Skocz do zawartości

Grzejniki


mka

Recommended Posts

Przeczytałem wszystkie tematy o doboze grzejników do metrazu ale mimo wszystko nie otrzymalem odpowiedzi.
Dom zbudowanu jest z cegły w środku kamień wapienny i cegła grubosc muru 55cm strop polepa podłoga drewniana.
Ogrzewanie bedzie gazowe około 50stopni na piecu i teraz pytanie czy przy niskotemperaturowym ogrzewaniu np. pokoju 22m2 wystarczą 22 zeberka grzejników aluminiowych czy poprostu trzeba dac więcej np 24 żeberka przy grzaniu niskotemperaturowym proszę o opinie
Link do komentarza
Nawet 24 żeberka,to będzie za mało przy 50st. zasilania.Zalecał bym ok. 30-tu.
Żeberko daje ok.130W,ale przy temp.zasilania 60-70st,czyli przy 50st. będzie to ok.100-110W
Na ten budynek trzeba by przyjąć jakieś 34W/m3 kubatury.
Oczywiście te dane są bardzo orientacyjne,bo trudno tak ''wróżyć'' bez konkretnych faktów o ścianach,oknach,wysokości,rodzaju żeberek.
Link do komentarza
Cytat

Przeczytałem wszystkie tematy o doboze grzejników do metrazu ale mimo wszystko nie otrzymalem odpowiedzi.
Dom zbudowanu jest z cegły w środku kamień wapienny i cegła grubosc muru 55cm strop polepa podłoga drewniana.
Ogrzewanie bedzie gazowe około 50stopni na piecu i teraz pytanie czy przy niskotemperaturowym ogrzewaniu np. pokoju 22m2 wystarczą 22 zeberka grzejników aluminiowych czy poprostu trzeba dac więcej np 24 żeberka przy grzaniu niskotemperaturowym proszę o opinie


Z opisu budynku wstępnie można przyjąć zapotrzebowanie na 300W/m2 ,nie wiem jakiej wielkości są żeberka czyli jaką mają moc grzewczą ale wiesz to Ty, to sobie oblicz pamiętając że moc podana przez producenta dotyczy parametrów 70/60/20 czyli zasilanie/powrót/temp
dla parametrów 50/40/20 ta moc jest niższa .Przeliczniki mocy z tabel producenta. Bob
Link do komentarza
Cytat

Przeczytałem wszystkie tematy o doboze grzejników do metrazu ale mimo wszystko nie otrzymalem odpowiedzi.
Dom zbudowanu jest z cegły w środku kamień wapienny i cegła grubosc muru 55cm strop polepa podłoga drewniana.
Ogrzewanie bedzie gazowe około 50stopni na piecu i teraz pytanie czy przy niskotemperaturowym ogrzewaniu np. pokoju 22m2 wystarczą 22 zeberka grzejników aluminiowych czy poprostu trzeba dac więcej np 24 żeberka przy grzaniu niskotemperaturowym proszę o opinie


Myślę że rozsądnie zrobisz docieplając dom do 50W/m2 i wtedy standartowe żeberko wystarczy na ok 2m2 i nie pójdziesz z torbami w związku z kosztami ogrzewania .Bob
Link do komentarza
Cytat

Z opisu budynku wstępnie można przyjąć zapotrzebowanie na 300W/m2


Toż to strasznie dużo icon_eek.gif ,nawet jak na ten budynek.
To wychodzi grubo ponad 100W/m3.
W ogóle nie rozumiem przeliczania zapotrzebowania ciepła na m2.To bez sensu.Powinno się to robić na m3.
Na m3 w nowym budynku potrzeba 26-30W.W starym 34-40W.
Link do komentarza
Cytat

Toż to strasznie dużo icon_eek.gif ,nawet jak na ten budynek.
To wychodzi grubo ponad 100W/m3.
W ogóle nie rozumiem przeliczania zapotrzebowania ciepła na m2.To bez sensu.Powinno się to robić na m3.
Na m3 w nowym budynku potrzeba 26-30W.W starym 34-40W.


Czyli moge przyjąść w moim nie ocieplonym budynku 40W na 1m3
22m2x2.70=59.4m3x40W=2376W:100W tyle ma zeberko przy temp 41stopni=23.76 takze można przyjąśc 24 zeberka na pokój 22m2
Link do komentarza
Cytat

Toż to strasznie dużo icon_eek.gif ,nawet jak na ten budynek.
To wychodzi grubo ponad 100W/m3.
W ogóle nie rozumiem przeliczania zapotrzebowania ciepła na m2.To bez sensu.Powinno się to robić na m3.
Na m3 w nowym budynku potrzeba 26-30W.W starym 34-40W.


Podając 300W/m2 chciałem podkreślić że należy zająć się termomodernizacją budynku a nie dokładać kolejne żeberka!
Co do przeliczania zapotrzebowania na ciepło to,,jakość energetyczną budynku charakteryzują wskażniki których wartość otrzymuje się po podzieleniu przez kubaturę lub powierzchnię rozpatrywanego budynku", i dalej,,jakość cieplną budynku charakteryzuje moc cieplna potrzebna do ogrzania pomieszczenia odniesiona do powierzchni pomieszczeń ogrzewanych "
Myślę że jest to zrozumiały tekst.Dla uzupełnienia PN-91/B-02020-obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło wynosi 50W/m2,PN-82/B-02020........wynosi 75W/m2,budynek nie spełniający wyżej wymienionych norm-100-150W/m2 .W przeliczeniu na gaz ziemny 50W/m2
to 30m3 a 150W/m2 to 90m3. Ps Nie chcę jeśli łaska polemizować i personalizować dalszej dyskusji ,,czas to pieniądz"Pozdrawiam Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Oczywiście,że docieplać trzeba.
Wykonałem kilkadziesiąt instalacji CO w starych budynkach,ale nigdzie nie stosowałem takich mocy grzejników.I nie jest tam wcale za zimno.
Skoro tutaj te normy są tak nierealnie zawyżone,to ciekawi mnie,dlaczego w projektach nowych budynków jest prawie zawsze odwrotnie-dobory mocy grzejników są mocno zaniżone.
Nie pierwszy raz przekonuję się o tym,że ,,podręcznikowe'' instalatorstwo jest dalekie od rzeczywistości.
Link do komentarza
Nie rozumiem.Właśnie takie zachowanie świadczy o tym,że działa prawidłowo.Skoro w pomieszczeniu jest ok. 20st,to normalne,że grzejnik grzeje słabiutko,głowica go przymknęła i tyle.Po to jest.
Chyba,że jest tam 18st a on na trójce nie grzeje.Wtedy to z głowicą coś nie tak.
A jakiej ona firmy?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Oczywiście,że docieplać trzeba.
Wykonałem kilkadziesiąt instalacji CO w starych budynkach,ale nigdzie nie stosowałem takich mocy grzejników.I nie jest tam wcale za zimno.
Skoro tutaj te normy są tak nierealnie zawyżone,to ciekawi mnie,dlaczego w projektach nowych budynków jest prawie zawsze odwrotnie-dobory mocy grzejników są mocno zaniżone.
Nie pierwszy raz przekonuję się o tym,że ,,podręcznikowe'' instalatorstwo jest dalekie od rzeczywistości.


Architekci "nie muszą" znać się na instalatorstwie. I to pewnie dlatego.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
a czy tak zwane wymyślne grzejniki dekoracyjne moją taką moc? Znaczy mieć to na papierku mają tylko czy w rzeczywistości się sprawdzają? Myślę o zakupie takiego grzejnika. Słyszałem, że ich moc grzewcza się niczym nie różni od takich standardowych płyciaków, ale się dopytam jeszcze. Bo przekonany nie jestem w 100 %. Więc jak to jest?
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem, że ich moc grzewcza się niczym nie różni od takich standardowych płyciaków, ale się dopytam jeszcze. Bo przekonany nie jestem w 100 %. Więc jak to jest?


Co to standardowy płyciak?
Przecież moc grzejnika zależna jest od kilku czynników i podaje ja producent w specyfikacji.
I obojętnie jak "wymyślny" będzie grzejnik, moc będzie miał taką a nie inną zgodną z specyfikacją producenta dla danej temperatury zasilania.
Link do komentarza
Cytat

Co to standardowy płyciak?
Przecież moc grzejnika zależna jest od kilku czynników i podaje ja producent w specyfikacji.
I obojętnie jak "wymyślny" będzie grzejnik, moc będzie miał taką a nie inną zgodną z specyfikacją producenta dla danej temperatury zasilania.



Słusznie - trzeba pamiętać przy sprawdzaniu mocy o patrzeniu na moc przy odpowiedniej temp. na zasileniu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Grzejniki obecnie nie muszą być jedynym sposobem na ogrzanie mieszkania. Do tego celu można wybrać wydajne, ekologiczne maty kapilarne czyli wodne ogrzewanie płaszczyznowe. Maty instaluje się w każdej płaszczyźnie :w podłodze, ścianach lub na suficie. Maty rur kapilarnych mogą zostać ułożone bezpośrednio pod wykładziną podłogową. Nadają się do tego wszystkie rodzaje wykładzin (okładzin), jak np. płytki, laminaty, parkiet, panele. Ciepło do pomieszczenia wytwarzane jest poprzez promieniowanie, a nie konwekcję. Czyli nie ma tego co przy typowych grzejnikach konwekcyjnych – nie ma cyrkulacji powietrza, nie miesza się ciepłe powietrze z zimnym i dlatego kurz nie unosi się w pomieszczeniu. Jest to korzystne zwłaszcza dla alergików, małych dzieci. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Zgadzam się z przedmówcą. Grzejniki są skutecznym sposobem na ogrzanie mieszkania czy domu. I wcale nie trzeba się decydować tylko na tradycyjne, klasyczne grzejniki, można również wybrać elektryczne grzejniki o nowoczesnym wyglądzie. Które posiadają aluminiowy czy żeliwny element grzewczy lub są wypełnione specjalnym płynem tremoprzewodzącym. Wcale nie musi być to woda. icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...