Skocz do zawartości

Instalacja CO i CWU na poddaszu


Tomsven

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Jestem w trakcie adaptacji poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne. Na ten moment w domu zainstalowany jest stary i prosty kocioł zasypowy na paliwa stałe i zbiornik na ciepłą wodę (niestety bardzo krótko trzyma ciepłą wodę). Piony instalacji są wyprowadzone na poddasze (wystarczy mała przeróbka). Kocioł ma już swoje lata, a dodatkowo może okazać się za słaby na komfortowe ogrzewanie wszystkich pięter. Najgorzej jest z cwu, ponieważ ciepłej wody wystarcza maks jeden dzień przy nieregularnym paleniu. 

 

Zastanawiam się jak podejść do tematu. Zależy mi również na jakiejś niezależności w sprawie ogrzewania. Najprościej było by wymienić kocioł na nowy i większy, ale to są po pierwsze spore koszty po drugie nie za bardzo wiadomo w jakim kierunku iść, żeby kocioł był "eko" przez dłuższy okres czasu a paliwo do niego było tanie i dostępne (myślałem nad nowoczesnym piecem zasypowym, które spełnia wszystkie normy i można w nim palić praktycznie wszystkim). Ewentualnie dodatkowo awaryjnie zainstalować na poddaszu kozę i przepływowy podgrzewacz wody. 

 

Drugim rozwiązaniem było by pozostawienie starej instalacji tak jak jest i instalacje niezależnego źródła na poddaszu. Ma to w ogóle sens ? Prognozy cen prądu raczej nie zachęcają do instalacji elektrycznych (nie ma FW), ewentualnie piecyk na pellet z rozprowadzeniem i płaszczem wodnym ?

 

Wiem, że temat jest bardzo szeroki i ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale szukam ogólnie kierunku bądź pomysłu na rozwiązanie sytuacji. 

 

 

Link do komentarza

Wszystko wskazuje że gaz będzie najtaniej, najtańszy też jest koszt instalacji, pod warunkiem że ma się przyłącz. Gaz spadł do ceny z grudnia 2021, teraz musimy poczekać na reakcję. Prąd z racji coraz większej popularności będzie według mnie coraz droższy, infrastruktury brak, poza tym Tauron musi sobie odbić za tych co produkują za darmo, im też musi się budżet spinać. Węgiel już powinien potanieć tak jak gaz, dziś dalej dla końcowego odbiorcy to jest jakieś 150% więcej niż na koniec roku 2021, piec węglowy 15tys + przynajmniej 5 tys montaż, czyli wnioski nasuwają się same. Gaz ma niby być do 2035 roku dozwolony, do tego czasu ten kocioł gazowy się jiż wyeksploatuje, a węglowym będzie można max do 2030r i to nie takim na wszystko. Z dzieleniem instalacji według mnie nie ma sensu, bo nie możesz zejść poniżej 6-7kw na zapotrzebowaniu, chyba że na prądzie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Dziękuję za podpowiedzi. Niestety linia gazociągowa jest już obiecywana od paru lat i wątpię aby coś zmieniło w najbliższej przyszłości. 

 

Poddasze nie będzie zbyt wielkie, bo realnej powierzchni użytkowej będzie jakieś 75m2. Piecyk na pellet z rozprowadzeniem ciepła (DGP) i WIFI tylko do poddasza nie zdał by egzaminu ? 

Link do komentarza

Jak się ma te 75 m2 nowej powierzchni mieszkalnej do dotychczasowej powierzchni ogrzewanej domu? Zupełnie co innego, jeżeli 75 m2 dodajemy do 120 m2, niż do 250 m2. Im większa jest obecna powierzchnia, tym mniejszy wpływ będzie miało dodanie nowej powierzchni ogrzewanej. Tym bardziej, jeżeli dotychczas i tak sporo ciepła uciekało przez strych. Wtedy być może wcale nie będzie potrzebny kocioł o większej mocy. Ewentualnie konieczne będzie uruchomienie jakiegoś drugiego źródła ciepła tylko w czasie dużych mrozów. 

Kolejna sprawa to zasobnik c.w.u. Jaka jest jego wielkość i dla ilu osób musi on ją zapewnić? Im lepszą będzie miał izolacje oraz większą pojemność, tym ciepłej wody wystarczy na dłużej. 

Jeżeli ogrzewanie drugim źródłem ciepła na poddaszu byłoby konieczne tylko w czasie większych mrozów, to może zamiast piecyka na pellet warto pomyśleć o niedużej kozie na drewno, ale z płaszczem wodnym? Albo małym kominku z DGP. 

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi. 

 

Zasobnik c.w.u ma już swoje lata, ale chyba strasznie archaiczny nie jest. Pojemność 140 L, zdjęcia poniżej. Czy w przypadku stopniowego wygaszania się kotła późnym wieczorem, powinno się zamykać zawór na ciepłą wodę oddając całą resztę na grzejniki ? Jaki zasobnik jest godny polecenia w takiej sytuacji ? 

 

323575057_1364542250963907_1870217619683565353_n.jpg

325297523_594206309215270_2096839591985361587_n.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...