Skocz do zawartości

problem z wysoką temperaturą w pracowni na strychu


Recommended Posts

hej,
mam taki problem, zrobiłem pracownię w pomieszczeniu na strychu. Tzn zwykłą komórkę przerobiłem. Zrobiłem ściany i sufit z regipsów. Dałem watę izolacyjną. W zimie spisywało się wyśmienicie. Kilka dni zrobiło się cieplej i momentalnie w mojej pracowni temp wzrosła. Grzejnik jest wyłączony, a temperatura jest w granicach 20 stopni. Tak myślę jak się przygotować na sezon letni. W środku mam drukarkę i nie chciał bym ją narażać na dużą temperaturę. Wiem, że najłatwiej pewnie byłoby zamontować klimę, ale myślałem nad jakąś alternatywną wersją. Nie wiem co by było dobre i w miarę ekonomiczne. Widziałem, że można kupić te tzw domowe klimatyzatory, ale czy one zdadzą egzamin, ktoś używa takie coś i sprawdza się? Ewentualnie może jeszcze jakieś inne pomysły co by można zrobić? 
Dobrze by było utrzymać temperaturę nie większą niż 25 stopni, martwi mnie , że w sezonie letnim temperatura może znacznie wzrosnąć. Byłbym wdzięczny za odpowiedzi

Pomieszczenie ma mały metraż, 6 m długie, szerokie na 3 metry. Okno jest jedno takie małe strychowe, zwykłe stare. Budynek to stara kamienica, pokrycie dachu to dachówka.

Link do komentarza

Rozumiem, że to okno dachowe.

Mam mieszkanie w bloku z poddaszem małym i po kilku latach wiem jedno - jeśli dach jest kryty blachą i nie ma wystarczająco grubej warstwy izolacji termicznej - niestety będzie gorąco. Okno na stryszku trzeba wymienić na nowoczesne z pakietem szybowym, który po pierwsze - ma niski wskaźnik U, a po drugie ogranicza nasłonecznienie i nagrzewanie. Powinna być też roleta na zewnatrz materiałowa, która ogranicza o dobre 7-10 stopni nagrzewanie powierzchni.

 

Klimatyzacja w takim pomieszczeniu się przyda, ale bez tych zabiegów będzie tylko środkiem doraźnym.

Link do komentarza

Widzę, że to kontynuacja tematu z zeszłego roku:

Mam kilka podstawowych pytań. 

Jak gruba jest izolacja cieplna dachu?

Czy przy jej układaniu zapewniono wentylację wełny, tak jak wówczas pisałem.

Czy w tej komórce są jakieś okna, w szczególności dachowe? Jeżeli są należy je przysłaniać od zewnątrz.

Czy zapewniono wentylację w tej komórce? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Czy reszta strychu ma zapewnioną wentylację? Może pomóc np. otwarcie drzwi na strych, tak aby trafiało tam chłodniejsze powietrze z klatki schodowej, a rozgrzane powietrze ze strychu uciekało otworami w ścianie szczytowej, kominkami wentylacyjnymi w dachu, otwartym wyłazem dachowym.

Czy reszta strychu pozostała nieizolowana? Jeżeli tak, to trzeba się liczyć z tym, że temperatura będzie naturalnie dążyć do wyrównania. 

Pozostaje utrudniać nagrzewanie się tego pomieszczenia - izolować je od gorąca z zewnątrz, zasłaniać okna (jeśli są), intensywnie wietrzyć pomieszczenie i cały strych w godzinach nocnych, gdy jest chłodniej. Jeżeli to nie wystarczy pozostaje założenie klimatyzatora. Prawdziwego, nie jakiejś pseudoklimatyzacji. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...