Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pixi

Osobna piwnica w skarpie -sztolnia

Recommended Posts

Witam.
Mieszkam z teściami w małym domu w którym nie ma piwnicy,co prawda teście mają małe pomieszczenie ale ledwo im starcza miejsca nie mówiąc już o nas.Widziałem na działce nieopodal coś w rodzaju komórki w skarpie.Pytałem się właściciela który powiedział że to jest taka jego dodatkowa piwnica którą wykopał jeszcze jego dziadek i służy mu do dzisiaj jako spiżarnia.W środku jest cała wymurowana z cegły i schodzi od drzwi w głąb ziemi jakieś 10m pod niewielkim kątem. Chciałbym wykopać sobie też taką spiżarnie w ziemi coś na wizerunek sztolni 3-5m długości z małym kątem w głąb ziemi lecz nie wiem czy trzeba to głosić lub starać się o pozwolenie budowlane.Sąsiad mówił że kiedyś to dużo ludzi budowało sobie takie spiżarnie i nikt nikogo się nie pytał,tylko że to było przed wojną.Czy trzeba mieć jakieś zezwolenie na taką prace?

Teoretycznie taką piwnicę można traktować jako budynek gospodarczy. Przy powierzchni do 25 m2 wystarczy zgłosić zamiar budowy w starostwie.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Dom jest stawiamy przez dewelopera i niestety za dużo nie mogę zrobić. Kierownik budowy jest ze strony dewelopera, próbowałem go znaleźć poprzez nadzór budowlany ale niestety nie mogą udzielić takiej informacji. 
    • Kochani,
      bardzo dziękujemy za udział w XIII Aukcji. Dziękuję osobiście, bo z wielką radością zobaczyłem na Aukcji miłe Osoby dobrze znane z poprzednich aukcji. Sprawiliśmy znów dzieciom wielką radość, zapewniliśmy ciekawe ferie, nie zawodząc... Dla wszystkich uczestników aukcji mamy gadżety. Prosimy koniecznie o adres. A zwycięzców licytacji prosimy - jako że pierwszy raz w nowym miejscu - o adres wraz z potwierdzeniem przelewu na rzecz Ogniska. Gdyby ktoś czuł się zawiedziony, że nie wylicytował pracę – prosimy o wiadomość. Ognisko już coś wymyśli...                                                                                                                  Ukłony i podziękowania!!!
                                                                                                                       Andrzej Papliński     Adresy i potwierdzenia przelewu przesyłajcie na adres: andrzej.paplinski@budujemydom.pl   DANE DO WPŁAT: Stowarzyszenie Twórczych Pedagogów "Stara 4" ul. Stara 4 00-231 Warszawa   Nr konta 50 1240 1138 1111 0010 3585 3126   Koniecznie z dopiskiem: Darowizna na Ognisko Marymont - Aukcja Forum Budujemy Dom   Stan konta: 3230 zł
    • Bez sensu było to co do tej pory robiłeś . A to co przed Tobą nabierze sensu pod warunkiem że będziesz tego chciał .
    • Dziękuję za odpowiedź :)   Czyli chodzi o taką folię np. "Folia hydroizolacyjna IZOKPOL 1,2 mm, 100 cm"? Czy te folie się czymś różnią tj. jakieś dodatkowe pokrycia itd?   Czyli ma być położona jedna folia na drugą bezpośrednio na wyrównany wieniec i na to bezpośrednio murować silikaty czy też jakieś dodatkowe warstwy, kleje, itd? Czy na wieniec od góry przed położeniem folii dać dysperbit (obecnie na ściany fundamentowe i ławy jest chyba tylko jedna warstwa dysperbitu)?   Co do klina 2 cm, to musiałby mieć 16 cm wysokości czyli klin 2 x 16 cm - nie wiem czy coś takiego jest. Jak szukałem klinów to były tylko 5x5, 10x10 i 15x15.   To prawda, że na fundamentach jest XPS, ale pomiędzy płytami są drobne szczeliny - oczywiście było klejone na zakładkę i pianka w szczeliny między płytami, ale najpewniej zostały jakieś nie w 100% szczelne połączenia i woda moim zdaniem przejdzie jakoś do środka. Jak wywinięcie folii może utrudnić późniejsze prace? Ja myślałem, żeby wywinąć ją luźno te 20-30 cm do góry i po wymurowaniu ścian parteru przykleić ją do ściany w górnej części folii. Sam XPS wystaje obecnie ponad poziom wieńca, ale aby go wyrównać trzeba będzie częściowo go ściąć, więc do poziomu zero najpewniej nie dojdzie.   W kwestii tych izolacji słupów - jak rozumiem mają po prostu nabić te dwie warstwy foli na wystające zbrojenie czy jakoś inaczej? Bo taka przebita PVC chyba będzie ciągnąc wodę? Jak na razie to wygląda jak na zdjęciach:   Może ktoś dostrzega na tych zdjęciach jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę?   Ponadto firma budowlana twierdzi, że w wyliczeniach kosztów budowy przyjęła tylko jedną warstwę papy o szerokości 50 cm i za jakąkolwiek zwyżkę każą mi dopłacić - zaś w projekcie nie było w ogóle określone jaki materiał ani ile warstw na izolację poziomą styku ściana fundamentowa/ściana parteru. I tak się zastanawiam czy zgodnie ze sztuką budowlaną nie powinni oni jednak przyjąć od razu dwóch warstw?   Ja myślałem o takiej izolacji poziomej słupów żelbetowych, jak na zdjęciu poniżej, ale nie wiem co to za preparat i czy to się sprawdza (zdjęcie znalezione w necie):
    • Mam 20 lat i nie wiem co ze sobą zrobić, mam dziwne myśli a wszystko to przez narkotyki pale marihuane od 3 lat. Na początku było tak że się paliło raz na tydzień, raz na miesiąc później nowe znajomości i palenie trawki stało się codziennością, paliłem praktycznie codziennie przez okres ok 1 roku później ograniczylem palenie do ok 2,3 razy w tygodniu. Czasami były okresy w których nie paliłem tydzień, lub dwa. Straciłem kontakt z rodziną czuje to. Nie darze ich taką sympatią jak kiedyś, czasami widywalem w nich wroga gdy byli za bardzo dociekliwi, czułem się jak bym był bez uczuć bez empatii. Próbowałem wyjść z nalogu. Udało mi się ale wpadłem w inny. Narkotyki twarde. A dokładniej amfetamina oraz tzw pixy na początku wciągalem co parę tygodni a skończyło się tak ze przez kilka miesięcy co weekend byłem stale nawciagany wracałem do domu o 6,7 na chwilę obecną nie biorę żadnego z tych gowien tylko mam inne problemy, wyrzucono mnie ze szkoły za nieobecności, nie mam zawodu, pracy niczego, straciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem środków odurzających nie rozmawiam z siostrą od roku a poklucilismy się o bzdety a teraz nie potrafimy się do siebie odezwać nie dla tego że jesteśmy na siebie źli po prostu z biegiem czasu staliśmy się dla siebie obojętnymi osobami, i ciężko zacząć rozmowę, przyjaciele się odsuneli w momencie gdy zaczęły się problemy, naprawdę zastanawiam się nad sensem życia 
  • Popularne tematy