiecej powierzchni,interesuje mnie jeszcze ten domeczek,ma 95 m PU,a jest calkiem prosty,bez balkonow,wykuszy,ma jeden komin,tylko pasowaloby dobudowac garaz,pomieszczenie gosp tez nie jest takie male,co o tym sadzisz,podawalam ten link na innym dziale ale skoro podjales rozmowe to sprobuje cos wiecej od Ciebie wyciagnac icon_biggrin.gif

http://www.tooba.pl/projekty-domow/z50/Z34...d,idp,5990.html
Link do komentarza
Widzę, że masz niezłego "nosa" do bardzo praktycznych projektów icon_smile.gif
Pracownia architektoniczna daje również dobre warunki jeżeli chodzi o zakres i możliwość wprowadzanych zmian w projekcie icon_smile.gif

pytanie tylko czy chcesz kotłownie węglową ?
Jeżeli tak to dwie uwagi:
- najlepszym ( i chyba nawet jedynym) miejscem na kotłownie wydaje się być pralnia -trzeba by doprojektować komin.
- wejście z paliwem (nie wiem -co byś chciała - węgiel , flot czy drewno) przez pokój jest dość niefortunne.
Na dodatek - z przodu budynku odpada zatem zrobienie dodatkowego wejścia prosto z podwórka do kotłowni a sień jest nieco mała.
Jednak - taka adaptacja uważam po pierwszym spojrzeniu na projekt może byłaby realna. Trzeba by jednak pokombinować z ustawieniem ścianek działowych a to może przysparzać problemów.
Zatem - jak dla mnie to ciekawy i praktyczny domek przy ogrzewaniu kominkowym lub gazowym.
Nie podoba mi się również rozłożenie układu wodno - kanalizacyjnego "rozstrzelonego " praktycznie po całej jednej stronie domu.
Jednak - nie uważam tego za jakąś poważniejsza wadę lecz może bardziej jako " małe utrudnienie".
Nie polecam również tego domu przy południowym (lub co gorsza - południowo - zachodnim) usytuowaniu działki.
Przy ogrzewaniu węglowym całkiem ciekawy pomysł domku poddałaś poprzednio icon_wink.gif icon_smile.gif
(chodzi mi o "Miniaturkę" w tym projekcie jednak chyba trzeba by pomyśleć nad powiększeniem powierzchni kotlowni tak by dostosować jej wymiary do wymagań.)
Link do komentarza
Myslalam ze nie potrzeba az takich zmian w projekcie,a ogrzewanie to napewno weglowe bymsmy instalowali/inaczej chcielibysmy.Czy w tym domku daloby zrobic takie ogrzeanie grawitacyjne,poprzez nizsze usytuowanie kotlowni,z tego co widze to komin jest przewidziany do tej kotlowni,a moze moglbys mi przyblizyc koszt ssz tego domku,o ile to nie problem,bo jak narazie to nie daje ci spokoju,za co przepraszam ale pzrynajmniej wiem,ze jak zadam pytanie Tobie to dostane odpowiedz,a pytan mam co nie miara,a jeszcze nie zaczelismy budowy,skomplikowany ze mnie czlowiek icon_biggrin.gif

http://www.twojprojekt.pl/projekty/smyk_i
Link do komentarza
Euralio !
Nie jestem fachowcem i odpowiadam jedynie na podstawie własnych doświadczeń.
Obawiam się że w tym projekcie nie ma możliwości zainstalowania kotłowni węglowej (powinna posiadać odpowiednią powierzchnię) - poza tym to maleństwo z którego i tak sporo powierzchni tracisz na garaż.
Dość spora (jak na tak mały domek) powierzchnia dachu.
Wydaje mi się że nakład jaki włożycie będzie raczej nieproporcjonalny do powierzchni jaką uzyskacie.
Kolejna uwaga - dobrze że myślicie nad kosztem budowy w porę.
Sądzę jednak, że o wiele lepiej byłoby gdybyście wpierw zarezerwowali sobie działkę (z określonymi lokalnymi warunkami zabudowy) i dopasowali sobie kryteria jakie Wasz domek ma spełniać.
Następnie wybrać sobie kilka z projektów domów które pasowałyby do Waszych marzeń i udali się z tym do architekta na konsultację.
Inaczej bowiem wszystko może okazać się palcem na wodzie pisane .
Bo cóż z tego że 'na papierze" domek ładny jak tu okaże się ze nie mieści się na działce, nie pasuje orientacja do stron świata lub że dany projekt trzeba by np. zmienić wysokość lub konstrukcję fundamentów by dostosować do lokalnych warunków (na śląsku to np. tzw. "szkody górnicze").
Czasem taniej wychodzi kupić droższy projekt w realizacji gdyż jest on już w założeniach przystosowany do róznego rodzaju utrudnień i komplikacji.
Link do komentarza
Cytat

Nie ma się co "bać" kosztów budowy - byleby tylko przewidzieć i zaplanować realnie całość.
Przy Twoich dochodach rzędu 2,5 tys/miesiąc masz ok 30 tys rocznie do odłożenia na czysto.
Nawet po uwzględnieniu inflacji i nieprzewidzianych strat to minimum 25 tys na rok.
Budowy nie możesz przerwać na okres dłuższy niż dwa lata - przy Waszych dochodach to kwota 50 tys.
A za to już dużo można...
Jak dobrze dobierzesz projekt - masz za to w przeciągu dwóch lat - fundamenty ( i może coś z tego jeszcze zostanie).
Następne dwa - wyciągnięte mury i zalany strop.
Wydaje mi się że warto by tu troszkę podeprzeć się kredytem i zadaszyć.
Dwa następne lata i możesz wykańczać ...
w ciągu 4 maks. 6 lat masz zadaszony dom w technologii odpowiadającej obecnym realiom i trendom w budownictwie.



Mikho,a czy brales pod iwage te nasze 80 tys gotowki czy piszesz tylko o tych odkladanych pieniadzach,na rozpoczecie budowy.Czy mozesz mi napisac ,czy ty wykonujesz duzo prac sam czy raczej robia,robili ekipy budowlane,u nas raczej nie mamy szans zrobic cokolwiek do stanu sur. otwartego,dopiero przy wykonczeniowce moze nam pomoc tata,zrobi prad,centralne,tynki,ulozy plytki,podlogi.?

Czy na zalatwienie paierow,wraz z projektem starczy 10 tys?
Link do komentarza
Nie wziąłem pod uwagę tych 80 tys na dobry początek.
Z tego powodu że czeka Was przecież zakup działki i uzbrojenie terenu.
jeżeli uda Wam się kupić w cenie jaką planujecie działkę na jakichś rozsądnych warunkach - to tym lepiej.
Zostanie więcej na początek icon_wink.gif
Zaczynałem pięć lat temu.
Kosztowało mnie to wówczas ok. 5 tys zł.
Nie wiem jakie są obecnie koszta załatwienia papierów - o to spytaj najlepiej sąsiada który buduje sie w okolicy lub w odpowiednim urzędzie (miasta czy gminy).
Przypuszczam, ze te 10 tys powinno Wam wystarczyć na załatwienie formalności.
Większość prac wykonywała mi mała firma budowlana prowadzona przez znajomego technika budowlanego.
Link do komentarza
witam serdecznie!
Euralio gdzie ty mieszkasz że takie tanie u was działki można dostać? u nas (okolice Siedlec na mazowszu) ceny są z kosmosu. ktoś sprzedaje działkę obok mojej o powierzchni 40 arów i chce za nią 130 tys. ludzie powariowali ale każdy chce zarobić a nam budującym nie jest to na rękę.
czytałam o domku który oglądałaś. myślę że lepiej zrobić od podstaw swój własny. a pozwolenie na budowę napewno straciło już ważność bo rozmawiałam kiedyś na ten temat z moją znajomą architekt i powiedziała że jeżeli na budowie nic się nie dzieje przez dwa lata to trzeba wszystko od nowa załatwiać.
więc lepiej rozpocząć budowę własnego chyba.
a widzę że koszty tak bardzo cię nie pochłoną na etapie wykańczania gdyż masz pomoc taty. takie wykończeniówki to chyba najdroższa sprawa.
Link do komentarza
Cytat

witam serdecznie ja tez mam zamiar budowac dom,tylko niewiem czy nie lepiej kupic gotowy?


jeśli nie chce ci się całej tej papierkowej roboty przechodzić a potem biegać i szukać materiałów i fachowców to rzeczywiście kupno gotowego to wygodny sposób. ale na pewno wyjdzie to dużo drożej bo nikt nie sprzeda ci domu za tyle ile go wyniósł. na pewno będzioe drożej
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Euralio !
Rozpoczynałem budowę z mniejszymi środkami - w obecnej chwili po ok. 5 latach od momentu uzyskania zezwolenia na budowę dom jest otynkowany w środku i czekam na fachowców którzy mają zrobić wylewki na podłogach.




Hę? To jakaś pomyłka chyba... Jak kogoś stać na 2500zł miesięcznie poświęcić na dom to bierze kredyt i po roku wprowadza się do własnego domu!
Gdybym miał tak budować dom przez 10 lat to chyba bym zwariował... icon_lol.gif

Za niecałe 2tys miesięcznie weźmiesz z 400tys i spokojnie postawisz super domek ok 120m icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
chcę wybudowac nieskomplikowany dom do 90m. Prosty dach, poddasze użytkowe, garaż. Dom byłby budowany systemem gospodarczym, materiałami sredniej klasy, tradycyjna technologią . Mam 300 tyś , czy starczy mi na stan ,,pod klucz`` czy lepiej odpuścić? Działka leży w okolicach Wyszkowa, mazowieckie?
Link do komentarza
Cytat

chcę wybudowac nieskomplikowany dom do 90m. Prosty dach, poddasze użytkowe, garaż. Dom byłby budowany systemem gospodarczym, materiałami sredniej klasy, tradycyjna technologią . Mam 300 tyś , czy starczy mi na stan ,,pod klucz`` czy lepiej odpuścić? Działka leży w okolicach Wyszkowa, mazowieckie?


Myślę, że się wyrobisz w tej kasie. Dziwi mnie tylko, że chcesz budowac taki mały dom. Słyszałem opinię, że osoba, która mieszkała w bloku o powieszchni użytkowej 50 m2 to potrzebuje dwa razy więcej powierzchni w domu, aby czuć się tak samo jak w mieszkaniu.

Nie namawiam do zbytniego rozmachu, ale moim zdaniem dom o powierzchni użytkowej 130 m2 to niezbędne minimum.

Marcin
Link do komentarza
Cytat

Myślę, że się wyrobisz w tej kasie. Dziwi mnie tylko, że chcesz budowac taki mały dom. Słyszałem opinię, że osoba, która mieszkała w bloku o powieszchni użytkowej 50 m2 to potrzebuje dwa razy więcej powierzchni w domu, aby czuć się tak samo jak w mieszkaniu.

Nie namawiam do zbytniego rozmachu, ale moim zdaniem dom o powierzchni użytkowej 130 m2 to niezbędne minimum.

Marcin



Dzięki za odpowiedz.
Przegladałam już kilka przykładowych projektów oraz kosztorysów. Koszty budowy podobnych domów znacznie się różnią . Zdaję sobie sprawę ,że zależy to w dużej części od materiałów z których sie buduje.
Jakie wybrac materiały do budowy aby były dobre i niezadrogie?

Wymyśliłam sobie mały dom , ponieważ nie wiem czy na większy starczyłabymi suma ,którą dysponuję.
Pozatym byłby on spełnieniem moich marzeń- przez 6 lat mieszkaliśmy w wieżowcu na 37m2.
Pozdrawiam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Piszę o domach w konstrukcji. Na naszym rynku są drewniane i stalowe. Są również gotowe, z prefabrykatów - ale nie znam, nie miałam styczności, więc nie orientuję się w kosztach. Co do konstrukcji - jestem w temacie, więc wiem - można samemu przy niewielkim nakładzie zamieszkać w małym domku. Na dzisiaj ceny parterowych domów: 1700-2000 od deweloperów (bez podłóg i białego montażu), więc przy własnoręcznym wykończeniu - ................... icon_smile.gif
Pozdrawiam


tez mialem taki sprytny plan, po wyslaniu zapytania do jednej z firm odnosnie stanu deweloperskiego projektu "Roksana" z pracowni Archeton (nie mozna od nich linkowac projektu, ale kto zinteresowany to znajdzie) wyszlo im 340tys, czyli prawie 3000za m2. decyzja jeszcze nie podjeta, ale na 99% bedziemy sie budowac w technologii tradycyjnej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Hę? To jakaś pomyłka chyba... Jak kogoś stać na 2500zł miesięcznie poświęcić na dom to bierze kredyt i po roku wprowadza się do własnego domu!
Gdybym miał tak budować dom przez 10 lat to chyba bym zwariował... icon_lol.gif

Za niecałe 2tys miesięcznie weźmiesz z 400tys i spokojnie postawisz super domek ok 120m icon_wink.gif




Po dluzszych przemysleniach,dochodzimy do wniosku z mezem,ze bedziemy chcieli postawic doM w surowum stanie z wlasnych oszczednosci,a na wykonczenie wziasc kredyt hipoteczny,ok 100 tys,czy sadzicie,ze to dobry pomysl?


Nasz projekt domku:DOM W BORóWKACH 2

http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_bo...757176ec1b,1680
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam wszystkich
Własnie zastanawiamy się z mężem czy zacząc budowe domu a dokladnie w Olsztynie.Mieszkamy obecnie w bloku i powiem szczerze ze nam sie nie podoba.Mamy działke na wsi i chcielibyśmy powoli budowac swój dom o pow 140mk,parterowy z poddaszem użytkowym.Czy może ktos wie ile nam mniej więcej wyjdzie na stan surowy zamknięty materiał i robocizna?A może ktoś zna dobra i tanią firme z okolic Olsztyna?bardzo byłabym wdzięczna za jakieś podpowiedzi.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

witam!!!
wraz z moim chłopakiem marzymy o wybudowaniu własnego domku..wybralismy wstepnie projekt Groszek ze strony http://www.archeton.pl/index.php ...czy ktoś z Was mógłby podać nam chociaż w przyblizeniu koszty budowy takiego domu systemem gospodarczym??będziemy wdzięczni za każdą odpowiedź



Jeżeli zdecyduje się Pani na budowe w technologi konstrukcji stalowej, czytaj Sunday System, wybudowanie tego domu w stanie surowym otwartym będzie Panią kosztowało ok 40-50 tyś zł. Natomiast stan deweloperski ok 190 tyś. www.amtech.com.pl
Pozdrawiam
Alicja
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli zdecyduje się Pani na budowe w technologi konstrukcji stalowej, czytaj Sunday System, wybudowanie tego domu w stanie surowym otwartym będzie Panią kosztowało ok 40-50 tyś zł. Natomiast stan deweloperski ok 190 tyś. www.amtech.com.pl
Pozdrawiam
Alicja




dziękuję bardzo za odpowiedż:)mam jeszcze jedno pytanie czy budowa w technologii konstrukcji stalowej jest tańsza niż budowa metoda tradycyjna??
pozdrawiam
Link do komentarza
Witam Wszystkich
Mam małe pytanie i wielka prośbę żeby ktoś mi pomógł. Nie znam sie na budowaniu i nie wiele wiem na temat kosztów takiej inestycji, więc chciała bym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda ze strony finansowej. Mam domek dosyc stary murowany, wszystko by było dobrze gdyby nie to, że mury sie kruszą, dach zaczął pszeciekać i wogóle wszystko sie sypie. Chce się dowiedzieć jak by tak zrobic piersze dach a pózniej od nowa ściany domu itd. wiem że tak robią bo to zmiejsza jakieś tam koszty, to jaki to jest koszt takiej roboty. Czy to faktycznie sie opłaca? I ile musze zaoszczedzić żeby mieć wymarzony domek. Dodam, że dom jest murowany, stare budownicto, parterowy i poddasze.
Jak ktoś wie to prosze podać mi przybliżone koszty.
Link do komentarza
Ogólnie to zburzyć i postawic od nowa. Widziałam u mnie w mieście jak ludzie stare domy przerabiają, zaczynaja od nowego dachu zostawiają na belach czy czymś, a póżniej burzą ściany i od nowa stawiają. Podobno to taniej i nie trzeba jakiś planów i projektów kupowac czy coś. I właśnie ile takie coś koszktuje. Szkoda troszkę rujnować tego co już przez te 4 lata mieszkania w tym domu zrobiliśmy, ale jak pomyśle że za chwile mi karnisz sie znowu obniży bo mury sie wykruszają to naprade sama bym zburzyła, bo to strasznie deneruje.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
wreszcie po dlugich przemysleniach zakupilismy projekt,zdecydowalismy sie na taki domek,odpowiada nam po kazdym wzgledem:

http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?p=detail&id=170

Bedziemy budowali gospodarczo,tz tato z tesciem i jakis pomocnik,z supoerxu na klej wiec mniej pracy i mysle,ze szybciej.Pustaki wyniosy nas 12 tys i stal 4400-2 tony.Narazie tyle zakupione.
Koszty robocizny znajomej ekipa powiedziala(poniewaz buduja ten sam domek)do SSO z dachem 12 tys,wiec mysle,ze cena przyzwoita.My w tym projekcie bedziemy dodatkowo robic stropodach i zlikwidujemy ta jaskółeczke na rzecz daszku z kolumienkami na wejsciem.Co o tym myslicie?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...