Skocz do zawartości

bloczki zamiast betonu i wykopy


Recommended Posts

chce sie upewnic, ze wykonawca mnie nie nabiera w przedstawionym kosztorysie:

- jak przeliczyc sobie ile potrzebuje bloczkow betonowych 38x25x15 na sciany fundamentowe zamiast (jak w projekcie) ok. 17m3 betonu ? jest tu jakis wspolczynnik przeliczeniowy ?

- dodatkowo jak szeroki ma byc wykop - wykonawca w kosztorysie przyjal sobie 1,6 m dla law fundamentowych 45 cm

z gory dzieki;
Link do komentarza
Bloczek to prostopadłościan do którego wymiarów trzeba dodać dwie spoiny po ok. 1,5 cm i obliczyć jego objętość. Dzieląc objętość betonu przez objętość bloczka otrzymamy ilość bloczków. Natomiast wykop musi umożliwić murowanie ścian fundamentowych, więc musi być znacznie szerszy.
Link do komentarza
- czy jest do tego jakas norma, przepis - czy cos takiego ? czy tylko matematyczne obliczenie ? bo w rzeczywistosci np. na narozach czy innych "zakretach" - nie wyjda cale sztuki ....?

- to samo do wykopow - przyjeto 1,6, a mozna 2m ? - tu tez calkowita dowolnosc, czy jakas norma, przepis ?


pozdrawiam;
Link do komentarza
Co do wykopów to mogą być nawet 4m.
Chodzi tylko o to by wygodnie murować fundament z bloczka i tyle.
A co do reszty to tak jak mówisz czysta matematyka. A jak zostanie Ci 5-10 bloczków to nic strasznego sie nie stanie.
A na pewno mogę powiedzieć, że na budowie się one mogą jeszcze przydać.
Link do komentarza
Cytat

chce sie upewnic, ze wykonawca mnie nie nabiera w przedstawionym kosztorysie:

- jak przeliczyc sobie ile potrzebuje bloczkow betonowych 38x25x15 na sciany fundamentowe zamiast (jak w projekcie) ok. 17m3 betonu ? jest tu jakis wspolczynnik przeliczeniowy ?

- dodatkowo jak szeroki ma byc wykop - wykonawca w kosztorysie przyjal sobie 1,6 m dla law fundamentowych 45 cm

z gory dzieki;


Wystarczy zapytać na czym wykonawca oparł swoje wyliczenia?Własne czy z KNM/katalog norm materiałowych/i poprosić o wyjaśnienia.Szerokość wykopu uzależniona jest od klasyfikacji gruntu i i tego o czym pisze redakcja.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

chce sie upewnic, ze wykonawca mnie nie nabiera w przedstawionym kosztorysie:

- jak przeliczyc sobie ile potrzebuje bloczkow betonowych 38x25x15 na sciany fundamentowe zamiast (jak w projekcie) ok. 17m3 betonu ? jest tu jakis wspolczynnik przeliczeniowy ?

- dodatkowo jak szeroki ma byc wykop - wykonawca w kosztorysie przyjal sobie 1,6 m dla law fundamentowych 45 cm

z gory dzieki;


Potrzebujesz około 1'050 bloczków . Objętość jednego bloczka ze spoinami to 0,0162m3.
17m3 : 0.0162m3
A ile wyliczył twój wykonawca?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...