Skocz do zawartości

Łacenie pod blachodachówkę PŁASKA Plus


Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące łat pod blachodachówkę PŁASKA Plus.

W instrukcji jest napisane, że wymagane są łaty 40x50 a dekarz twierdzi, że można standardowe łaty zastosować 40x60, że są łatwiej dostępne i szybciej można je dostać w tartaku.

Pytanie, co się może stać jak zastosuję te o przekroju, o którym wspomina dekarz? Czy można je zamiennie zastosować dla tej blachodachówki?

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

Sugestia dekarza, który być może nie miał jeszcze okazji pracować z blachodachówką PŁASKA Plus, odnośnie użycia standardowych łat o wymiarach 40x60 zamiast zalecanych 40x50 w instrukcji montażu, nie jest rekomendowana i może wiązać się z potencjalnymi problemami dotyczącymi dachu. Instrukcje montażu są opracowywane przez producenta w celu zapewnienia optymalnych warunków montażu oraz trwałości pokrycia dachowego. Istnieje kilka istotnych powodów, dla których zaleca się stosowanie łat o określonych rozmiarach:

- łaty są specjalnie dostosowane do wymiarów i specyfikacji blachodachówki, co zapewnia odpowiednie wsparcie dla paneli dachowych

- użycie łat o większym rozmiarze, takich jak 40x60, może prowadzić do problemów z równym ułożeniem blachodachówki. Szersze łaty mogą powodować, że blachodachówka nie będzie idealnie przylegać do połaci dachowej, a na końcach panela może występować jego podnoszenie. To może skutkować zakrzywieniem powierzchni dachu, co nie tylko jest nieestetyczne, ale także może prowadzić do uszkodzeń dachowych.

 

W związku z tym, stosowanie łat o innym rozmiarze niż zalecane może przynieść kosztowne problemy w przyszłości. Dlatego zawsze zaleca się rygorystyczne przestrzeganie specyfikacji producenta oraz precyzyjne stosowanie się do instrukcji montażu.

Instrukcje montażu dla produktów Blachy Pruszyński można znaleźć do pobrania na oficjalnej stronie internetowej firmy pod adresem:
=> https://pruszynski.com.pl/pobierz/#file-52

 

______________________________________________
Blachodachówki panelowe - Blachy Pruszyński

blachodachowki_panelowe_ns.thumb.jpg.d44fa1582ebe2e6b92a3b0c9e5432b5a.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, Ekspert Pruszyński napisał:

 

- użycie łat o większym rozmiarze, takich jak 40x60, może prowadzić do problemów z równym ułożeniem blachodachówki. Szersze łaty mogą powodować, że blachodachówka nie będzie idealnie przylegać do połaci dachowej, a na końcach panela może występować jego podnoszenie. To może skutkować zakrzywieniem powierzchni dachu, co nie tylko jest nieestetyczne, ale także może prowadzić do uszkodzeń dachowych.

 

W związku z tym, stosowanie łat o innym rozmiarze niż zalecane może przynieść kosztowne problemy w przyszłości. Dlatego zawsze zaleca się rygorystyczne przestrzeganie specyfikacji producenta oraz precyzyjne stosowanie się do instrukcji montażu.

Wkradło się to pewne niezrozumienie, albo braki w wiedzy technicznej odnośnie łacenia dachu.

 

Proszę przeanalizować ten wpis z tym filmem.  

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, Ekspert Pruszyński napisał:

Może nie zbyt jasno napisany wpis ;) ale jednak zdecydowanie dla blachodachówki PŁASKA i PŁASKA PLUS należy stosować łaty o przekroju 40x50 mm.


 

Tak, rozumiem, tylko, którą płaszczyzną łata przylega do kontrłaty?

Jeżeli przylega tą o szerokości 40 mm to, jakie znaczenie ma wysokość  łaty czy będzie miała 50 mm, czy 60 mm.

8 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Zaskakuje mnie tylko problem z dostępnością łat 4×5 cm. To jeden z najczęściej stosowanych wymiarów, naprawdę bardzo popularny.

Wystarczy pojechać gdzieś na grubościówkę i przepuścić łaty, a dodam, że warto to zrobić, przy montażu  takiego pokrycia, jak  płaska plus. 

Link do komentarza

40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty.

Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane ;)

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • 40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty. Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane  
  • Komentarz dodany przez Rafał: Piszę jako Klient firmy EurosEnergy - nie polecam. Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów "jakoś" się udało. Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok. Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody - a miało być ekonomicznie i ekologicznie. Firma nie wywiązuje się z zobowiązań Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć "aby działało"- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca. Nie polecam tej firmy Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie. Podsumowanie Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.
  • Wybierając innowacyjne rozwiązania OZE do swojego domu, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie danego producenta na rynku. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/105890-euros-energy-liderem-transformacji-energetycznej-2023
  • Ten ze zdjęcia Irbis Strzecharstwo to ewidentnie żelbetowy, wylewany strop. A pierwotnie projekt przewidywał zamiast niego gęstożebrowy. Chodziło mi o to, że w tym przypadku również nie  wiemy jak ostatecznie ten dom jest zbudowany, co i dlaczego w nim wykonano, ile zmieniono w pierwotnym projekcie.  Tym bardziej w domu, którego dotyczy ten wątek, nie mamy pojęcia jak są wykonane poszczególne elementy. Równie dobrze ten strop od początku przewidziano tylko jako zamykający nieużytkowe poddasze. I zrobiono go jako cienką płytę o niewielkiej nośności. A wtedy cały może mieć z 8-10 cm grubości. 
  • Jak wykonałem akrylowanie narożników. Akryl wokół okien.     https://youtu.be/2J9xkDw6b4I  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...