Skocz do zawartości

Podkład na beton pod panele winylowe


Muskagap

Recommended Posts

Witam, niedługo odbieram mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie jest na parterze. Chciałbym ułożyć panele winylowe na klik (jakieś 6 mm) po całości mieszkania (oprócz łazienki). Podłoże jest betonowe. Nie mamy ogrzewania podłogowego. Mam takie pytanie - czy wystarczy na takim podłożu położyć podkład np. 1,5 mm i to już wszystko? I można na to już kłaść panele?
Pytam bo zastanawia mnie czy naprawdę tylko wystarczy taka cienka warstwa podkładu na czysty beton czy jednak coś jeszcze coś może powinno być położone. Np. folia paroizolacyjna?

Link do komentarza

Rozumiem, każdy producent ma swoje wytyczne. Pytam natomiast tez bardziej ogólnie, czy dobrą praktyką jest kładzenie tylko takiego podkładu (np.1.5 mm) czy coś jeszcze pod takie panele (zagruntowanie wylewki przed położeniem paneli to też odrębny temat).

Z tego co czytałem należy na beton najpierw położyć zawsze folię paraizolacyjną, potem podkład. Nawet jeśli to panele winylowe. Zgadza się?

Link do komentarza

Folia jest potrzebna, jeśli wylewka nie "dojrzała", jeśli wykazuje jeszcze objawy dosychania...

Wylewce generalnie potrzebny jest czas na wiązanie - tu określa się około 4 tygodnie, oraz czas na wyschnięcie.

Producent powinien określać graniczną wartość wilgotności posadzki, poniżej której można kłaść jego wyrób.

Po zagruntowaniu również trzeba DOSUSZYĆ posadzkę - tym bardziej pod zupełnie nie przepuszczających wilgoci paneli winylowych.

Link do komentarza
6 minut temu, Muskagap napisał:

 Ale z tego co czytam to gruntowanie wylewki to taki must have

 

Gruntowanie wylewki to zabezpieczenie przed pyleniem podczas użytkowania. Tak samo jak będziesz mocował listwy przypodłogowe, to należy odkurzaczem od razu zebrać wszystkie resztki z wiercenia dziur pod kołki.

Natomiast ja żadnej folii nie kładłem, tyle, że mieszkanie nie było nowe, a remontowane. Ale też parter.

Link do komentarza
Dnia 27.01.2023 o 22:50, Muskagap napisał:

Będę miał panele Arbiton i z tego co widziałem ich podkłady mają warstwę paraizolacyjną, zintegrowaną. Więc chyba nie trzeba oddzielnie kłaść ale jeszcze się dowiem. Ale z tego co czytam to gruntowanie wylewki to taki must have

Najlepiej poczytać na stronie producenta i dopytać o zalecany podkład pod konkretne wybrane panele. Różnice w grubości są niewielkie, ale produkty różnią się właściwościami i zapewne ceną. Ważne jest, czy zależy Panu również na termoizolacji czy np. wygłuszeniu posadzki.

Producent zdecydowanie odradza stosowanie paneli ze zintegrowanym podkładem oraz podkładów wykonanych z pianki PE.

poniżej link do lektury

https://arbiton.com/pl/profesjonalny-przewodnik-jak-wybrac-podklad-pod-panele-winylowe

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...