Skocz do zawartości

przydomowa oczyszczalnia ścieków - bezpieczeństwo dla roślin jadalnych


Recommended Posts

Obok mojego płotu, od strony gdzie mam warzywniak i drzewa owocowe buduje się sąsiad, który chce sobie zbudować przydomową oczyszczalnię a wodą z niej podlewać swój trawnik. Sęk w tym, że mamy bardzo gliniastą ziemię i jesienią, zimą i wiosną woda zalewa nam działki i ,,stoi''. Moje pytanie: ponieważ,  jak wyczytałam, bakterie kałowe (ja obawiam się czynnika ludzkiego i ewentualnego zanieczyszczenia tejże wody) żyją powyżej 50 dni, a nawet niektóre 4 lata, to czy mój warzywniak może zostać skażony bakteriami fekalnymi sąsiadów, które do nas spłyną z deszczem? Albo drzewa owocowe je wciągną korzeniami? Czy są jakieś rozwiązania, aby się zabezpieczyć przed ,,wymianą'' wody w okresie jesienno-zimowym? Nie ukrywam, że świadomość ich bakterii w moich warzywach budzi we mnie obrzydzenie :-(

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź. Tak, czytam w Googlach od wczoraj i owszem można podlewać ogródek, ale tylko trawniki i rośliny ozdobne. U nas jest ryzyko, że woda z oczyszczalni wraz z deszczami  wleje się do mojego warzywniaka i sadu - szczególnie jeśli zimą nadal będą ją wylewać na swój ogród, a z tego co wyczytałam bakterie kałowe wchłaniane są przez rośliny i mogą zakazić człowieka lub zwierzę, które je zje. Około metra pod ziemią są złoża gliny, które zamieniają nasz ogród w jedną wielką miskę.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Sąsiad budowy napisał:

 Albo drzewa owocowe je wciągną korzeniami?  

 

Już się tak nie rozwijaj, bo korzenie roślin to nie węże. Bakteria dla ich systemu pobierania wilgoci jak tak wielka jak autobus przy rurce do picia napojów. 

Żeby roślina wchłonęła bakterie kałowe, musiałbyś ją polewać gnojówką co najmniej kilka razy. Czyli na liściach, a nie przez korzenie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...