Skocz do zawartości

wąska działka


Ajdaniu

Recommended Posts

Witam serdecznie,
Oto mój problem:
Sprawa jest nieco skomplikowana, więc dzikuję za cierpliwość.
Mój ojciec zamierza już wkrótce darować mi działkę. Okazało się jednak, że z działki tej został wydzielony przez mojego nieżyjącego już dziadka pas ziemi, który miał służyć mu jako dojazd na pole. Działka w całości ma szerokość 19 m. po odjęciu owego pasa 16.5 m. Mam już wstępnie wytypowany projekt i on ledwo comieści się w tych 16,5 m. ale chciałbym by działka była szersza. Ten pas ziemi nie jest odrębną działką, lecz fragmentem większej działki, do której jest dojazd od innej strony, a kórej właścicielami są moja babcia oraz 5 dzieci (w tym mój ojciec).
Sprawa spadkowa po dziadku nie była przeprowadzona i nie może być przeprowadzona także w tym momencie ze względu na zły stan zdrowia mojej babci. Rodzeństwo mojego ojca godzi się, by ten pas ziemi został w przyszłości przyłączony do mojej działki.
Czy tego rodzaju zgoda ma moc prawną?
Jakie procedury powinienem podjąć, by ów pas ziemi przyłączyć do mojej działki.
Czy mimo braku (narazie) prawa własności do owego pasa mogę go ogrodzić, przy braku sprzeciwu ze stronu sąsiadów i pozostałych współwłaścicieli?
Jak ma się sprawa z odległością zabudowy od granicy? Czy wymaganą odległość (3 lub 4m) liczy się od granicy z sąsiadem czy od owego pasa ziemi?
Załączam zeskanowaną mapkę, ale nie wiem czy będzie czytelna.
Moja działka oznaczona jest nr 64/1 a działka, której fragmentem jest ten nieszczęsny pasek ma nr 64/4

Dziękuję za podpowiedzi
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,
Oto mój problem:
Sprawa jest nieco skomplikowana, więc dzikuję za cierpliwość.
Mój ojciec zamierza już wkrótce darować mi działkę. Okazało się jednak, że z działki tej został wydzielony przez mojego nieżyjącego już dziadka pas ziemi, który miał służyć mu jako dojazd na pole. Działka w całości ma szerokość 19 m. po odjęciu owego pasa 16.5 m. Mam już wstępnie wytypowany projekt i on ledwo comieści się w tych 16,5 m. ale chciałbym by działka była szersza. Ten pas ziemi nie jest odrębną działką, lecz fragmentem większej działki, do której jest dojazd od innej strony, a kórej właścicielami są moja babcia oraz 5 dzieci (w tym mój ojciec).
Sprawa spadkowa po dziadku nie była przeprowadzona i nie może być przeprowadzona także w tym momencie ze względu na zły stan zdrowia mojej babci. Rodzeństwo mojego ojca godzi się, by ten pas ziemi został w przyszłości przyłączony do mojej działki.
Czy tego rodzaju zgoda ma moc prawną?
Jakie procedury powinienem podjąć, by ów pas ziemi przyłączyć do mojej działki.
Czy mimo braku (narazie) prawa własności do owego pasa mogę go ogrodzić, przy braku sprzeciwu ze stronu sąsiadów i pozostałych współwłaścicieli?
Jak ma się sprawa z odległością zabudowy od granicy? Czy wymaganą odległość (3 lub 4m) liczy się od granicy z sąsiadem czy od owego pasa ziemi?
Załączam zeskanowaną mapkę, ale nie wiem czy będzie czytelna.
Moja działka oznaczona jest nr 64/1 a działka, której fragmentem jest ten nieszczęsny pasek ma nr 64/4

Dziękuję za podpowiedzi
Pozdrawiam




Witam powiem szczerze ,ze tak patrząc na Twoja działkę to tak jakbym widzail swoja, i problem polega na tym iz na tych rozmiarach tj ( szer- 15.5m- dł Ok ponad 60m) ciężko jest wogóle jaki kolwiek dom zmieścić( szukałem projektów w internecie) ale żaden sie nie miesci( ładnie sie prezentujacy.... Jak to możliwe to podaj skąd Ty wziołes projekt, lub nawet , jak to nie tajemnica pokaż rzuty tego domu. z góry dziekuje i pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jak ma się sprawa z odległością zabudowy od granicy? Czy wymaganą odległość (3 lub 4m) liczy się od granicy z sąsiadem czy od owego pasa ziemi?


Zawsze odległość budynku od granicy naszej działki musi wynosić 4 metry - gdy ściana jest z oknami .
Link do komentarza
Cytat

Witam powiem szczerze ,ze tak patrząc na Twoja działkę to tak jakbym widzail swoja, i problem polega na tym iz na tych rozmiarach tj ( szer- 15.5m- dł Ok ponad 60m) ciężko jest wogóle jaki kolwiek dom zmieścić( szukałem projektów w internecie) ale żaden sie nie miesci( ładnie sie prezentujacy.... Jak to możliwe to podaj skąd Ty wziołes projekt, lub nawet , jak to nie tajemnica pokaż rzuty tego domu. z góry dziekuje i pozdrawiam




U mnie działka ma 16,5 docelowo, jeśli uda mi się ten kawałek ziemi dołączyć będzie miała 19 m. No ale projekt muszę wpasować w to 16,5.
Mó faworyt to projekt Z14 z pracowni Z 500.

http://www.z500.pl/projekt/z14.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,
Oto mój problem:
Sprawa jest nieco skomplikowana, więc dzikuję za cierpliwość.
Mój ojciec zamierza już wkrótce darować mi działkę. Okazało się jednak, że z działki tej został wydzielony przez mojego nieżyjącego już dziadka pas ziemi, który miał służyć mu jako dojazd na pole. Działka w całości ma szerokość 19 m. po odjęciu owego pasa 16.5 m. Mam już wstępnie wytypowany projekt i on ledwo comieści się w tych 16,5 m. ale chciałbym by działka była szersza. Ten pas ziemi nie jest odrębną działką, lecz fragmentem większej działki, do której jest dojazd od innej strony, a kórej właścicielami są moja babcia oraz 5 dzieci (w tym mój ojciec).
Sprawa spadkowa po dziadku nie była przeprowadzona i nie może być przeprowadzona także w tym momencie ze względu na zły stan zdrowia mojej babci. Rodzeństwo mojego ojca godzi się, by ten pas ziemi został w przyszłości przyłączony do mojej działki.
Czy tego rodzaju zgoda ma moc prawną?
Jakie procedury powinienem podjąć, by ów pas ziemi przyłączyć do mojej działki.
Czy mimo braku (narazie) prawa własności do owego pasa mogę go ogrodzić, przy braku sprzeciwu ze stronu sąsiadów i pozostałych współwłaścicieli?
Jak ma się sprawa z odległością zabudowy od granicy? Czy wymaganą odległość (3 lub 4m) liczy się od granicy z sąsiadem czy od owego pasa ziemi?
Załączam zeskanowaną mapkę, ale nie wiem czy będzie czytelna.
Moja działka oznaczona jest nr 64/1 a działka, której fragmentem jest ten nieszczęsny pasek ma nr 64/4

Dziękuję za podpowiedzi
Pozdrawiam


trzeba wystąpić z wnioskiem do Sądu o przeprowadzenie postępowania spadkowego dla danej działki, w którym to wszyscy spadkobiercy zrzekną się na twoja korzyść swoich udziałów w tej działce- w przypadku gdy jest to jedyny majątek do podziału. Jesli dziadek posiadał inny majątek trwały sąd zażąda spisu tego majątku i okreslenie spadkobierców.
Link do komentarza
Pozwolenie na budowę można uzyskać jedynie będąc właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości, a jak wynika z pytania nie do końca zostały uregulowane sprawy spadkowe. Istotne jest więc ustalenie faktycznych granic własność poszczególnych działek i zależnie od tego można będzie wystąpić o wydanie warunków zabudowy.
Link do komentarza
Witam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Sprawa spadkowa narazie nie może być przeprowadzona, ze względu na stan zdrowia mojej babci (współwłaściciela działki). Ubezwłasnowolnienie jej też nie wchodzi w rachubę, ponieważ jej dzieci obawiają się, że akt taki mógłby zostać źle odczytany przez dalszą rodzinę i sąsiadów (co w środowisku wiejskim nie jest bez znaczenia). Nie zależy mi także na przejęciu prawa własności dla całej dziaałki 64/4 lecz jedynie na wyodrębnieniu z niej tego wąskiego paska przylegającego do mojej działki.

W tym momenci moja sytuacja wygląda tak: architekt polecił mi spisanie z wszystkimi współwłaścicielami działki 64/4 umowy cywilno-prawnej, w któej wyrażają oni zgodę na wybudowanie przeze mnie domku w odległości 1,5 m. o granicy działki (a więc de facto w odległości 4m od granicy z sąsiadem).
Taka umowa według niego wystarczy. Tak więc bez problemu mój projekt na działce się zmieści i mogę w tym roku startować z budową a w międzyczasie starać się będę mógł o formalne poszerzenie działki o wspomniany pas ziemi.
Jednak najważniejszym jest teraz dla mnie, czy będę mógł wybudować ogrodzenie na granicy z sąsiadem oraz od frontu mając zgodę współwłaścicli owego pasa ziemi, ale nie mając do niego pełnych praw?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi
Link do komentarza
Cytat

Witam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Sprawa spadkowa narazie nie może być przeprowadzona, ze względu na stan zdrowia mojej babci (współwłaściciela działki). Ubezwłasnowolnienie jej też nie wchodzi w rachubę, ponieważ jej dzieci obawiają się, że akt taki mógłby zostać źle odczytany przez dalszą rodzinę i sąsiadów (co w środowisku wiejskim nie jest bez znaczenia). Nie zależy mi także na przejęciu prawa własności dla całej dziaałki 64/4 lecz jedynie na wyodrębnieniu z niej tego wąskiego paska przylegającego do mojej działki.

W tym momenci moja sytuacja wygląda tak: architekt polecił mi spisanie z wszystkimi współwłaścicielami działki 64/4 umowy cywilno-prawnej, w któej wyrażają oni zgodę na wybudowanie przeze mnie domku w odległości 1,5 m. o granicy działki (a więc de facto w odległości 4m od granicy z sąsiadem).
Taka umowa według niego wystarczy. Tak więc bez problemu mój projekt na działce się zmieści i mogę w tym roku startować z budową a w międzyczasie starać się będę mógł o formalne poszerzenie działki o wspomniany pas ziemi.
Jednak najważniejszym jest teraz dla mnie, czy będę mógł wybudować ogrodzenie na granicy z sąsiadem oraz od frontu mając zgodę współwłaścicli owego pasa ziemi, ale nie mając do niego pełnych praw?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi


Nie spiesz się tak bardzo z tą budową. Najpierw załatw sprawę działki (do stanu prawnego w wersji finalnej). A jak sie komuś coś odwidzi za pół roku a ty będziesz miał fundamenty? Wszelkie poszerzenia, przekształcenia należy przeprowadzić wcześniej.Do pozwolenia na budowę MUSISZ mieć wszystko wyprostowanie i prawomocne.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Ja posiadam działkę o szerokości 16m. A projekt jaki wybrałem to:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/pierwszy2/widok2.php



No wąską to chyba ja mam bo takie wąskiej to jeszcze nie widziałam mam 13,5m A mój projekt który bym tam chciała umieści
to http://www.extradom.pl/projekt-domu-DOM%20...szystkiestrona=

tylko muszę poczekać do lipca bo w lipcu zmienia się prawo budowlane i na działkach do 16 m będzie można się budować 4 m z oknami a 1,5 m ścian bez okna do granic i wtedy bym było ok.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
witam wszystkich
znajomi tez mięli taki problem bo ich działka ma niewiele ponad 13m icon_sad.gif - też próbowali dopasować jakiś gotowy projekt ale skończyło się na indywidualnym , dom prosty z dachem 2 spadowym +ogniomur w granicy działki - czyli zero okien szczytowych z jednej strony , na tej ścianie dali na parterze kotłownie , kibelek i schody z tego co pamiętam , a na poddaszu wnęki lub garderoby.

pozdrawiam i życzę powodzenia
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...