Skocz do zawartości

Łączenie przewodów na skrętkę


Cinek88

Recommended Posts

Elektryk połączył mi przewody do lamp w salonie na skrętkę. Mam tak w trzech miejscach. Pan mówi, że zrobił to dobrze i niema prawa się rozlecieć. Nie lutował. Skręcił porządnie, zaizolował taśmą. Czy mogę to tak zostawić? gdyby coś się stało to będę wiedział gdzie to jest jakby co, chodzi czy mi to chałupy nie sfajczy? W włącznikach też poskręcał bo nie ufa wago.

elektryk.jpg

Link do komentarza
11 minut temu, Cinek88 napisał:

Elektryk połączył mi przewody do lamp w salonie na skrętkę. Mam tak w trzech miejscach.  

 

Zmienić elektryka.

 

11 minut temu, Cinek88 napisał:

 W włącznikach też poskręcał bo nie ufa wago.

 

Tym bardziej zmienić. Poczytaj to"

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21507-bezpuszkowa-instalacja-gniazdek-wtyczkowych-krok-po-kroku

 

 

Link do komentarza
15 minut temu, retrofood napisał:

 

Ale tam jest o gniazdkach a mi zrobił w włącznikach światła. Swoją drogą zobaczyłem, że nawet gniazdka zostały zrobione w ten błędny sposób co w artykule tylko, że to już instalację robił deweloper :)

15 minut temu, retrofood napisał:

 

 

Link do komentarza
39 minut temu, Cinek88 napisał:

Ale tam jest o gniazdkach a mi zrobił w włącznikach światła. 

 

Ja tylko chciałem Ci pokazać połączenia jako takie. Natomiast nieco informacji o współczesnych instalacjach elektrycznych możesz znaleźć w artykułach pokrewnych. A tak w ogóle, to masz przynajmniej przewód ochronny?

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21467-bezpuszkowa-instalacja-elektryczna-to-podstawa

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21485-jak-nalezy-poprowadzic-bezpuszkowa-instalacje-elektryczna

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/25087-nowoczesna-instalacja-elektryczna-jak-ja-wykonac

 

Link do komentarza
4 minuty temu, Cinek88 napisał:

No niestety deweloper tnie koszty, a co jeszcze powinno być?

Deweloper tnie, to wiadomo, ale skoro masz elektryka to winien to poprawić. Jedna różnicówka to zgodnie z przepisami, ale kiepsko się wychodzi z tym w życiu. Bo jak zadziała to nigdzie nie masz prądu i nie da się załączyć. Ciekawe jak w nocy będziesz szukał usterki. Dlatego w praktyce stosuje się co najmniej dwie różnicówki. I instalację rozdziela się pomiędzy nie. 

 

Musiałbyś poczytać trochę o instalacjach bo tak w dwu słowach to się nie da opowiedzieć. 

Link do komentarza
35 minut temu, retrofood napisał:

Deweloper tnie, to wiadomo, ale skoro masz elektryka to winien to poprawić. Jedna różnicówka to zgodnie z przepisami, ale kiepsko się wychodzi z tym w życiu. Bo jak zadziała to nigdzie nie masz prądu i nie da się załączyć. Ciekawe jak w nocy będziesz szukał usterki. Dlatego w praktyce stosuje się co najmniej dwie różnicówki. I instalację rozdziela się pomiędzy nie. 

 

Musiałbyś poczytać trochę o instalacjach bo tak w dwu słowach to się nie da opowiedzieć. 

 

Elektryk coś tam przebąkiwał, że powinien być wyłącznik czy coś jeszcze ale to mówi by zgłosić się do dewelopera bo gwarancja. Ale skoro wszystko jest zgodnie z przepisami to deweloper się wypnie. Chętnie zmienię elektryka ale o dobrego elektryka to ciężko, jeszcze nie trafiłem. Jak znacie kogoś z okolic Warszawy godnego polecenia to dajcie znać.

Edytowano przez Cinek88 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 minut temu, Cinek88 napisał:

Elektryk coś tam przebąkiwał, że powinien być wyłącznik czy coś jeszcze ale to mówi by zgłosić się do dewelopera bo gwarancja.  

Jaka gwarancja, skoro "poprawia" przewody?

Powinien dołożyć różnicówkę i zmienić konfigurację rozdzielnicy, aby podzielić inaczej obwody. 

Link do komentarza
2 godziny temu, retrofood napisał:

Jaka gwarancja, skoro "poprawia" przewody?

Powinien dołożyć różnicówkę i zmienić konfigurację rozdzielnicy, aby podzielić inaczej obwody. 

 

W sensie elektryk nie jest od dewelopera więc jak będzie ingerencja w skrzynkę to stracę gwarancję na całość instalacji, taki jest zapis.

Link do komentarza
27 minut temu, Cinek88 napisał:

jak będzie ingerencja w skrzynkę to stracę gwarancję na całość instalacji, taki jest zapis.

 

Powiem Ci tak. Jak chcesz.

Ja to bym wszystko to wypieprzył i zrobił po swojemu i przez dziesięć lat byś tam tylko raz zaglądał, bo po pięciu latach należy przeprowadzić sprawdzenie kontrolne. Ale ja jestem pewien tego co robię i ode mnie dostałbyś moją gwarancję. Ale Twój elektryk chyba gwarancji nie daje skoro się boi. Ja się nie boję, bo jeśli instalacja jest dobrze zrobiona, to tam nic się nie ma prawa dziać i niczego na gwarancji nie tracę.  

Link do komentarza
Deweloper tnie, to wiadomo, ale skoro masz elektryka to winien to poprawić. Jedna różnicówka to zgodnie z przepisami, ale kiepsko się wychodzi z tym w życiu. Bo jak zadziała to nigdzie nie masz prądu i nie da się załączyć. Ciekawe jak w nocy będziesz szukał usterki. Dlatego w praktyce stosuje się co najmniej dwie różnicówki. I instalację rozdziela się pomiędzy nie. 
 
Musiałbyś poczytać trochę o instalacjach bo tak w dwu słowach to się nie da opowiedzieć. 
Otóż to, nigdy nie liczyłem, ale u nas są chyba 4 różnicówki, poza tym 3 na zewnątrz, czasem tylko jest trochę szukania gdzie wywaliło, ale ostatnio np chłopy od elewacji wyrwali lampe koło piwnicy i wywaliło prąd za jakieś parę miesięcy, ale tylko w połowie piwnicy. Wiedziałem że nie ma co w pośpiechu szukać, na następny dzień pochodziłem, posprawdzałem i znalazłem luźne kabelki za drzwiami na zewnątrz. Btw, często jest tak, niewiedzieć czemu, że jak w połowie wsi wywali jedną faze, to w całym domu prądu nie ma, a w piwnicy jest. To ciągnie się przedłużacz i po problemie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 Izolowane połączenie na skrętki przy bezpośrednim styku z murem to potencjalne źródło kłopotów. Może powodować zadziałanie różnicówki np. przy wzroście wilgotności powietrza i podłoża. Na upartego takie połączenie trzeba  zaizolować rurką termokurczliwą, a nie taśmą.

 

Na upartego to taki odcinek przewodu się wymienia na nowy i nieuszkodzony. Nie robi się dziadostwa za pięć pięćdziesiąt.  

 

Mam właśnie takiego typu zagwozdkę na jednym starym budynku. W takie wilgotne dni jak dzisiaj, w nocy wyrzuca różnicówkę, która zabezpiecza między innymi obwód oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem zbliżeniowym. I szukaj wiatru w polu. Rano różnicówka daje się załączyć i wszystko działa.

Sprawa nie jest pilna, więc czekam do wiosny, nie chce mi się teraz marznąć. Ale problem jest i to problem tego właśnie typu. Ktoś gdzieś zrobił partaninę i po latach to dziadostwo się odzywa.  

Link do komentarza
Dnia 23.02.2023 o 23:26, retrofood napisał:

 

Powiem Ci tak. Jak chcesz.

Ja to bym wszystko to wypieprzył i zrobił po swojemu i przez dziesięć lat byś tam tylko raz zaglądał, bo po pięciu latach należy przeprowadzić sprawdzenie kontrolne. Ale ja jestem pewien tego co robię i ode mnie dostałbyś moją gwarancję. Ale Twój elektryk chyba gwarancji nie daje skoro się boi. Ja się nie boję, bo jeśli instalacja jest dobrze zrobiona, to tam nic się nie ma prawa dziać i niczego na gwarancji nie tracę.  

No to zapraszam do mnie, zrobisz po swojemu ;)

 

Dzisiaj wyłączyłem wszystkie bezpieczniki i dorabiam gniazdka. Chciałem kabel skrócić i różnicowa odcięła prąd. Tak powinno być? I to przy cięciu kabla od skrzynki bo dalsze za gniazdkiem nic się nie działo.

Edytowano przez Cinek88 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 25.02.2023 o 17:36, Cinek88 napisał:

No to zapraszam do mnie, zrobisz po swojemu ;)

 

Dzisiaj wyłączyłem wszystkie bezpieczniki i dorabiam gniazdka. Chciałem kabel skrócić i różnicowa odcięła prąd. Tak powinno być? I to przy cięciu kabla od skrzynki bo dalsze za gniazdkiem nic się nie działo.

Jeśli ucinasz nieumiejętnie to naturalnie, że tak.


Jeśli ktoś się zastanawia czy jedna różnicówka jest ok to tutaj gość opisał trochę o róznicówkach https://elektrykwsieci.blogspot.com/2020/11/ile-roznicowek-w-domu.html

Link do komentarza
4 godziny temu, retrofood napisał:

 

Po co tam, wszystko jest na miejscu, a może i więcej. https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/30283-wylacznik-roznicowopradowy-czyli-rcd Na pewno informacji więcej.

Tak, widzę. Ktoś buduje dom, a Ty mu podeślesz encyklopedię z różnicówkami 500mA. Ludzie jak idą do sklepu po makaron to nie szukają informacji czym myli maszynę od formowania ciasta tylko wziąć makaron i wyjść ze sklepu. Za dużo informacji - to też nie dobrze ;)

Link do komentarza

No, Andrzeju, piękne porównanie :zalamka:... To jest normalne, że ludzie kilka razy w miesiącu wyposażają swoje siedziby w instalacje elektryczne - zapewne tak samo jak i gotują makaron... nieprawdaż...

Tyle, że niedobry makaron może spowodować - aż i tylko - rozwolnienie, w przeciwieństwie do źle dobranej różnicówki...

Link do komentarza
5 godzin temu, podczytywacz napisał:

No, Andrzeju, piękne porównanie :zalamka:... To jest normalne, że ludzie kilka razy w miesiącu wyposażają swoje siedziby w instalacje elektryczne - zapewne tak samo jak i gotują makaron... nieprawdaż...

Tyle, że niedobry makaron może spowodować - aż i tylko - rozwolnienie, w przeciwieństwie do źle dobranej różnicówki...

Czyli stosowne jest według Ciebie, jak pani Ania buduje dom mieszkalny to również przeczyta sobie książkę o instalacjach przemysłowych, górniczych, rolniczych i przeciwwybuchowych? Bo robi to raz w życiu to zdecydowanie informacje o kablach górniczych jest bardzo ważna podobnie jak różnicówka o prądzie 500mA, której... obecność w domowej rozdzielnicy jest niepotrzebnym zajęciem 2 lub 4 pól. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...