Skocz do zawartości

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa? Co pewniejsze i trwalsze?


p4tr7k

Recommended Posts

Witam. Planuje budowe domu lecz jestem kompletnie zielony w temacie. Dom będzie budowany na śląsku, gdzie są szkody górnicze, dodatkowo jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych tj. 1 metr poniżej terenu działki.. 
Według zaleceń wszystkich artykułów na googlach oraz zaleceń samego architekta powinna być postawiona PŁYTA FUNDAMENTOWA. 
Jako że jestem kompletnie zielony i większość czasu aktualnie przebywam za granicą upoważniłem kogoś z rodziny aby kierował tym wszystkim, kogoś kto ma dużo większe doświadczenie ode mnie..
I teraz zaczynają się schodki.. Fachowiec ten twierdzi że płyta fundamentowa to fatalny pomysł kiedy jest tak ciężki dom, jego zdaniem ławy fundamentowe są solidniejsze, że po latach ta płyta fundamentowa może się nawet złamać..
Czytając analizę odwiertów geodezyjnych w 1/3 otworów grunt jest słabo nośny przez co również jest zalecenie płyty fundamentowej. Projekt domu jest skończony, w projekcie są ławy fundamentowe tradycyjne.
Tym fachowcem jest teściu który wybudował sam dom, jako że moja żona również uparła się przy tych fundamentach uległem, a teraz nie daje mi to spokoju. 
Na internecie same superlatywy co do płyty fundamentowej i niewiele pisze o wadach które choć trochę by się pokrywały z tym co teściu mówił.
Czy faktycznie płyta wypada gorzej przy ławach tradycyjnych? Dołączyłem do grupy na której są ludzie z tym samym projektem i warunkami(wysokie wody i szkody górnicze) i oni również postawili na płycie fundamentowej.. 
Co gdybym chciał zmienić ten projekt żeby była jednak płyta fundamentowa, gdzie powinienem się udać i jaki koszt w przybliżeniu to może być?

 

Starałem się streścić jak najbardziej potrafię, dużo rzeczy pominąłem, wierzcie mi że jeszcze nie zacząłem budowy a z nerwów już zacząłem siwieć.. Dziekuje za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam

Edytowano przez p4tr7k (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Musisz wziąć projekt razem z badaniami gruntu i znaleść konstruktora, który zrobi Ci projekt takiej płyty. Popytaj lepiej o specjalistę w tej dziedzinie i nie bierz pierwszego lepszego. Możesz również to zrobić na etapie adaptacji projektu. Koszt napewno się zwiekszy. Projekt płyty to pewnie kilka tys.
Jesli jest to projekt tzw gotowy możesz zapytać w pracowni czy maja projekt zamienny z płyta zamiast ław fundamentowych i na jakich warunkach się to odbywa, czy wyraża zgodę itd. Różne pracownie projektów gotowych maja różne reguły działania.

Moja siostra buduje dom na Śląsku i również ma płytę. Teren identyczny jak Twój.

 Czy Twoja działka jest na terenie szkód górniczych? Jeśli tak to której kategorii? To może warunkować konkretne rozwiązania a i możesz ubiegać się później o częściowy zwrot kosztów. Moja siostra dostała Ok 20tys.
 Możesz mieć wskazane dane rozwiązanie np ławy tzw krzyżowe. Obrazowo-do ław, które masz w projekt dołóż takie duże stężenia pomiędzy narożnikami budynku. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...