Skocz do zawartości

Pompa ciepła kontra wymiennik elektrodowy.


Recommended Posts

Pompa ciepła to takie urządzenie które zaprzęga do swojej pracy dziesięć przemian energii.

 

Wymiennik elektrodowy to urządzenie które zaprzęga do swojej pracy trzy przemiany energii.

 

 

W pompie ciepła energia elektryczna zasila silnik elektryczny kompresora, jest to pierwsza przemiana energii elektrycznej na pole elektromagnetyczne, następnie druga przemiana, pole elektromagnetyczne za pośrednictwem wirnika silnika napędza tłoki pompy, czyli przemiana energii elektromagnetycznej na mechaniczną, następna trzecia przemiana to przemiana fizykochemiczna wykorzystująca sprężanie i rozprężanie cieczy i gazów, niestety energia tej przemiany musi ponownie wykorzystać energię elektryczną czyli jest to piąta przemiana energii elektrycznej na pole magnetyczne w silniku wentylatora i szósta na przemianę mechaniczną. Siódma przemiana to energia przepływy czynnika i uzyskanie ciepła. Ósma przemiana to oddanie tego ciepła do środowiska wodnego wymiennika. dziewiąta przemian to odebranie tego ciepła z wymiennika przez kolejny inny czynnik czyli wodę w układzie CO. Dziesiąta przemiana to oddanie tego ciepła przez grzejnik dla otaczającego go powietrza. Należy jeszcze uwzględnić kolejne przemiany i straty z tytułu niepełno zakresowej pracy w niskich temperaturach i dogrzewanie przez grzałki elektryczne w układzie pompy ciepła.

 

Wymiennik elektrodowy to urządzenie które jest o jeden stopień wyżej względem grzałki elektrycznej, ponieważ rozgrzewany w nim czynnik roboczy kontrolowanym zwarciem elektrycznym odbywa się poprzez przepływ prądy w tym czynniku, następnie ciepło gromadzone w wymienniku oddajemy do grzejników.

 

Niestety pompy ciepła nie osiągają nawet 80% rzeczywistej sprawności z powodu strat odkładanych na licznych przemianach energii. Czyli pompa ciepła to taki przeciętny kocioł węglowy, kosztująca pięć razy więcej, ze zwielokrotnionymi możliwymi awariami rozbudowanych podzespołów oraz kosztami eksploatacji i przeglądów.

 

Grzałki elektryczne osiągają sprawność ponad 90%.

 

A wymienniki elektrodowe dochodzą bardzo blisko do 100% rzeczywistej sprawności.

Link do komentarza

Witam i zapraszam do rzeczowej dyskusji, Na razie jest bardzo słabo, mogę wrzucić na ruszt dwa epitety "manipulacja i schiza" bez żadnych powiązań z tematem. Mnie aż tak bardzo nie zależ na rzeczowej dyskusji, nie mam z tego żadnych korzyści. Ale jeśli ktoś się czuje na siłach to ja chętnie podejmę wyzwanie.

Link do komentarza
37 minut temu, mark47fb napisał:

Sam nie wiem, poczekam jeszcze, może ktoś z tego betonu jeszcze wypłynie. Taki bardziej rozgarnięty, a fizyka to nie absurd, to ona w temacie kreuje takie a nie inne zjawiska. Wnioski się same nasuwają, czasem wystarczy prosta analiza i człowiek widzi więcej.

prosty wniosek=prosty człowiek, nie dziwi nic... 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...