Skocz do zawartości

ława fundamentowa - pomocy


peszel

Recommended Posts

Witam wszystkich , pomozcie prosze . Mam stary dom drewniany ktory chcialbym podniesc o kilkadziesiat cm i podmurowac czerwona cegla . Podniesienie nie stanowi problemu lecz nie mam pomyslu od czego/na czym zaczac podmurowke . Czy konieczne jest wylanie ławy fundamentowej ze zbrojeniem ? Jesli tak to jaka powinna byc jej glebokosc / szerokosc ? Jak wykonuje sie zbrojenie i czym zalewa sie lawe ? Chodzi mi o klase zastosowanego betonu . Dom drewniany nie jest duzy nie ma takiego ciezaru jak murowany , czy jest absolutnie konieczne wykonanie ławy czy jest inny sposob na " zaczecie " podmurowki ? Ma miec wysokosc ok 40 cm . Dodam ze podniesienie domku nie stanowi problemu lecz wkopanie sie idealnie pod belka jest dosyc klopotliwe . Przy tym boje sie naruszyc konstrukcje domu Bo wylewanie ławy na cztery razy ( tzn. kazda sciana osobno ) chyba nie wchodzi w gre ? . Co Waszym zdaniem mam zrobic ? Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich , pomozcie prosze . Mam stary dom drewniany ktory chcialbym podniesc o kilkadziesiat cm i podmurowac czerwona cegla . Podniesienie nie stanowi problemu lecz nie mam pomyslu od czego/na czym zaczac podmurowke . Czy konieczne jest wylanie ławy fundamentowej ze zbrojeniem ? Jesli tak to jaka powinna byc jej glebokosc / szerokosc ? Jak wykonuje sie zbrojenie i czym zalewa sie lawe ? Chodzi mi o klase zastosowanego betonu . Dom drewniany nie jest duzy nie ma takiego ciezaru jak murowany , czy jest absolutnie konieczne wykonanie ławy czy jest inny sposob na " zaczecie " podmurowki ? Ma miec wysokosc ok 40 cm . Dodam ze podniesienie domku nie stanowi problemu lecz wkopanie sie idealnie pod belka jest dosyc klopotliwe . Przy tym boje sie naruszyc konstrukcje domu Bo wylewanie ławy na cztery razy ( tzn. kazda sciana osobno ) chyba nie wchodzi w gre ? . Co Waszym zdaniem mam zrobic ? Pozdrawiam


Witam
W zasadzie każdy dom potrzebuje ław fundamentowych stanowi to podstawę domu jeśli zdecydujesz się zalać ławę fundamentową trzeba dać zbrojenie głębokość wykopy bierze się z przemarzanie gruntu w każdym regionie polski jest inna szerokość ławy jest w takim przypadku około 40 cm zbrojenie ławy polega na połączenie strzemionami 6fi prętów głównych 12fi tak aby tworzyły belkę strzemionko ma kształt najczęściej kwadratu lub prostokąta i za pomocą drutu wiązałkowego łączy się pręt główny z strzemionko ławy zalewa się betonem b15 . Posadowienie na wysokości 40 cm ściany jest mało 60cm
Najczęściej dom mocuje się za pomocą kotew które wystające z ław.
Link do komentarza
Cytat

Witam
W zasadzie każdy dom potrzebuje ław fundamentowych stanowi to podstawę domu jeśli zdecydujesz się zalać ławę fundamentową trzeba dać zbrojenie głębokość wykopy bierze się z przemarzanie gruntu w każdym regionie polski jest inna szerokość ławy jest w takim przypadku około 40 cm zbrojenie ławy polega na połączenie strzemionami 6fi prętów głównych 12fi tak aby tworzyły belkę strzemionko ma kształt najczęściej kwadratu lub prostokąta i za pomocą drutu wiązałkowego łączy się pręt główny z strzemionko ławy zalewa się betonem b15 . Posadowienie na wysokości 40 cm ściany jest mało 60cm
Najczęściej dom mocuje się za pomocą kotew które wystające z ław.




To juz troche wiem , dziekuje bardzo Czy na wykonanie takiej "budowy" jest potrzebne jakies pozwolenie ? Gdzie sie zglosic i jakich dokumentow bede potrzebowal ? Jest jakas uniwersalna glebokosc takiej lawy ? Czy mozna nie robic lawy ( koszta ) i czy istnieje jakies inne rozwiazanie na podmurowanie domu ? Bede bardzo wdzieczny za pomoc .
Link do komentarza
Cytat

To juz troche wiem , dziekuje bardzo Czy na wykonanie takiej "budowy" jest potrzebne jakies pozwolenie ? Gdzie sie zglosic i jakich dokumentow bede potrzebowal ? Jest jakas uniwersalna glebokosc takiej lawy ? Czy mozna nie robic lawy ( koszta ) i czy istnieje jakies inne rozwiazanie na podmurowanie domu ? Bede bardzo wdzieczny za pomoc .


Witam
Wszystko się rozstrzyga o sąsiadów jeśli są w porządku i nie zgłoszą inspekcji nadzoru budowlanego to można stawiać .
Jeśli się nie da w ten sposób trzeba zgłosić się do projektanta . Głębokość ław fundamentowych średnia jest od 100 do 130cm
Można byłoby inaczej zrobić wykopać ławę zasypać ją mokrym piaskiem i zagęszczać zagęszczarką wykop około 110cm i na takim piasku można stawiać podmurówkę piach jest substancją niewysadzinową tylko jest problem z izolacją poziomą gdzie ją dać piasku powinno być przynajmniej 40cm i można murować na tym .
Link do komentarza
Cytat

To juz troche wiem , dziekuje bardzo Czy na wykonanie takiej "budowy" jest potrzebne jakies pozwolenie ? Gdzie sie zglosic i jakich dokumentow bede potrzebowal ? Jest jakas uniwersalna glebokosc takiej lawy ? Czy mozna nie robic lawy ( koszta ) i czy istnieje jakies inne rozwiazanie na podmurowanie domu ? Bede bardzo wdzieczny za pomoc .


Pozwolenie jest konieczne,a co za tym idzie projekt i tam będzie rozwiązanie twoich problemów.A tak na marginesie to ten dom na czym stoi ?Bob
Link do komentarza
Cytat

Pozwolenie jest konieczne,a co za tym idzie projekt i tam będzie rozwiązanie twoich problemów.A tak na marginesie to ten dom na czym stoi ?Bob



Dom stoi na podmurowce z kamieni ale to sie juz rozlatuje .
Czy dobry architekt zrobi projekt i zajmie sie pozwoleniami ? Bardzo dziekuje za odpowiedzi , bardzo pomogliscie .
Link do komentarza
Cytat

Dom stoi na podmurowce z kamieni ale to sie juz rozlatuje .
Czy dobry architekt zrobi projekt i zajmie sie pozwoleniami ? Bardzo dziekuje za odpowiedzi , bardzo pomogliscie .


Projekt zrobi ,zezwolenie na budowę to twoja sprawa.Konieczne uzgodnienia też zrobi architekt.Na etapie wstępnym w uzgodnieniu z konstruktorem trzeba opracować sposób podniesienia budynku dla wymiany ,naprawy podmurówki .Czy budynek ma fundament/powinien być ok80-100cm w głąb gleby/? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Dodam ze podniesienie domku nie stanowi problemu lecz wkopanie sie idealnie pod belka jest dosyc klopotliwe . Przy tym boje sie naruszyc konstrukcje domu Bo wylewanie ławy na cztery razy ( tzn. kazda sciana osobno ) chyba nie wchodzi w gre ? . Co Waszym zdaniem mam zrobic ? Pozdrawiam



A jak chcesz ruszyć osobno 4 sciany. I po co, skoro piszesz że "podniesienie domku nie stanowi problemu " .

Fundamenty nie muszą być żelbetowe, mogą być betonowe - szerokość zależy od podłoża i wielkości, ciężaru domu.
Jeżeli podniesiesz dom trochę wyżej niż 40 cm w górę, to nie będzie kłopotu z wykopami, szlowaniem i wykonaniem fundamentu, a potem izolacją.
Zakładam przy tym, że podłogi parteru zdemontujesz wcześniej. icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...