Skocz do zawartości

pytanie o czujnik zewnętrzny temperatury


Recommended Posts

witam

mam świeżo uruchomioną kotłownię na gaz. piec 1 funkcyjny + sprzęgło + zawór trójdrogowy + sterowanie 4 termostatami pokojowymi każdej pętli podłogówki.

Do termostatów pokojowych podpięte są również czujniki podłogowe.

Pytanie czy w takiej konfiguracji jest sens montować też czujnik temperatury zewnętrznej? Czy piec coś na tym zyska czy jedyne czym tu steruje to temperatura w pomieszczeniach?

 

Link do komentarza
2 godziny temu, hajmon7 napisał:

Pytanie czy w takiej konfiguracji jest sens montować też czujnik temperatury zewnętrznej? Czy piec coś na tym zyska czy jedyne czym tu steruje to temperatura w pomieszczeniach?

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym które ma dużą bezwładność, tylko czujnikami pokojowymi będzie skutkować skokami temperatury wewnątrz pomieszczeń, szczególnie w sytuacji dużych wahań temperatury zewnętrznej.

Radzę stosować czujnik zewnętrzny pogodowy a ewentualnie dodatkowo jako korektę czujnik temperatury wewnętrznej.

2 godziny temu, hajmon7 napisał:

Czy piec coś na tym zyska

Chodzi bardziej o komfort cieplny, a piec uważam że będzie miał większe spalanie, bo jego działanie będzie mniej optymalne.

Jednak pogodówka reaguje na zmiany temperatury z wyprzedzeniem.

A czujniki wewnętrzne powinny tylko nieco korygować  algorytm pracy krzywej grzewczej.

1 godzinę temu, hajmon7 napisał:

bo mój instalator mówi

Instalator To ma zazwyczj w głebokim poważaniu ekonomiczną pracę pieca.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 godzin temu, hajmon7 napisał:

witam

mam świeżo uruchomioną kotłownię na gaz. piec 1 funkcyjny + sprzęgło + zawór trójdrogowy + sterowanie 4 termostatami pokojowymi każdej pętli podłogówki.

Do termostatów pokojowych podpięte są również czujniki podłogowe.

Pytanie czy w takiej konfiguracji jest sens montować też czujnik temperatury zewnętrznej? Czy piec coś na tym zyska czy jedyne czym tu steruje to temperatura w pomieszczeniach?

 

Zyska na tym tyle, że będzie taktował/modulował palnik w zalezności od temperatury na zewnątrz i nastawy na termostacie/ach w środku oraz krzywej ustawionej przez serwisanta do podłogówki. Powinno jeszcze spaść zużycie gazu, ale to trzeba poobserwować.

Link do komentarza
18 godzin temu, hajmon7 napisał:

no tak piec ma taka możliwość, czujnik był dodany do kompletu. Są zaciski do jego podłączenia.

 

Czyli producent zaplanował działanie pieca łącznie ze sprawnym czujnikiem.

 

18 godzin temu, hajmon7 napisał:

pytam bo mój instalator mówi że w takiej konfiguracji jest to bezsensowne i piec nie będzie poprawnie działał.

 

producentów można poprawiać, to nie jest zakazane, ale wtedy trzeba uzasadnić i udowodnić cel wprowadzenia zmiany. Ja jestem elektrykiem i wiem jak wygląda uzasadnianie odstępstwa od normy czy wprowadzenie zmiany w instalacji fabrycznej. Podejrzewam, że żaden przeciętny instalator nawet nie jest w stanie zbliżyć się do spełnienia takich wymogów. Dlatego w tym przypadku jeśli instalator potrafi udowodnić, że to jest lepsze niż zalecenia producenta, to niech tak robi. A jeśli nie potrafi, to niech idzie do szkoły, a Ty zmień instalatora.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...